Rodinná včelia farma MEDÁREŇ

Aký je to pastovaný med?

pastovany_medaren_280

V prvom rade treba povedať, že pastovaný med nenosia včely z úľa. Pastovaný med sa stáva pastovaným až potom, čo ho včelár vyšľahá.

Teda pastovaný med (niekedy nazývaný aj krémový med alebo šľahaný med) je špeciálne upravený včelí med. Inak povedané pastovanie medu je riadená kryštalizácia medu. Med je spracovaný bez zahrievania a bez akýchkoľvek prísad. Pri tejto úprave je využitá prirodzená vlastnosť kvetových medov, a tou je kryštalizácia, ktorá sa často nesprávne označuje ako cukornatenie medu.

Na pastovanie je najvhodnejší repkový med ale často sa požíva aj slnečnicový med alebo malinový med. Naopak, agátový med patrí medzi kvetové medy je tento na pastovanie úplne nevhodný pre svoju typickú vlastnosť že kryštalizuje až po niekoľkých mesiacoch. Výsledkom šľahania medu je plnohodnotný med jemnej konzistencie, ktorá sa ani postupom času nemení.

Ďalšou výhodou pastovaného medu je to, že netečie, netuhne, je jemný, má výbornú chuť, má zachované všetky biologicky aktívne látky. Pastovaný med je bohatý na látky bielkovinovej povahy a celý rad vitamínov, napríklad B1, B2, B6, B12, C, E.

 

PREČO JEDEN MED KRYŠTALIZUJE SKôR A INÝ NESKôR?

pastovany_280

Rozdielnosť spôsobujú podiely ovocného a hroznového cukru v mede. Med s vysokým podielom hroznového cukru (glukózy) kryštalizuje rýchlejšie, med s vyšším podielom ovocného cukru (fruktózy) pomalšie.

 

 

AKO VYROBIŤ PASTOVANÝ MED / KRÉMOVÝ MED?

Tu ponúkam zjednodušené vysvetlenie pre potreby laickej verejnosti...Med roztopíme pri teplote do 45 °C. Následne ho schladíme pod 20 °C a začneme trikrát denne miešať špeciálnym miešadlom určeným na pastovanie medu. Po niekoľkých dňoch med začne značne belieť a naberie perleťový lesk, ale ešte je tekutý. V tomto čase ho naplníme do fliaš, kde med „dôjde“ do konzistencie keď sa dá naberať lyžičkou alebo nožom, ale netečie. Takýto krémový med (za dodržania hygienických podmienok) počas doby kryštalizácie mechanicky miešajú a tým sa dosiahne, že po ukončení doby prirodzenej kryštalizácie zostane med ako pasta. Miešaním sa v šľahanom mede vlastne rozdrvia kryštáliky a následne už med nestuhne, ani nijako inak nemení svoju konzistenciu.

 

Ak by ste radi vyskúšali kvalitný med od slovenského včelára, navštívte náš MEDOVÝ ESHOP.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz