V súťaži SHOP ROKU 2022 sme v kategórii CENA HEUREKY získali 3. miesto.

Články

V tejto sekcií nájdete články nielen o precíznych včelích produktoch a ich zdravotných benefitoch, ale napríklad aj články o mojich potulkách svetom za precíznym medom a miestnymi včelármi, či už v Ázii alebo Oceánii. V tejto sekcií píšem aj o precíznom včelárení. Ak by ste mali akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať.

 

Tri zlaté medaily od Slovenskej akadémie vied

Milí priatelia a podporovatelia,

ak si kladiete otázku, kde môžete nájsť medy s najvyšším antibakteriálnym potenciálom, tak ste na správnej adrese.

Medy z MEDÁRNE majú najvyšší antibakteriálny potenciál. To netvrdíme my, ale Ústav molekulárnej biológie SAV.

Do Ústavu molekulárnej biológie SAV sme dali otestovať tri druhy medov z MEDÁRNE.

Agátový med

kvetový med,

slnečnicový med.

Všetky tri medy získali zlaté medaile a teda majú najvyšší antibakteriálny potenciál.

Na porovnanie v minulom roku sme dali otestovať agátový med a kvetový med a získali sme 2x striebro.

Čo je to antibakteriálna aktivita medu resp. prečo je antibakteriálny potenciál medu taký dôležitý?

Metódu stanovenia antibakteriálnej aktivity medu, ktorú vyvinuli a optimalizovali na Ústave molekulárnej biológie SAV, v. v. i., sa v spolupráci so Štátnym veterinárnym a potravinovým ústavom podarilo úspešne akreditovať Slovenskou národnou akreditačnou službou.

Z pomedzi členských štátov Európskej únie sa Slovensko stalo prvým kto ponúka akreditovanú metódu stanovenia antibakteriálnej aktivity medu ako komerčnú službu pre včelárov a spotrebiteľov.

Predchádzala tomu analýza stoviek vzoriek medov rôzneho botanického a geografického pôvodu a viac ako 10-ročný výskum v oblasti biologických účinkov medu. Dostávame sa tak na vyššiu úroveň chápania, čo pre nás med znamená a aké má zdraviu-prospešné účinky. 

Ak sa o tejto metóde chcete dozvedieť viac, odporúčam web www.medovelaboratorium.sk

Med bez ohľadu na svoj pôvod disponuje biologickou aktivitou. To znamená, že med vďaka svojej komplexnosti a obsahu viac ako 200 rôznych látok pochádzajúcich zo včiel a rastlín, významne prospieva nášmu zdraviu.

Medy sa však svojim zložením líšia, a tým aj miera ich účinnosti. Najvýznamnejšiou a najviac preštudovanou biologickou vlastnosťou medu je antibakteriálna aktivita, teda schopnosť medu zabraňovať rastu baktérii, resp. ich usmrcovať.

Molekuly podieľajúce sa na antibakteriálnej aktivite sú častokrát zapojené aj do iných biologických účinkov medu -  antioxidačný, protizápalový alebo pôsobenie na hojenie rán. Preto strata alebo zníženie antibakteriálnej aktivity medu na úroveň pôsobenia len cukornej zložky odzrkadľuje aj stratu ostatných biologických aktivít medu.

Možno teda povedať, že antibakteriálna aktivita medu je etalón biologických vlastnosti medu.

  

Bronzová medaila zo Slovinska

Okrem troch zlatých medailí sme v tomto roku získali v medzinárodnej konkurencii prestížne ocenenie za kvalitu nášho medu, a to bronzovú medailu za kvetový med na včelárskej súťaži AGRA v Slovinsku.

Ochutnajte naše ocenené medy

Kamenná predajňa v Bratislave

Čo ponúkame?

včelie produkty + potreby pre včelárov

 

Kde sa medový obchod v Bratislave nachádza?

Náš medový obchod sa nachádza na Piesočnej 35 v Bratislave (po odbočení z Vietnamskej sme prvá budova vpravo). 

GPS súradnice: 48°10'01.5"N 17°10'14.7"E

Otvorili sme 18.10.2021. 

 

Na čo sa u nás v medovom obchode môžete tešiť?

V medovom obchode realizujeme aj ochutnávky včelích produktov, prednášky o včelách, ale tiež vzdelávacie aktivity pre začínajúcich včelárov. V našej ponuke máme včelie produkty z našej rodinnej včelej farmy MEDÁREŇ a tiež manuka medy z Austrálie.

V našom obchode nájdete aj včelárske potreby, či už pre začínajúcich včelárov, no na svoje si prídu aj včelári-pokročilí.

 Medový obchod je odberným miestom pri objednávkach zrealizovaných cez eshop www.medaren.sk.

 

Kedy máme medový obchod otvorený?

Otváracia doba:

Pondelok od 09:00 - 17:30, Obedná pauza 13:00-13:30

Utorok od 09:00 - 17:30, Obedná pauza 13:00-13:30

Streda od 09:00 - 17:30, Obedná pauza 13:00-13:30

Štvrtok od 09:00 - 17:30, Obedná pauza 13:00-13:30

Piatok od 09:00 - 17:00, Obedná pauza 13:00-13:30  (V piatok od 11:00 do 19:00 nás nájdete v Tržnici Nivy, Mlynské Nivy 5A, Bratislava)

Sobota Zatvorené (V sobotu od 11:00 do 19:00 nás nájdete v Tržnici Nivy, Mlynské Nivy 5A, Bratislava)

Nedeľa Zatvorené (V nedeľu od 11:00 do 18:00 nás nájdete v Tržnici Nivy, Mlynské Nivy 5A, Bratislava)

Počas štátnych sviatkov máme zatvorené.

 

Prevádzkovateľ kamennej predajne: MEDÁREŇ, s.r.o., IČO: 44 219 482

Zodpovedná osoba: Milan Kozický

Tešíme sa na vašu návštevu!

V prípade otázok volajte na našu medovú infolinku +421905856753.

V prípade záujmu realizujeme rozvoz včelích produktov po Bratislave. Viac informácii sa dočítate v článku: Donáška včelích produktov v Bratislave ZADARMO.

Páčilo sa vám u nás v napíšte o nás recenziu na googli: https://g.page/r/Cebv0TaiczgrEB0/review

Alergia na med: príčiny, príznaky, diagnostika, liečba

Alergické reakcie na med sú veľmi výnimočné, ale stojí za zmienku ich spomenúť. Aj preto, že mnohí z vás sa ste sa ma na to pýtali.

Konzumácia medu je populárnym spôsobom sladenia jedál a nápojov, pričom sa verí, že jeho mnohé zdravotné výhody pomáhajú organizmu od posilňovania imunity až po podporu tráviaceho systému. Zatiaľ čo mierne konzumovanie surového medu je zvyčajne považované za bezpečné, existujú určité situácie, kedy by mohol byť nebezpečný, a to pre alergikov na med. V niektorých prípadoch môžu príznaky, ktoré sa objavia po konzumácii medu, dokonca naznačovať alergickú reakciu, ktorá môže byť vážna.

V tomto článku, ktorý vychádza z informácií od Medicalnewstoday, preskúmame príznaky a symptómy, ktoré naznačujú, že konzumácia medu nie je dobrá pre váš organizmus, a tiež čo robiť, ak máte podozrenie, že prežívate nepríjemnú alergickú reakciu.

Aké sú príznaky, ktoré naznačujú, že konzumácia medu nie je dobrá pre váš organizmus?

Existuje niekoľko príznakov, ktoré môžu naznačovať, že konzumácia medu nie je dobrá pre váš organizmus. Tieto príznaky zahŕňajú:

 1. Gastrointestinálne symptómy

Najčastejším príznakom spojeným s konzumáciou medu, ktorý nie je dobrý pre váš organizmus, je bolesť žalúdka. Symptómy môžu zahŕňať nadúvanie, nevoľnosť, zvracanie, tráviace ťažkosti a kŕče. Ak sa objavia tieto príznaky, prestante konzumovať med a vyhľadajte lekársku pomoc.

 1. Kožné alergie

U niektorých ľudí môže med spôsobiť kožné alergie. Jeden z najbežnejších symptómov kožnej alergie na med je vznik svrbiacich kožných vyrážok, podobných žihľavkám. Môžu sa objaviť kdekoľvek, ale často sa vyskytujú na tvári a trupe. Ak sa nechajú neliečené, tieto svrbiace oblasti sa môžu vyvinúť do závažnejších reakcií, ako je opuch a žihľavka.

3. Respiračné symptómy

U niektorých ľudí môže med spôsobiť aj respiračné symptómy. Môžu sa vyskytnúť ťažkosti s dýchaním, škriabaním a kýchaním. Ak začnete po konzumácii medu pociťovať tieto príznaky, vyhľadajte lekársku pomoc.

4. Anafylaxia

Anafylaxia je extrémna alergická reakcia, ktorá je spôsobená konzumáciou medu a môže ohroziť život. Symptómy anafylaxie zahŕňajú ťažkosti s dýchaním, opuch dýchacích ciest a anafylaktický šok, čo je extrémny pokles krvného tlaku. Ak máte podozrenie na anafylaxiu, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Čo robiť, ak máte podozrenie na alergickú reakciu na med?

Ak máte podozrenie, že máte alergickú reakciu na med, je rozumné vyhľadať lekársku pomoc. Alergológ môže zrealizvať testy na určenie, či naozaj ide alergickú reakciu na med a ak áno môže predpísať vhodnú liečbu. Je tiež dôležité prijať opatrenia na zabránenie konzumácii medu v budúcnosti. Váš lekár vám môže odporučiť vyhnúť sa medu po dobu dvoch až troch mesiacov a potom ho znovu zaviesť do stravy. Ak je to možné, môže sa vykonať test na kožu, aby sa určilo, či máte alergiu.

Konzumácia medu má určité zdravotné výhody, ale u niektorých ľudí môže spôsobiť aj nepriaznivé reakcie, od tráviacich problémov cez kožné alergie až po anafylaxiu. Ak sa po konzumácii medu vyskytujú akékoľvek vyššie uvedené príznaky, určite vyhľadajte lekársku pomoc. Je tiež dôležité prijať opatrenia na zabránenie konzumácii medu po dobu dvoch až troch mesiacov pred jeho znovuzavedením do stravy, aby ste zistili, či máte alergiu.

 
Foto: Freepik
Včely v meste: Ako mestské prostredie ovplyvňuje včely a naopak

Skutočnosť, že včely sa stali súčasťou mesta, môže byť pre niekoho prekvapujúca. Ale je to pravda, včely sa dokážu prispôsobiť mestskému prostrediu a prosperovať aj v takejto neobvyklej lokalite. V tomto článku sa pozrieme na to, ako mestské prostredie ovplyvňuje včely a naopak, a prečo by sme mali byť vďační za prítomnosť týchto malých pracovitých tvorov v našich mestách.

V prvom rade je potrebné povedať, že mestské prostredie dokáže byť pre včely aj nebezpečné. Hluk, znečistenie ovzdušia, pesticídy a chýbajúce zelené plochy môžu včelám uškodiť. Na druhej strane, vďaka množstvu kvetov a záhrad v meste sa môže stať aj opak, a to, že mestské prostredie poskytuje pre včely skvelé miesto na umiestnenie včelích úľov a získavanie nevyhnutnej potravy.

Včely v mestách môžu mať pozitívny vplyv na okolitý ekosystém. Ich opeľovanie kvetov v záhradách, parkoch a uliciach pomáha udržiavať rastliny zdravé a zabezpečiť ich reprodukciu. Okrem toho, včely sú zdrojom významného potravného reťazca, pretože poskytujú jedlo pre iné druhy hmyzu, vtákov a malé zvieratá.

Podľa mnohých mestských včelárov majú mestá často lepšie klimatické podmienky ako okolitá vidiecka oblasť, včely môžu byť v mestskom prostredí aj produktívnejšie. Môžu byť výkonnejšie pri zbere nektáru a medu, a môžu byť aj menej náchylné na choroby, ktoré by inak mohli byť výzvou na vidieku. Toto by bolo ale na dlhšiu diskusiu.

Ak sa o tému mestských včiel zaujímate, odporúčame publikáciu Včelárenie v meste.

Existujú aj príklady, kedy sa mestské prostredie aktívne upravuje s cieľom podporiť včely. Zriaďujú sa kvetinové záhrady, či dokonca aj včelie hotely, ktoré poskytujú včelám miesta na život. Tieto iniciatívy majú zároveň aj výchovný charakter a pomáhajú ľuďom lepšie pochopiť dôležitosť ochrany včiel a prispieť k ich ochrane. Napríklad v Bratislave v mestskej časti Ružinov niektoré trávnaté plochy nekosia a dokonca vysadili na týchto plochách včelomilné rastliny.

Vzhľadom na to, že včely sú dôležitým prvkom ekosystému, ich ochrana je nesmierne dôležitá. V posledných rokoch sme svedkami úpadku počtu včiel a to má negatívny dopad nielen na samotné včely, ale aj na celú prírodnú rovnováhu a poľnohospodárstvo. Bez včiel by bolo nutné nájsť iné spôsoby na opeľovanie plodín, čo by bolo nákladné a náročné.

Preto by sme sa mali snažiť chrániť včely aj v mestskom prostredí. Môžeme používať prírodné látky a nepoužívať pesticídy, poskytovať včelám miesta na život a vysádzať včelomilné rastliny. Môžeme podporovať aj iniciatívy, ktoré majú za cieľ podporiť včely v mestských oblastiach.

Okrem toho, môžeme sa aj my sami dozvedieť viac o včelách a prispieť k ich ochrane. Môžeme sa zapojiť do dobrovoľníckych aktivít alebo podporovať organizácie, ktoré sa zaoberajú ochranou včiel. Môžeme tiež pripravovať záhrady a balkóny s cieľom podporiť opeľovanie a poskytnúť včelám prístrešie.

Včely sú pre našu prírodu a pre nás samých veľmi dôležité. Ich prítomnosť v mestskom prostredí nám môže pomôcť lepšie pochopiť a uvedomiť si význam ich ochrany a prispieť k zachovaniu tejto dôležitej časti prírody.

Ako sme získali 3. miesto v súťaži SHOP ROKU 2022 v kategórii Cena Heureky

Vážení zákazníci, priatelia a podporovatelia,


S radosťou vám oznamujem, že náš eshop www.medaren.sk získal 3. miesto v prestížnej súťaži SHOP ROKU 2022 v kategórii Cena Heureky.

Čo je to Cena Heuréky?

Táto cena je udelená odbornou porotou zloženou z popredných osobností českého e-commerce trhu. O cenu sa mohli uchádzať e-shopy, ktoré sú niečím výnimočné, stojí za nimi zaujímavý príbeh, prispievajú k sociálnej integrácii, alebo sú akokoľvek unikátne.

Ak nepočítame medzinárodné ocenenia za kvalitu našich včelích produktov, ide o zatiaľ najvýznamnejšie ocenenie našej práce, ktoré sme získali. Toto ocenenie si nesmierne vážime a je pre nás záväzkom ďalej pokračovať v našej strarostlivosti o včielky a v následnom predaji kvalitných včelích produktov a v neposlednom rade spokojnosti zákazníkov.

Chcel by som sa touto cestou úprimne poďakovať celému nášmu tímu za ich tvrdú prácu. Sú to práve naši zamestnanci, ktorí sú každodenne na prvej línii, aby zabezpečili, že naši zákazníci sú spokojní a dostávajú najlepší možný zážitok z online nakupovania.

Taktiež by som sa chcel poďakovať všetkým našim verným zákazníkom, ktorí nám prejavili dôveru a podporu.

Vaše hodnotenia, recenzie a názory nám veľmi záležia a pomáhajú nám neustále sa zlepšovať a ponúkať kvalitné služby.

Samozrejme, nemôžem zabudnúť ani na Heureku, ktorá nám udelila túto cenu, aj im patrí veľká vďaka. Je to pre nás motivácia pokračovať v našej misii poskytovať našim zákazníkom ten najlepší možný zážitok z online nakupovania.

Vážime si vašu podporu a dôveru, a sme nesmierne vďační za to, že ste s nami na našej ceste.

Sľubujeme, že sa budeme stále zlepšovať, rozširovať našu ponuku produktov a prinášať vám špičkové služby.

Ešte raz ďakujeme za vašu podporu a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s vami.
S pozdravom,

Milan Kozický

včelár a zakladateľ rodinnej včelej farmy MEDÁREŇ

Výsledky súťaže SHOP ROKU 2022 nájdete TU

Fotky z odovdzávania cien SHOP ROKU 2022 nájdete TU

 

Zázračný tanec: Včely komunikujú pomocou včelieho tanca

Včely sú fascinujúce tvory, ktoré využívajú úžasné spôsoby komunikácie. Okrem iných metód využívajú aj zvláštny tanec na to, aby si navzájom prenášali informácie o zdroji potravy. Tento fenomén, známy ako "včelí tanec", je záhadný a zaujímavý jav, ktorý nám dáva náhľad do fascinujúceho sveta včiel a ich komunikácie.

Včelí tanec bol objavený a popísaný slávnym rakúskym biológom Karlom von Frischom, ktorý za to získal Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu v roku 1973. Vo svojich štúdiách pozoroval a skúmal správanie včiel v blízkosti úľa a zistil, že včely dokážu komunikovať s ostatnými členmi včelieho spoločenstva pomocou tancov.

Druhy včelích tancov

Včelí tanec je neskutočne sofistikovaný spôsob komunikácie, ktorý včely používajú na to, aby si navzájom oznamovali polohu zdroja potravy. Včely, ktoré objavia nový zdroj nektáru alebo peľu, sa vrátia do úľa a informujú ostatné včely o svojom objave tancovaním.

Existujú dva hlavné druhy včelieho tanca - kolmý tanec a kruhový tanec. Kolmý tanec sa používa na oznamovanie zdroja potravy vzdialeného viac ako 100 metrov od úľa. Včela tancuje na pevnom mieste, pohybuje sa nahor a nadol a zároveň kýva bokmi. Smer a rýchlosť jej pohybu a frekvencia kývania oznamujú ostatným včelám smer, vzdialenosť a kvalitu zdroja potravy. Je to neuveriteľné, však?

Kruhový tanec sa používa na oznamovanie zdroja potravy, ktorý je blízko úľa, menej ako 100 metrov. Včela tancuje v kruhu a pri tomto tanci vykonáva sériu oblúkovitých pohybov, kde každý oblúk reprezentuje jeden prelet k zdroju potravy a návrat späť do úľa. Ostatné včely sa riadia smerom a dĺžkou oblúkov, ktoré včela tancuje, aby sa dostali k zdroju potravy.

Okrem toho, včelí tanec obsahuje aj iné dôležité informácie. V súvislosti s tancovaním včela uvoľňuje feromóny, ktoré oznamujú aj kvalitu a množstvo potravy. Včely, ktoré sú svedkami tohto tanca, si tieto informácie zapamätávajú a vydávajú sa na cestu za zdrojom potravy na základe týchto pokynov.

Zázračný aspekt včelieho tanca spočíva v tom, že včely dokážu komunikovať bez použitia zvuku alebo vizuálnej komunikácie, len pomocou svojho pohybu a feromónov. Je to úžasné a neuveriteľné, ako tieto malé tvory dokážu takto komunikovať a koordinovať svoje činnosti.

Včelí tanec má významný vplyv na život včelieho spoločenstva. Pomáha včelám efektívne vyhľadávať potravu a zabezpečuje, že včely sa nezamotajú a nerozprúdia pri hľadaní zdrojov potravy v okolí úľa. Taktiež umožňuje včelám rýchlo reagovať na zmeny v dostupnosti potravy a optimalizovať svoje zbieracie aktivity.

Študovanie včelieho tanca nám dáva hlbší vhľad do ich komplexnej spoločenskej štruktúry a schopností. Včely sú fascinujúce tvory, ktoré majú veľa zaujímavých spôsobov, ako sa medzi sebou dorozumievať a organizovať svoj život. Výskum včelieho tanca je dôležitý aj pre lepšie porozumenie a ochranu týchto dôležitých opeľovačov, ktorí majú kľúčovú úlohu vo svete poľnohospodárstva a biodiverzity.

V skratke, včelí tanec je jedinečný a fascinujúci fenomén, ktorý nám ukazuje, aké úžasné a zázračné sú prírodné spôsoby komunikácie. Je to príklad neuveriteľných schopností, ktoré včely majú, aby si navzájom prenášali dôležité informácie a organizovali svoj život. Ak sa chcete dozvedieť viac o tomto zaujímavom jave, neváhajte sa pustiť do hlbšieho výskumu a objaviť ďalšie tajomstvá včelieho sveta.

 

Recepty na zdravé maškrty - ochutený med s ovocím ako hlavná ingrediencia

Ochutené medy z našej ponuky obsahujú veľké množstvo antioxidantov, podporujú imunitu a niektoré ochutené medy možno považovať za spojenie dvoch superpotravín do jednej. S medom v kombinácii s ovocím sa dajú vytvoriť rôzne skvelé a chutné maškrty.

Je množstvo receptov na zdravé maškrty, kde viete využiť kombináciu medu a ovocia. Prinášame vám naše 3 obľúbené.

Medové koláčiky

Potrebujeme: 250 g hladkej múky, 100 g celozrnnej múky, 1 lyžičku prášku do pečiva, 175 g masla, 110 g hrozienok namočených do rumu, 1 lyžičku perníkového korenia, štipku soli, 1 vajce a 1 žĺtok, 150 g medu. 

Postup: Múku premiešanú s práškom do pečiva prstami prepracujeme s maslom na mrveničku. Primiešame hrozienka s korením, pridáme vajce a žĺtok, med a vypracujeme cesto, ktoré rozvaľkáme na 0,5 cm placku, z ktorej vykrajujeme kolieska. Rozpálime panvicu potretú tukom a na nej po oboch stranách kolieska dozlatista opečieme. Vychladnuté potrieme rozmixovaným ovocím zmiešaným s mletými orechmi s medom a voňavým korením. 

Plnené medové mafiny

Potrebujeme: 4 lyžice masla, 5 lyžíc medu, 1 hrnček bieleho jogurtu, 1 vajce, nastrúhanú kôru z jedného citróna, 1/4 hrnčeka citrónovej šťavy, 1,5 hrnčeka polohrubej múky, pol hrnčeka celozrnnej múky, 1 lyžičku prášku do pečiva, štipku nastrúhaného muškátového orieška. Rúru vyhrejeme na 190 °C.


Postup: Rozpustíme a zmiešame maslo s medom a necháme trochu vychladnúť. Rozšľaháme jogurt, citrónovú kôru a šťavu, pridáme maslo s medom, ostatné suroviny vymiešame na hladké cesto. Cestom do 2/3 naplníme formičky a na plechu pečieme 20 až 25 minút, pokiaľ nie sú mafiny navrchu chrumkavé a vo vnútri vláčne, ale nelepkavé. Po vychladnutí mafiny vydlabeme a naplníme zmesou rozmixovaného čerstvého ovocia s nasekaným sušeným ovocím a orieškami. 

Medové palacinky

Potrebujeme:  200 ml mlieka, 120 g hladkej múky, 1 vajce, 1 lyžica medu, 10 g cukru, mleté ​​orechy, čokoláda, citrónová kôra, šľahačka, ovocie na ozdobenie

Postup: Do mlieka vmiešame cukor, med a múku, pridáme trochu nastrúhanej citrónovej kôry, rozklepneme vajcia, zmes riadne rozmiešame a necháme 15 minút odpočinúť. Potom cesto nalievame na panvicu s rozpáleným olejom a palacinky osmažíme. Hotové palacinky potrieme medom, ozdobíme čokoládou, šľahačkou a ovocím a posypeme podľa chuti nasekanými olúpanými orechy.

Je medová kozmetika vhodná na suché ruky?

Med je bohatý na antiseptické, antibakteriálne, protizápalové a antioxidačné vlastnosti, čo z neho robí ideálnu zložkou pre starostlivosť o pleť, pokožku tela a vlasy. Ak vás trápia suché ruky, kozmetika s medom môže byť skvelým riešením. 

Výhody medu pre suchú pokožku

Med je všestranný pomocník a funguje skvele, pokiaľ ide o problémy s pokožkou. Medová kozmetika má množstvo benefitov aj pre pokožku rúk, ktorá najmä v chladnom zimnom období alebo v horúcom lete zvykne popraskať a byť suchá. 

Medová kozmetika je skvelý zvlhčovač. Cukor prítomný v mede pôsobí ako prírodné zvlhčovadlo, čo znamená, že priťahuje vlhkosť zo vzduchu do pokožky. Aj surový med hydratuje pokožku a zanecháva ju jemnú, žiarivú a lesklú. Znižuje suchosť pokožky poskytovaním dlhotrvajúcej hydratácie. 

Med je bohatý na antioxidanty, ktoré sú dobré pre vašu pokožku, vyživujú ju a hydratujú. Keď príde do kontaktu s vodou alebo teplom vašej pokožky, kryštalizuje. Tieto drobné kryštály pôsobia ako jemný peeling pre vašu pokožku a pomáhajú odstraňovať nečistoty a odumretú pokožku aj zo suchých rúk.

Ak máte suché a popraskané ruky, medová kozmetika je hotový zázrak. Medová kozmetika hydratuje vrchné vrstvy pokožky a pomáha redukovať vrásky a jemné linky. Upokojuje suchú, podráždenú a vráskavú pokožku tým, že jej poskytuje výživu. Pôsobí aj ako antioxidant, kde odďaľuje proces starnutia a pomáha vám vyzerať mladšie a žiarivejšie.

Okrem toho, že môžete mať ruky suché, častokrát veľa z nás vytvára rukami manuálnu činnosť, kde sa občas pritrafí nejaké to zranenie a ostanú po ňom jazvy. Medová kozmetika a med všeobecne vie byť dobrým pomocníkom aj na zosvetlenie jaziev. Antioxidanty prítomné v mede úžasne pôsobia na pokožku a redukujú jazvy a strie. 

Med v kozmetike zvyšuje regeneráciu tkanív a pomáha oživiť kožné bunky. Vyskúšajte medovú kozmetiku z našej ponuky.

Objavte ušné sviečky

Ušné sviečky sú alternatívnym prístupom na odstránenie ušného mazu. Používanie ušných sviečok môže pomôcť aj pri bolesti dutín, zvonenia v ušiach, závratoch či dokonca zápaloch stredného ucha.  

Ako používať ušné sviečky? 

Ak ste nikdy ušné sviečky nepoužívali, možno bude lepšie, ak túto procedúru absolvujete u odborníka alebo ak vám pomôže niekto z rodiny. Pre väčšiu ochranu pred popálením horúcim voskom odporúčame zakryť si hlavu a krk uterákom. 

 • Ľahnite si na bok, s uchom, ktoré sa má liečiť, smerom nahor. 
 • Sviečka sa zabalí do kužeľa z papiera, čím sa zachytáva horúci vosk. 
 • Potom sa sviečka obalená vloží do vonkajšieho zvukovodu. 
 • Horná časť sviečky sa tam zapáli a drží. 
 • Po 15 minútach sviečku uhasíte a ucho dočistíte vatovým tampónom. 

Odporúčame časový interval horenia predlžovať postupne a začnite napríklad na 5 minútach horenia. Sviečku používajte len, ak vám to je príjemné. 

Čo dokáže ušná sviečka?

   • zmierňuje hromadenie ušného mazu
   • zmierňuje bolesti uší
   • zmierňuje infekcie uší
   • zmierňuje tinitus (zvonenie v ušiach)
   • môže pomôcť, ak máte problémy so sluchom
   • zmierňuje infekcie dutín alebo iné nepríjemné stavy dutín
   • zmierňuje príznaky prechladnutia alebo chrípky
   • zmierňuje bolesť hrdla
   • môže pomôcť, ak vás trápia závraty


Zástancovia ušných sviečok tvrdia, že zapálenie sviečky vytvára vákuum na nízkej úrovni. To zmäkčuje a “vyťahuje” ušný maz. Okrem vyššie spomenutých benefitov, ušné sviečky prispievajú k čisteniu ucha od mŕtvych buniek, peľu, prachu, plesní a parazitov

Navyše, príjemná procedúra vám môže pomôcť relaxovať, čím uvoľníte celkový stres a napätie organizmu.

Ušné sviečky predstavujú alternatívne čistenie ucha. Vyskúšajte ich.

V našej ponuke máme ušné sviečky konope a ušné sviečky kurkuma.

V našej ponuke nájdete aj telové sviečky.

Aký je rozdiel medzi medom a cukrom? Čo je zdravšie sladidlo?

Med a cukor sú dve z najčastejšie používané sladidlá. Majú však rôzne chute, textúru aj nutričné ​​profily. Med sa často považuje za zdravšiu možnosť, ale je to naozaj tak?

Rozdiel medzi medom a cukrom je v zložení

Med aj cukor sú uhľohydráty, ktoré pozostávajú z dvoch druhov cukru: glukózy a fruktózy. 

Rafinovaná fruktóza, ktorá sa nachádza v klasickom cukre, sa metabolizuje v pečeni a môže  byť nepríjemnou komplikáciou pri obezite, tukových ochoreniach pečene alebo cukrovke. 

Fruktóza aj glukóza sa v tele rýchlo rozkladajú a môžu spôsobiť prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi, avšak tu prichádza rozdiel. Pomery glukózy a fruktózy v mede a cukre sú rôzne:

 • cukor spravidla tvorí 50 % fruktózy a 50 % glukózy;
 • med obsahuje 40 % fruktózy a 30 % glukózy. Zvyšok tvorí voda, peľ, minerály a vitamíny.

Zložky, ktoré má med, “navyše” majú pre konzumenta zdravotné prínosy. Okrem toho, cukor má vyšší glykemický index (GI) ako med, čo znamená, že rýchlejšie zvyšuje hladinu cukru v krvi. Je to spôsobené vyšším obsahom fruktózy a absenciou stopových minerálov.

Med má o niečo viac kalórií ako cukor, hoci je sladší, takže na osladenie potrebujete menšie množstvo. Obe sladidlá však môžu pri nadmernom používaní viesť k priberaniu. 

Čo je zdravšie sladidlo? Med alebo cukor?

Ak odhliadneme od množstva kalórií, med je jednoznačne zdravšia alternatíva sladidla, a to práve vďaka svojmu zloženiu. Obsahuje: 

 • enzýmy;
 • aminokyseliny;
 • vitamíny skupiny B;
 • vitamín C;
 • minerály;
 • antioxidanty.

Mnohé z antioxidantov nachádzajúcich sa v mede sú klasifikované ako flavonoidy. Flavonoidy majú protizápalové vlastnosti, ktoré určite oceníte v prípade ochorenia. 

Med je tiež menej fabricky spracovaný ako cukor, pretože sa zvyčajne pred použitím iba pasterizuje. Surový med je tiež jedlý a obsahuje viac antioxidantov a enzýmov ako pasterizované odrody. Odporúčame vám vyskúšať med s peľom propolisom a materskou kašičkou.

Môžeme teda konštatovať, že med je zdravšie sladidlo ako cukor, no dávajte si pozor na to, kde med nakupujete. Často môžete v obchodoch objaviť chemicky spracovaný med z neznámeho zdroja alebo dokonca iba falošný med, ktorý je len zmes cukrov. 

Ak chcete okrem sladenia čerpať aj zdravotné benefity medu, nakupujte med z overených zdrojov, len tak budete mať istotu, že váš med obsahuje zdraviu prospešné zložky.  Ideálne od lokálneho včelára ktorému dôverujete. Budeme radi, keď vyskúšate aj medy z našej rodinnej včelej farmy.

 

Propolis a rakovina. Čo hovoria štúdie?

Rakovina je čoraz častejšia diagnóza. Jej liečba so sebou prináša nepríjemné vedľajšie účinky a možnosť vyliečenia je často otázna. Mnoho ľudí hľadá prírodné produkty, ktoré pomáhajú zmierniť nepríjemné sprievodné príznaky. Tu prichádza do hry aj včelí propolis. 

Propolis môže zvýšiť šance na prežitie rakoviny

Vedci sa nedávno pustili do skúmania, či existuje nejaký synergický účinok kombinácie protirakovinového lieku s propolisom s cieľom predĺžiť dobu prežitia. Propolis v nedávnych štúdiách preukázal veľmi silnú protirakovinovú aktivitu, takže otázka, či ich použitie spolu môže vytvoriť ešte silnejší účinok, rozhodne stojí za preskúmanie.

Vedci podali myšiam liek Irinotecan spolu s propolisom na báze vody a propolisom na báze alkoholu. Myšiam bol podávaný ekvivalent asi siedmich gramov propolisu denne pre človeka s hmotnosťou 150 lb počas troch dní, čo je primerané množstvo. Teoreticky by človek mohol prijať toto množstvo propolisu za deň.

Prežitie sa zvýšilo u všetkých subjektov v rozsahu od 7,53 % do 231,54 %. Kombinovaná liečba tiež významne znížila percento nádorových buniek v abdominálnej oblasti v porovnaní s myšami, ktoré nedostali žiadnu liečbu.

Ak podstupujete liečbu rakoviny, možno by stálo za to porozprávať sa so svojimi lekármi o pridaní propolisu do vášho protokolu. Z hľadiska prevencie sú dôkazy o tom, že propolis má svoje miesto ako preventívny prostriedok čoraz viac (1 - 2 gramy denne pre celkové zdravie a prevenciu rakoviny). Propolis má desiatky zdravotných výhod a benefitov.

Propolis je skutočne jednou z najuniverzálnejších prírodných látok.  

Úplnú štúdiu možno nájsť v časopise Cancer Biotherapy and Radiopharmaceuticals, 2. januára 2014.

Propolis pomáha bojovať proti toxickým účinkom liečby rakoviny

Cyklofosfamid je bežná chemoterapia používaná na liečbu niekoľkých typov rakoviny. Nanešťastie spôsobuje vážnu toxicitu a vedľajšie účinky vďaka svojej schopnosti oxidačného stresu. Všetci sme medzi mnohými ďalšími hroznými vedľajšími účinkami chemoterapie videli pacientov s rakovinou bez vlasov, s bledou pleťou a trpiacich extrémnou nevoľnosťou.    

Vedci sa nedávno rozhodli preskúmať, či by propolis mohol minimalizovať tieto toxické vedľajšie účinky u pacientov s rakovinou. Propolis má silné antioxidačné vlastnosti a vlastnosti zachytávajúce voľné radikály a myšlienka je taká, že by mohol minimalizovať počet „zdravých“ buniek zabitých chemoterapiu, a tým minimalizovať vedľajšie účinky tohto nepríjemného lieku.

Propolis by mohol pôsobiť ako „ochranca“ našich zdravých, nerakovinových buniek, zatiaľ čo chemoterapia sa pohybuje a zabíja rakovinové bunky.

Štúdia sa uskutočnila na myšiach, ktorým bola injekčne podaná buď iba chemoterapia, alebo kombinácia propolisu a chemoterapie. Množstvo vstreknutého propolisu bolo 100 mg na kg hmotnosti. Ako sa očakávalo, myši, ktoré dostávali iba chemoterapiu, vykazovali nárast v šiestich metrikách, ktoré boli monitorované na indikáciu oxidačného stresu (vedľajšie účinky vyplývajú z tohto stresu).

Bolo tiež zaznamenané, že došlo k dramatickým fyzickým zmenám pečene a obličiek.  

Naopak, myši, ktorým bola injekčne podaná kombinácia chemo/propolis, vykazovali zlepšenie v šiestich meraných parametroch. Okrem toho, zdravie pečene a obličiek bolo u týchto myší výrazne lepšie v porovnaní s myšami „iba chemo“.

Úplnú štúdiu možno nájsť v časopise  Pharm Biol , 2014 okt 7:1-7.

Odporúčame vám naše články:

Propolis pomáha pri liečbe ušných infekcií

Sú propolisové kvapky vhodné pre deti?

Môže propolis pomôcť pri predchádzaní Alzheimerovej chorobe a srdcovým chorobám?

 

 

Zdravotné benefity propolisu. Čo všetko dokážu propolisové kvapky?

Propolis, ktorý produkujú včely, má prirodzené hojivé vlastnosti a môže vám pomôcť zlepšiť rôzne zdravotné problémy. Budete prekvapení, čo všetko dokážu prírodné propolisové kvapky. 

Propolis, bohatý na flavonoidy, triedu antioxidantov, má dlhú históriu používania ako prírodná pomoc pri mnohých zdravotných problémoch. Propolis má mnoho hojivých vlastností vrátane antimikrobiálnych, protiplesňových, antivírusových, protizápalových a dokonca aj protinádorových vlastností.

Propolis je prírodná záchrana, ak vás trápi: 

 • akné
 • bakteriálne infekcie
 • popáleniny
 • vredy
 • prechladnutia
 • opary
 • cukrovka
 • giardióza
 • herpes
 • zápal
 • chrípka
 • peptická vredová choroba
 • slabý imunitný systém
 • časté zubné kazy

 

Propolis má vplyv na športový výkon

Aktívna zložka propolisu, známa ako fenetylester kyseliny kávovej alebo CAPE, má široké spektrum biologických aktivít vrátane antioxidačných, protizápalových a antivírusových. Práve táto zložka môže podporiť športový výkon. Takže športovci – užívajte si propolis.

 

Propolis chráni pred zápalom

Propolis má veľmi silné protizápalové vlastnosti. Zápal je zodpovedný za choroby, ako je artritída, srdcové choroby, zápaly ďasien a pod. Je pravdepodobné, že ľudia, ktorí pravidelne konzumujú propolis, majú v tele menej zápalov a v konečnom dôsledku ich trápi menej chorôb, čo vedie k zdravšiemu a dlhšiemu životu!

 

Propolis znižuje krvný tlak

Oxid dusnatý je veľmi dôležitá látka pre zdravie srdca. Existuje enzým nazývaný tyrozínhydroxyláza (alebo skrátene TH), ktorý obmedzuje množstvo oxidu dusnatého, ktoré môžete produkovať. Propolis môže znížiť TH a následne znížiť krvný tlak. Ak trpíte hypertenziou, možno by ste mali zvážiť aj použitie surového medu, o ktorom sa v štúdiách tiež preukázalo, že znižuje krvný tlak.

 

Možné vedľajšie účinky propolisu

Nepoužívajte propolis, ak máte astmu alebo ste alergickí na vedľajšie produkty včiel (vrátane medu), ihličnany, topole, peruánsky balzam a salicyláty. Propolis môže spomaliť zrážanie krvi a zvýšiť riziko krvácania u ľudí s poruchami krvácania alebo počas operácie. Vždy sa poraďte so svojím lekárom.

Môžete užívať propolisové kvapky každý deň?

Silná imunita je veľmi dôležitá. Aj vplyvom pandémie ľudia hľadajú rôzne prírodné spôsoby jej posilnenia, a tak sa propolis opäť dostáva do pozornosti. Propolisové kvapky resp. propolisovú tinktúru je možné užívať aj každý deň, no je potrebné zvážiť správne dávkovanie

Propolis je živicový materiál produkovaný včelami na utesnenie a ochranu buniek úľa, výstelku dutín hniezda a opravu plástov. Bez včelieho propolisu by úle mohli byť náchylné na vírusy a baktérie. Práve vďaka týmto ochranným vlastnostiam je propolis skvelým pomocníkom na podporu imunity

Použitie propolisu sa datuje po stáročia. Starovekí Gréci, Rimania a Egypťania si boli vedomí jeho vlastností a hojne ho používali ako formu prírodnej medicíny. Vďaka svojim prirodzene vysokým antimikrobiálnym a antioxidačným vlastnostiam sa propolis používa na podporu prirodzenej obranyschopnosti tela pri infekciách horných dýchacích ciest, kožných infekciách, bolestiach hrdla a/alebo iných infekciách ústnej dutiny a pomáha pri hojení menších rán. Pri každodennom používaní dokáže posilniť imunitný systém. 

Ako užívať propolis? 

Pre celkové posilnenie zdravia odporúčame 1 - 2 kúsky surového propolisu denne. Ak bojujete s nádchou alebo sa jej snažíte predchádzať, dávku zdvojnásobte. Nič lepšie ste na prechladnutie nemali. 

Vyberajte si propolisové kvapky resp. propolisové tinktúry na báze alkoholu. Sú silnejšie - zvyčajne obsahujú vyššie percento propolisu. 

Pre posilnenie imunity užívame 10-15 kvapiek propolisového extraktu denne. V prípade ochorenia užívame 2 - 3x denne po 10-15 kvapiek propolisovej tinktúry. Tinktúru užívame v deci vlažnej vody.

Teraz, keď viete, ako užívať propolis, len sa uistite, že produkt, ktorý užívate, je kvalitný produkt zo Slovenska.

V našom e-shope nájdete overené včelie produkty z našej rodinnej včelej farmy MEDÁREŇ

Odporúčame vám naše články:

Propolis pomáha pri liečbe ušných infekcií

Sú propolisové kvapky vhodné pre deti?

Môže propolis pomôcť pri predchádzaní Alzheimerovej chorobe a srdcovým chorobám?

 
 
 
Ako užívať propolis na podporu imunity? Pomôže vám aj ako prevencia chrípky

Propolis má dokázanú silnú protichrípkovú aktivitu a možno budete chcieť mať fľaštičku propolisových kvapiek vo svojej lekárničke. Užívajte nízku dávku denne počas chrípkového obdobia, aby ste posilnili imunitu a zabránili prechladnutiu či dokonca vypuknutiu chrípky.

Zlúčeniny v propolise, ktoré preukazujú protichrípkové vlastnosti, sa nazývajú kyseliny kofeoylchínové. Jedna z týchto zlúčenín, fenetylester kyseliny kávovej alebo CAPE, v štúdiách preukázala mnohé ďalšie zdravotné výhody súvisiace s imunitou

Ako teda využiť propolis na posilnenie imunity a odvrátenie nepríjemných chrípkových stavov?

Ako používať propolis na podporu imunity

10 kvapiek propolisu denne je účinná všeobecná denná dávka. Propolis sa môže konzumovať v kapsulách alebo tinktúrach. Niektorí ľudia preferujú surový propolis. V akútnych situáciách používajte oveľa vyššie dávky, pokojne až 60 kvapiek denne počas niekoľkých dní.

Túto dávku si však dávajte len vtedy, ak ste si úplne istí, že na včelie produkty nie ste alergický (20 kvapiek ráno, 20 kapiek na obed a 20 kvapiek večer).

Propolisové kvapky majte doma stále poruke. Počas chrípkovej sezóny noste so sebou aj sprej na hrdlo s propolisom. Ak prídete do kontaktu s niekým, kto má chrípku, dajte si čo najskôr 10-15 kvapiek tinktúry. Keď riziko pominie, pokračujte v preventívnej dávke 1000 mg denne.

Jedna štúdia skúmala antibakteriálne schopnosti včelieho propolisu v ústach, konkrétnejšie s ohľadom na koreňové kanáliky.

Vedci porovnali propolis s hydroxidom vápenatým, ktorý je zjavne veľmi účinným antimikrobiálnym činidlom, a zistili, že je výrazne silnejší ako vápnik pri odstraňovaní určitých baktérií.

Propolis sa tradične používa na ničenie prechladnutia a chrípky, takže táto štúdia jasne ukazuje, že má silné schopnosti zabíjať baktérie v celom tele.

Teraz už viem, prečo ma tak účinne zbavuje bolesti hrdla, kedykoľvek cítim šteklenie, a prečo je jedným z hlavných zdravotných prínosov propolisu, ktorý dlhodobo užívatelia uvádzajú, ako tonikum prechladnutia a chrípky!

Odporúčame vám naše články:

Propolis pomáha pri liečbe ušných infekcií

Sú propolisové kvapky vhodné pre deti?

Môže propolis pomôcť pri predchádzaní Alzheimerovej chorobe a srdcovým chorobám?

 
 
 
Propolis na artritídu

Reumatoidná artrída aj osteoartritída môžu byť vyčerpávajúce a obe sú spojené so starnutím. Liečba reumatizmu zahŕňa vysoko toxické imunosupresíva, zatiaľ čo osteoartritída často končí výmenou kĺbov po rokoch užívania liekov proti bolesti. Žiadna možnosť liečby nie je príjemná a možno hľadáte prírodné alternatívy s nulovými vedľajšími účinkami.

Ako mnoho iných chorôb, zdá sa, že včely majú riešenie a vedci práve začínajú zisťovať, ako sa propolis, inak známy ako „včelie lepidlo“, môže čoskoro ukázať ako životaschopná možnosť liečby artritídy

Propolis a reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída je chronické systémové a autoimunitné zápalové ochorenie s postihnutím kĺbov. Reumatoidná artritída predstavuje model chronického ochorenia, ktoré vedie k negatívnemu ovplyvneniu kvality života osoby v širokom meradle. Odbor zaoberajúci sa reumatoidnou artritídou sa nazýva reumatológia.

O propolise je známe, že má schopnosť posilniť a vyvážiť imunitný systém. Použitie propolisu sa teraz skúma, či môže znížiť závažnosť reumatoidnej artritídy.

Pomocou propolisovej tinktúry na báze alkoholu vedci vyhodnotili, ako propolis ovplyvnil mechanizmus, ktorým je u myší spôsobená reumatoidná artritída.

Aby to urobili, skúmali niečo, čo sa nazýva Interleukín-17. Interleukín-17 má množstvo imunitných regulačných funkcií a počet buniek produkujúcich IL-17 u myší kŕmených propolisom sa v štúdii výrazne znížil. To naznačuje, že v kĺboch ​​myší, ktoré konzumovali propolis, bol menší zápal. Zdá sa, že propolis potláčal imunitný systém myší a namiesto toho, aby napádal ich kĺby, propolis sa zdal byť schopný imunitný systém upokojiť.   

Vedci tiež zistili, že myši kŕmené propolisom vykazovali výrazne nižšie klinické skóre artritídy ako myši kŕmené kontrolnou stravou.

Propolis a artróza

Osteoartróza je progresívne degeneratívne nezápalové ochorenie kĺbov, ktoré súvisí so starnutím. V ostarnutej chrupavke sa vyskytuje množstvo zmien, ako je zvýšený oxidačný stres, znížené markery zdravej chrupavky a zmeny v autofágovej dráhe. Autofágia je  prirodzený regulovaný mechanizmus bunky, ktorý odstraňuje nepotrebné alebo nefunkčné zložky – to je spôsob, akým sa vaše bunky čistia a obnovujú.   

Propolisové extrakty obsahujú zmes polyfenolov a je dokázané, že majú vysokú antioxidačnú kapacitu a môžu potenciálne regulovať autofagickú dráhu.   

Králičie chondrocyty boli izolované a stimulované IL-1p, a potom ošetrené propolisom. Chondrocyty sú bunky nachádzajúce sa v spojivovom tkanive chrupavky. Sú to jediné bunky nachádzajúce sa v chrupavke a produkujú a udržiavajú matricu chrupavky, čo je akýsi typ jazera, v ktorom plávajú chondrocyty. 

Vedci potom hodnotili životaschopnosť buniek, produkciu oxidu dusnatého, zdravú chrupavku a markery osteoartritídy spolu s expresiou troch proteínov spojených s autofágovou dráhou. 

Kúra propolisom pozitívne ovplyvnila bunky takmer vo všetkých markeroch. Hladiny kolagénu II boli zvýšené rovnako ako trhy s osteoartritídou.

Koľko propolisu užívať na artritídu?

V publikovaných štúdiách bol preukázaný biologický účinok propolisu u zvierat v dávkach medzi 6 - 7 gramami denne.

Ako pri každom výživovom doplnku, začnite s nízkou dávkou, sledujte svoje telo, a potom sa prispôsobte. Pred použitím odporúčame poradiť sa so svojim lekárom.

Odporúčame vám naše články:

Propolis pomáha pri liečbe ušných infekcií

Sú propolisové kvapky vhodné pre deti?

Môže propolis pomôcť pri predchádzaní Alzheimerovej chorobe a srdcovým chorobám?

 
 
 
Môže propolis pomôcť pri predchádzaní Alzheimerovej chorobe a srdcovým chorobám?

Odporúčame, aby ste si zapamätali pojem 'AGEs'. Je to skratka pre Advanced Glycation End Products. AGE môžu ovplyvniť takmer každý typ buniek a molekúl vo vašom tele a sú kľúčovým faktorom starnutia a chorôb, ako je cukrovka, srdcové choroby, zlyhanie obličiek a teraz aj Alzheimerova choroba.

Moderná strava je z veľkej časti tepelne spracovaná a má zväčša vysoký obsah rafinovaného cukru. Výsledkom je, že obsahujú vysoké hladiny AGE. Tvoria sa aj v tele v dôsledku prebytku cukrov v tele.

AGE urýchľujú oxidačné poškodenie buniek a menia ich normálne správanie. Vďaka nim proces starnutia prebieha rýchlejšie.  

Medzi zlúčeniny, o ktorých sa zistilo, že inhibujú tvorbu AGE, patrí vitamín C, benfotiamín, pyridoxamín, kyselina alfa-lipoová, taurín, aspirín, karnozín a liek na cukrovku metformín. Teraz môžeme do tohto zoznamu pridať propolis.  

Ako sa uvádza v časopise Journal of Agricultural Food Chemistry, vedci sa rozhodli merať antioxidačný a anti-AGE potenciál propolisu. Predpokladalo sa, že ako antioxidačná superstar má propolis obrovský potenciál, pokiaľ ide o AGEs. 

Propolis nesklamal – vykazoval „veľmi dobré“ anti-AGE aktivity. Zistilo sa, že zlúčenina pinobanksin-3-acetát (nájdená v propolise) je zodpovedná za väčšinu anti-AGE účinkov propolisu.    

Na obmedzenie AGE v tele a rizika predčasného starnutia sa odporúča užívať propolis niekoľkokrát počas dňa (vo forme tinktúry alebo kapsúl) spolu s vitamínom C a aspirínom. Tiež sa odporúča vysokokvalitný multivitamínový a minerálny doplnok pre ďalšie antioxidanty.

Vyvarujte sa príliš vysokej tepelnej úprave vášho jedla, najmä mäsa, a snažte sa jedlo variť v pare alebo dusiť tak často, ako je to možné. Jedzte čo najviac surových potravín, ako je čerstvé ovocie a zelenina, pretože neobsahujú žiadne AGE. Nakoniec sa vyhýbajte spracovaným a rafinovaným potravinám, ako len môžete.

Odporúčame vám naše články:

Propolis pomáha pri liečbe ušných infekcií

Sú propolisové kvapky vhodné pre deti?

 
Propolis pomáha pri liečbe ušných infekcií

Ušné infekcie sú jedným z najčastejších ochorení u detí najmä v chladnejších zimných mesiacoch. Ak ste rodič, som si istý, že ste sa niekedy počas ich mladosti stretli s jednou alebo viacerými infekciami uší u vašich detí.

Viac ako 75 % detí môže mať aspoň jednu infekciu ucha pred dosiahnutím 3 rokov. Dospelí sú tiež náchylní na infekcie uší, hoci tento stav sa zvyčajne vyskytuje u mladších detí.   

Nedávny výskum toho, čo spôsobuje infekcie uší, sa zameral na znečistenie ovzdušia. Chronická expozícia znečistenia ovzdušia časticami je spojená s poruchou funkcie stredného ucha

Fenetylester kyseliny kávovej (CAPE) je dôležitá zložka propolisu a zlúčenina, ktorá si získava väčšinu pozornosti vedeckej komunity. Zdá sa, že CAPE je zlúčenina v propolise, ktorá takpovediac „urobí väčšinu práce“, pretože má silné antioxidačné a protizápalové schopnosti.  

Cieľom štúdie zo septembra 2013 bolo vyhodnotiť, či CAPE dokáže potlačiť zápal spôsobený časticami výfukových plynov nafty. Mohol by byť propolis potenciálne účinným preventívnym prostriedkom proti infekciám uší?

Zdá sa, že odpoveď je „áno“. V štúdii CAPE inhiboval zápalový proces, ktorý je zvyčajne výsledkom znečisťujúcich látok vo vnútornom uchu, čo je proces, ktorý často vedie k infekcii ucha. Výskumníci poznamenali, že väčší účinok sa dosiahol, keď bol propolis podávaný PRED vystavením znečisteniu, čo naznačuje, že to môže byť len účinná prevencia.   

Čo si z toho môžete odniesť? Ako často naznačujeme, propolis sa javí ako účinné prírodné antibiotikum, rovnako ako aj účinná prevencia. Dalo by sa zvážiť použitie ako súčasť programu na posilnenie imunity, ktorý pomôže predchádzať nepríjemným prechladnutiam, ktoré sa každú zimu vyskytujú.

Propolisové kvapky majte v lekárničke po celý rok.

Úplnú štúdiu možno nájsť v The Annals of otology, rinology, and laryngology, 2013 Sep;122(9):595-600.

O účinkoch propolisu sa konala aj konferencia, ktorú organizovala Česká apiterapeutická spoločnosť a o tom, čo sme sa na konferencií dozvedeli sme napísali článok: VI. Api deň a prednáška o účinkoch propolisu.

Ak vás téma propolisu zaujíma, odporúčame vám prečítať si aj naše ďalšie články:

Top 10 liečivých vlastnosti propolisu

Na čo slúži propolisová tinktúra

Účinky propolisovej tinktúry

Sú propolisové kvapky vhodné pre deti?

Môže propolis pomôcť pri predchádzaní Alzheimerovej chorobe a srdcovým chorobám?

Je propolis pre tehotné ženy bezpečný?

 
Sú propolisové kvapky vhodné pre deti?

Propolis má mnoho pozitívnych vlastností. Je však vhodný aj pre našich najmenších?

Samozrejme, propolis dokáže pomôcť deťom zvládnuť prechladnutie, bolestivé hrdielko a aj problém so zúbkami. Pred podaním propolisu deťom je však potrebné zvážiť niektoré aspekty.

Bábätká by nemali konzumovať med a včelie produkty, kým nemajú aspoň 12 mesiacov. Dôvodom je skutočnosť, že med môže obsahovať zložku, ktorú najmenšie deti ešte nedokážu metabolizovať, pretože v tomto veku nie je úplne vyvinutá flóra žalúdka a čriev. O botulizme a o tom, či môžiu deti jesť med sme napísali článok: Môže vaše dieťa jesť med?

Počas dojčenia však môžete svojim bábätkám dať výživné látky z propolisu, ak ho užívate vy. Propolis je pravdepodobne bezpečný, ak sa užíva ústami počas dojčenia. Dávky 300 mg denne po dobu až 10 mesiacov sa považujú za bezpečné. 
Ak by ste sa radi dozvedeli, či je propolis bezpečný pre tehotné ženy, prečítajte si náš článok: Je propolis pre tehotné ženy bezpečný?
 

Propolis až od 2 rokov veku dieťaťa

Od 2 rokov môžete bez obáv používať propolis a iné včelie produkty u detí a užívať si ich pozitívne vlastnosti. Najmä v jasliach alebo škôlkach sa choroby šíria rýchlejšie, ako si vieme predstaviť. Tu môže propolis vďaka svojmu antibakteriálnemu účinku pomôcť, aby si dieťa neprinieslo domov nádchu. 

Dávkovanie potom závisí od telesnej hmotnosti. Opäť je vhodné konzultovať najskôr s pediatrom prípadné vedľajšie účinky či alergie.

Možno použiť aj nosový sprej, kapsuly so sirupom proti kašľu alebo pastilky. Odporúčajú sa od 2 do 3 rokov.

Propolis možno použiť aj na vonkajšie použitie, napríklad vo forme propolisovej maste. Jemná detská pokožka si zaslúži špeciálnu starostlivosť najmä v citlivej oblasti plienok, kde môže často spôsobiť podráždenie. Tu možno aplikovať jemnú propolisovú masť, ktorá pomáha proti začervenaniu a podráždeniu.

Takzvanú plienkovú dermatitídu dokáže potlačiť antibakteriálny účinok propolisu a zabrániť šíreniu baktérií a plesní, ktoré sa v danej oblasti rýchlo množia.

Takže áno, propolisové kvapky môžete podávať deťom. Podporíte detskú imunitu a môže vám pomôcť zvládnuť aj choroby zo škôlky. Včelí produkt propolis je malá zbraň proti baktériám, vírusom a pod. Je špeciálne produkovaný tvrdo pracujúcim hmyzom, aby sa patogény nedostali do úľa a rovnakým spôsobom bude propolis pracovať aj pre vaše detičky.

O účinkoch propolisu sa konala aj konferencia, ktorú organizovala Česká apiterapeutická spoločnosť a o tom, čo sme sa na konferencií dozvedeli sme napísali článok: VI. Api deň a prednáška o účinkoch propolisu.

Ak vás téma propolisu zaujíma, odporúčame vám prečítať si aj naše ďalšie články:

Top 10 liečivých vlastnosti propolisu

Na čo slúži propolisová tinktúra

Účinky propolisovej tinktúry

 
 
Kamenná predajňa v Bratislave

Čo ponúkame?

včelie produkty + potreby pre včelárov

 

Kde sa medový obchod v Bratislave nachádza?

Náš medový obchod sa nachádza na Piesočnej 35 v Bratislave (po odbočení z Vietnamskej sme prvá budova vpravo). 

GPS súradnice: 48°10'01.5"N 17°10'14.7"E

Otvorili sme 18.10.2021. 

 

Na čo sa u nás v medovom obchode môžete tešiť?

V medovom obchode realizujeme aj ochutnávky včelích produktov, prednášky o včelách, ale tiež vzdelávacie aktivity pre začínajúcich včelárov. V našej ponuke máme včelie produkty z našej rodinnej včelej farmy MEDÁREŇ a tiež manuka medy z Austrálie.

V našom obchode nájdete aj včelárske potreby, či už pre začínajúcich včelárov, no na svoje si prídu aj včelári-pokročilí.

 Medový obchod je odberným miestom pri objednávkach zrealizovaných cez eshop www.medaren.sk.

 

Kedy máme medový obchod otvorený?

Otváracia doba:

Pondelok od 09:00 - 17:00 (obedná prestávka 12:30-13:00)

Utorok od 09:00 - 17:00,  (obedná prestávka 12:30-13:00)

Streda od 10:00 - 18:00, (obedná prestávka 13:00-13:30)

Štvrtok od 09:00 - 17:00, (obedná prestávka 12:30-13:00)

Piatok od 09:00 - 17:00, (obedná prestávka 12:30-13:00)

Sobota Zatvorené (V sobotu od 11:00 do 19:00 nás nájdete v Tržnici Nivy, Mlynské Nivy 5A, Bratislava) V júli a v auguste mámé na Nivách zatvorené.

Nedeľa Zatvorené

 

Prevádzkovateľ kamennej predajne: MEDÁREŇ, s.r.o., IČO: 44 219 482

Zodpovedná osoba: Milan Kozický

Tešíme sa na vašu návštevu!

V prípade otázok volajte na našu medovú infolinku +421915183450.

V prípade záujmu realizujeme rozvoz včelích produktov po Bratislave. Viac informácii sa dočítate v článku: Donáška včelích produktov v Bratislave ZADARMO.

Páčilo sa vám u nás v napíšte o nás recenziu na googli: https://g.page/r/Cebv0TaiczgrEB0/review

www.medaren.sk 
www.manukovemedy.sk 
www.perga.sk
www.vcelieobaly.sk 
www.vceliasauna.sk

Výskum ukázal, aký vplyv na zdravie malo 6-mesačné užívanie materskej kašičky

Včelia materská kašička je vylučovaná žľazami včiel robotníc (Apis mellifera) medzi šiestym až dvanástym dňom ich života a je nevyhnutnou potravinou pre vývoj včelej matky. Materská kašička je komplexná látka obsahujúca jedinečnú kombináciu bielkovín (12 - 15 %), cukrov (10 - 12 %), lipidov (3 - 7 %), aminokyselín, vitamínov a minerálov. 

Aký vplyv mala materská kašička na zdravie dobrovoľníkov?

Blahodárne účinky materskej kašičky sa prejavilii už pri včelách. V porovnaní s krátko žijúcimi a neplodnými včelami sa včelia matka, ktorá sa kŕmi výlučne kašičkou, vyznačuje predĺženou životnosťou a dobre vyvinutými pohlavnými žľazami.

Preto sa materská kašička používa ako doplnok na podporu zdravia, proti starnutiu alebo riešenia neplodnosti.

Preukázalo sa, že včelia materská kašička vykazuje u experimentálnych zvierat veľa farmakologických aktivít vrátane protinádorových, antioxidačných, protizápalových, antibakteriálnych, antialergických a anti-aging vlastností. Perorálne užitie zlepšuje metabolizmus lipoproteínov a znižuje hladinu celkového cholesterolu.

Materská kašička tiež vyvolala vyšší obsah testosterónu a intenzívnejšiu spermatogenézu v semenníkoch škrečkov. 

Materská kašička je často prijímaným doplnkom výživy pre zdravie, ale jeho účinky na človeka nie sú dobre známe. Vedci sa tieto účinky rozhodli preveriť aj u ľudí. Vybrali si zdravú, randomizovanú skupinu dobrovoľníkov.

Cieľom bolo vyhodnotiť účinky dlhodobého užívania materskej kašičky na človeka. Materskú kašičku užívali každý deň po dobu 6 mesiacov. Aby sa výsledky dali porovnať, vedci si zvolili placebo skupinu, ktorej podávali 6 mesiacov len sladký roztok. 

Aké boli výsledky po 6 mesiacoch užívania materskej kašičky? 

Šesťmesačné užívanie včelej materskej kašičky u ľudí zlepšilo erytropoézu, glukózovú toleranciu aj duševné zdravie. Ukázala sa zvýšená hladina testosterónu u mužov a vyvážená hladina hormónov u žien po menopauze.

Ukázali sa rovnaké účinky ako pri zvieratách. Včelia materská kašička blahodárne pôsobí na celkové zdravie organizmu, proti stresu, zlepšuje zdravie pohlavných orgánov a spomaľuje starnutie. 

Celý výskum si môžete prečítať tu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3499288/

Ak sa chcete dozvedieť viac o včelej materskej kašičke, prečítajte si aj náš článok: Materská kašička - elixír plodnosti včelej kašičke.

Materskú kašičku si môžete kúpiť v našom eshope.

 

 

Podpora trávenia z prírody - vyskúšajte med s bylinkami na trávenie!

Nestravujeme sa vždy 100 % zdravo a ľahko. Preto má každý človek občasné tráviace ťažkosti, ako je plynatosť, kŕče, pálenie záhy či slabá nevoľnosť. Na problémy z maškrtenia existuje pomoc z prírody. Vytvorili sme pre vás špeciálny med s bylinkami, ktorý napomáha k pohodovému tráveniu. 

Základom je med a peľ

Práve prírodný med obsahuje rôzne tráviace enzýmy, ktoré štiepia škrob, cukor aj bielkoviny. Vďaka tomu med urýchľuje trávenie a tiež robí tento proces efektívnejším. Zabezpečí, aby sa látky štiepili a vy tak vyťažíte zo svojej potravy maximum živín. 

Peľ funguje podobne. Vďaka vysokému počtu enzýmov včelí peľ pomáha pri rôznych poruchách trávenia a chorobách žalúdka. Reguluje črevnú flóru a je to skutočný pomocník s trávením.

Bylinky na trávenie

K tekutému zlatu a včeliemu peľu sme vybrali najobľúbenejšie bylinky na trávenie: 

rebríček, ľubovník, mäta, ľan, rumanček, ibiš a skorocel. 

Rebríček obyčajný je populárna bylinka, ktorá sa vďaka obsahu flavonoidov a ďalších zložiek najčastejšie používa pri tráviacich problémoch a pečeňovo-žlčových poruchách. Pomáha zvýšiť produkciu slín a žalúdočných kyselín, ktoré podporia trávenie. Rebríček ma silný choleretický účinok, čo znamená, že zlepšuje prietok žlče z pečene.

Mäta nielenže osvieži, ale pomôže aj s trávením, a to vďaka tomu, že zlepšuje peristaltiku čriev. Okrem toho, že ľubovník upokojuje nervovú sústavu, posilňuje žalúdok a črevá. Výrazne podporuje ich činnosť.

Skorocel je všestranný pomocník, ktorý v našom mede nemohol chýbať. Pôsobí totiž protizápalovo a antibakteriálne. Upokojí zápalové ochorenia žalúdka aj čriev. Pomáha pri žalúdočných vredoch a je nápomocný pri zápale žalúdočnej sliznice.

Ibištek, ľan siaty a rumanček sú tiež pomocníkmi trávenia. Upokojujú podráždenie žalúdka a tiež priaznivo pôsobia na trávenie.

Ak sa cez deň chystáte maškrtiť, dajte si preventívne 1 čajovú lyžičku bylinkového medu ráno pred jedlom. Veríme, že pozitívnu zmenu trávenia si určite všimnete.

Pri vážnejších problémoch s trávením odporúčame užívať 1 čajovú lyžičku medu s bylinkami 3x denne pred jedlom.

Naše bylinkové medy sú vhodné aj pre deti. Ak vaše deti často trápi bruško, môžu od 2,5 roka užívať ako prevenciu polovicu čajovej lyžičky ráno pred jedlom. Vyskúšajte, čo dokáže príroda a objednajte si náš med s bylinkami na podporu trávenia!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz