Včelí med odporúčame skladovať v uzatvorených nádobách sklenených, keramických (kamenina, porcelán).

Tiež v smaltovaných, alebo v najprirodzenejšom prostredí pre med, ktorým je včelí vosk, čiže v uzatvárateľných nádobách z včelieho vosku, alebo aj v drevených nádobách, ktoré sa vyrábajú z nato určeného dreva (borovica), prípadne sú zvnútra pokryté vrstvou propolisu. Vhodné sú aj nádoby z nerezu.

Menej vhodné na dlhodobé skladovanie sú nádoby z plastov a absolútne nevhodné sú hliníkové nádoby, o tom som napísal článok, ktorý si môžete prečítať TU.vceli med, med, skladovanie med, medaren, kupa medu

Med sa skladá z viacerých komponentov: zmes cukrov (fruktóza, glukóza, sacharóza a iné), minerálne látky, voda, enzýmy, vitamíny, proteíny, aminokyseliny.

Zmes cukrov (fruktóza, sacharóza, glukóza a iné) sa môže pokaziť v dvoch prípadoch. Pokiaľ na nich pôsobí slnečné žiarenie, budú sa postupne rozkladať ako sa rozkladajú plasty a iné polyméry. Alebo ho môžu začať konzumovať mikroorganizmy.

Všeobecne je med pre mikroorganizmy jedovatý a v staroveku ním konzervovali mäso. Avšak pri znížení koncentrácie cukrov a zvýšení podielu vody, sa med stáva chutným pre rôzne kvasinky. Voda sa do medu môže dostať sama pri zvýšenej vlhkosti vzduchu.

Najvhodnejšou teplotou pre úschovu medu je rozmedzie teplôt 4 – 14 °C, medzi 0 – 4 °C med neskryštalizuje, len mierne stuhne, ale nenastávajú zmeny po kvalitatívnej stránke. Avšak každý med po určitej dobe kryštalizuje, mení sa tým len jeho konzistencia, v žiadnom prípade kvalita, práve naopak, istým spôsobom je med v skryštalizovanom stave pripravený na dlhodobejšie uchovanie svojich vlastností v prostredí, kde skryštalizoval.

Ak ale chceme mať skryštalizovaný med opäť tekutý, zahreje sa vo vodnom kúpeli max. do 44 °C. To načo musíme dbať pri tuhnutí a cukornatení medu vzhľadom na jeho správne skladovanie, je nepreplňovať nádoby, v ktorých ho uchováme, lebo sa prirodzene rozpína. Med nevystavujeme mrazom ani vysokým teplotám, určite nie teplotám vyšším ako 44 °C.

Pri skladovaní medu má byť zamedzené jeho kontaktu s priamym slnečným žiarením, pachmi, vlhkosťou, prachom, prostredie má byť hygienické. Dobrú chuť.

Ak by ste radi vyskúšali kvalitný med od slovenského včelára, navštívte náš MEDOVÝ ESHOP.

 

MEDÁREŇ Agátový med 950g Bronz APISLAVIA 2018, AGRA 2018.. Product #: SK00003M based on 9 reviews Regular price: $11.00 $11.00

Agátový med 950g

Značka: MEDÁREŇ

Cena: 11.00 €

Dostupné možnosti

Doplnky:
- +

Agátový med je svetlo slamovej až zlatožltej farby. Vďaka vysokému obsahu fruktózy kryštalizuje len veľmi pomaly. 

Tekutý vám často vydrží aj dva roky, vždy záleží, či v období kvitnutia agátu nekvitlo súčasne aj niečo iné, čo spôsobí skoršiu kryštalizáciu. 

Má lahodnú a jemnú chuť. Pravý med vždy trochu škriabe v krku, avšak agátový najmenej. Niekedy sa stretneme s výrazom "najsladší med", a naozaj tak aj pôsobí, preto v porovnaní s inými medmi sa agátového dávkuje menej.

Viac o agátovom mede sa dočítate v článku Agátový med a jeho vlastnosti.

Slovenský výrobok
MEDÁREŇ Pravý včelí med
Tomino Pridané 10-11-2014 08:53 PM
Výborný a ľahodný agátový med. Ďakujeme. Anka a Tomáš :)
Andrej Holečka Pridané 18-02-2015 04:59 PM
Veľmi kvalitný medík, teda aspoň ako laikovi sa tak zdá. Úžasná chuť. Určite neporovnateľne lepší, ako tie medy z hypermarketov!!!
Markéta Osvald Pridané 01-11-2016 05:27 AM
Úžasný medík, blahoželáme k tretiemu miestu na súťaži medov!
Petr Belobrad Pridané 26-02-2017 06:22 AM
Agátový med kupujeme na vašej farme každý rok, mo musím povedať, že tento z roku 2016 je naozaj úžasný, lahodný, jemný. Agátovému medu od vás je verná celá naša rodina :)
Juraj Vaverka Pridané 13-03-2017 08:30 PM
Prvý kráť v živote som si objednal med cez internet a toto je moje prvé hodnotenie. Konzistencia a chuť tohto agátového medu je úžasná. Neviem to ani poriadne popísať. Tento med proste treba vyskúšať :)
Juraj Kopačka, Nitra Pridané 04-02-2018 03:29 PM
Úžasný med! Nečudujem sa, že ste s ním vyhrali bronzovú medailu na medzinárodnej súťaži. Držíme vám aj naďalej palce!
Jana Vaškovičová Pridané 14-06-2018 03:09 PM
Neuveriteľne ľahodná chuť, úžasný agátový med...ďakujem pekne, určite si objednám opäť...
Gizela Michalanska Pridané 08-10-2018 07:56 PM
Agátový med som si kupila už viackrát.
Medik je výborný , veľmi chutný a kvalitný .
Odporúčam vyskúšať .
Janka Vašková Pridané 21-10-2018 05:44 PM
Nečudujem sa, že s týmto medom vyhrávate v zahraničí rôzne medaile. Je úžasný :)
Napísať recenziu
ZleExceletné

Facebook komentáre