Ako vybrať včelársky úľ: kompletný sprievodca pre začiatočníkov aj pokročilých
Výber včelárskeho úľa je jedno z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré ako včelár urobíte. Nie je to len o tom, do čoho včely nasťahujete — je to rozhodnutie, ktoré ovplyvní spôsob vašej práce na desiatky rokov. Prechod z jednej rámikovej miery na druhú je zdĺhavý, prácny a finančne náročný proces. Preto sa oplatí venovať výberu dostatok času hneď na začiatku.
V tomto článku vás prevedieme všetkými kľúčovými faktormi, ktoré musíte zvážiť, aby ste si vybrali ten správny včelársky úľ — či už ste úplný začiatočník, alebo skúsený včelár, ktorý zvažuje prechod na iný systém.
Prečo je výber správneho úľa taký dôležitý?
Keď si kúpite prvý úľ, zvyčajne si tým definujete celú svoju budúcu včelársku cestu. Rámiky, medzistienky, náhradné diely, odložence od susedov — to všetko sa odvíja od jedného základného rozhodnutia: akú rámikovú mieru a aký typ úľa si zvolíte.
Ak sa neskôr rozhodnete prejsť napríklad z B10 na Langstroth, čaká vás nielen výmena všetkých úľov, ale aj zdĺhavé prevádzanie včelstiev na nové rámiky. V praxi to znamená, že včelári, ktorí si vyberú „zle", často zostávajú pri svojom systéme jednoducho preto, že zmena je príliš náročná.
Zlaté pravidlo slovenských včelárov: Vyberte si rovnaký typ úľa, aký používajú včelári vo vašom okolí. Ušetríte si tým roky problémov.
5 kľúčových rozhodnutí pri výbere včelárskeho úľa
Výber úľa si môžeme rozdeliť do piatich na seba nadväzujúcich rozhodnutí. Každé z nich podrobne rozoberieme.
|
# |
Rozhodnutie |
Možnosti |
|---|---|---|
|
1 |
Konštrukčný systém |
Nadstavkový úľ vs. ležan |
|
2 |
Rámiková miera |
B10, Langstroth, Optimal, 39×24, Dadant, Čechoslovák |
|
3 |
Materiál |
Drevo vs. polystyrén (EPS/PUR) |
|
4 |
Zateplenie |
Uteplený vs. tenkostenný |
|
5 |
Dno a príslušenstvo |
Zasieťované (Varroa) dno, klasické dno, kŕmidlo, materská mriežka |
1. Nadstavkový úľ alebo ležan?
Prvé a najjednoduchšie rozhodnutie. V súčasnosti už prakticky neexistuje dôvod, prečo by začiatočník mal siahnuť po ležane.
Nadstavkový úľ
Skladá sa z dna, jednotlivých nadstavkov (nazývaných aj „poschodia") a strechy. Každý nadstavok obsahuje rámiky. Keď včelstvo rastie, jednoducho pridáte ďalší nadstavok. Keď med vyberáte, odoberiete celý nadstavok.
Výhody:
-
Modulárny systém — podľa sily včelstva pridávate alebo odoberáte nadstavky
-
Lepšia manipulácia — dvíhate len jeden nadstavok, nie celý úľ
-
Prirodzený spôsob vedenia včelstva — včely stavajú smerom nahor
-
Jednoduchšie vyhľadávanie matky (je v plodisku, nie v medníku)
-
Lepšia kontrola rojenia
Nevýhody:
-
Plný medný nadstavok môže vážiť 15–25 kg (pri vyšších rámikoch)
Ležan
Rámiky sú uložené vedľa seba v jednom dlhom priestore. Včelstvo sa rozširuje do strán.
Výhody:
-
Nemusíte dvíhať ťažké nadstavky
-
Pohodlný pre starších včelárov alebo ľudí s problémami s chrbtom
Nevýhody:
-
Väčšie pôdorysné rozmery
-
Náročnejšia manipulácia pri vyberaní medu
-
Menej bežný systém — ťažšie zháňate náhradné diely
-
Horšie sa s ním kočuje
Verdikt: Pre 95 % začiatočníkov je nadstavkový úľ jednoznačne správna voľba. Ležan môže dávať zmysel len v špecifických prípadoch (zdravotné obmedzenia, veľmi malý počet včelstiev na pevnom stanovišti).
2. Výber rámikovej miery — najdôležitejšie rozhodnutie
Toto je rozhodnutie, ktoré vás bude sprevádzať celým včelárskym životom. Na Slovensku sa používa niekoľko hlavných rámikových mier. Každá má svoje špecifiká, výhody aj nevýhody.
B10 — slovenský štandard
Rámiková miera B10 (rámik približne 420 × 275 mm, vnútorný rozmer plástu 390 × 250 mm) je na Slovensku absolútne najrozšírenejšia. Odhaduje sa, že na tejto miere včelári približne 80 % všetkých včelstiev.
Výhody:
-
Najväčšia komunita včelárov — vždy nájdete niekoho, kto poradí
-
Široká dostupnosť rámikov, medzistienok, náhradných dielov
-
Bohatá slovenská literatúra a metodika
-
Jednoduché získanie odložencov od susedov
-
Vhodný pre naše klimatické podmienky
-
Možnosť čerpať dotácie (väčšina dotačných schém počíta s B10)
Nevýhody:
-
Plný nadstavok môže byť ťažší (15–20 kg)
-
Menej rozšírený v zahraničí (ak plánujete kočovať do zahraničia)
Langstroth — svetový štandard
Celosvetovo najpoužívanejší systém. Dĺžka rámika je 448 mm, výška sa líši podľa variantu: Langstroth 1/1 (232 mm), 3/4 (185 mm) alebo 2/3 (159 mm). Na Slovensku je najčastejší Langstroth 2/3.
Výhody:
-
Nízke rámiky = ľahšie nadstavky (10–15 kg)
-
Modulárny systém — všetky nadstavky majú rovnaký rozmer
-
Celosvetovo rozšírený — obrovská dostupnosť dielov a príslušenstva
-
Ideálny na kočovanie
-
Moderný prístup k včeláreniu
Nevýhody:
-
Na Slovensku menšia komunita (približne 10–15 % včelárov)
-
Menej slovenskej literatúry a metodiky
-
Možno budete „sami" ak v okolí včelária na B10
Optimal
Moderný nadstavkový systém s rámikom šírky 420 mm a výškou 170 mm (alebo 220 mm, 275 mm). Je to akýsi kompromis medzi rozmermi B10 a nízkonadstavkovým prístupom Langstrothu.
Výhody:
-
Nízke rámiky = ľahšia manipulácia
-
Jednotná rámiková miera v celom úli
-
Rastúca popularita na Slovensku a v Česku
-
Dobrý kompromis medzi tradíciou a moderným prístupom
Nevýhody:
-
Menšia komunita ako pri B10
-
Môže byť problém zohnať odložence
39×24 (Adamcova miera) a 39×17
Tradičná miera rozšírená najmä v Česku, ale používaná aj na Slovensku. V posledných rokoch mnohí včelári prechádzajú z 39×24 na 39×17, aby zjednotili rámikovú mieru v celom úli.
Výhody:
-
Osvedčený systém s dlhou históriou
-
39×17 ponúka výhody jednotnej miery
Nevýhody:
-
Na Slovensku menej rozšírený ako B10
-
Komunita sústredená hlavne v Česku
Dadant
Kombinovaný systém — veľké plodisko (rámik 435 × 300 mm) a nízke medníky (435 × 150 mm). Napodobňuje prirodzený priestor včelstva.
Výhody:
-
Veľký súvislý priestor pre plod
-
Prirodzený rozvoj včelstva
-
Menej zásahov do plodiska
Nevýhody:
-
Dva rozmery rámikov — komplikovanejšia logistika
-
Veľké plodiskové rámiky sú ťažké
-
Na Slovensku málo rozšírený
Čechoslovák (ČS)
Rámik 370 × 300 mm. Historicky dominantný úľ, dnes ho používa približne 5 % včelárov.
Výhody:
-
Osvedčený rokmi
-
Dobrá termoregulácia
Nevýhody:
-
Ustupuje do pozadia
-
Horšia dostupnosť komponentov
-
Pre začiatočníka dnes už nie je odporúčanou voľbou
Porovnanie rámikových mier
|
Rámiková miera |
Rozmer rámika (približne) |
Hmotnosť plného nadstavku |
Rozšírenie na SK |
Vhodné pre |
|---|---|---|---|---|
|
B10 |
420 × 275 mm |
15–20 kg |
★★★★★ (~80 %) |
Začiatočníkov, tradičných včelárov |
|
Langstroth 2/3 |
448 × 159 mm |
10–14 kg |
★★★☆☆ (~10 %) |
Moderných včelárov, kočovníkov |
|
Optimal |
420 × 170 mm |
10–15 kg |
★★★☆☆ (~5 %) |
Hobby včelárov hľadajúcich kompromis |
|
39×24 |
390 × 240 mm |
15–20 kg |
★★☆☆☆ |
Tradičných včelárov, najmä v Česku |
|
Dadant |
435 × 300 / 435 × 150 mm |
12–20 kg |
★☆☆☆☆ |
Skúsených včelárov, veľké včelstvá |
|
Čechoslovák |
370 × 300 mm |
15–20 kg |
★☆☆☆☆ (~5 %) |
Ustupujúci systém |
Ako sa rozhodnúť pre rámikovú mieru?
-
Zistite, čo používajú včelári vo vašom okolí. Toto je najdôležitejšie kritérium. Ak vo vašej obci včelária všetci na B10, voľba je jasná.
-
Zvážte svoju fyzickú kondíciu. Ak máte problémy s chrbtom alebo nechcete dvíhať ťažké nadstavky, siahnite po nízkych rámikoch (Langstroth 2/3, Optimal).
-
Rozhodnite sa, či chcete kočovať. Na kočovanie sú vhodnejšie nízke a ľahké nadstavky — Langstroth alebo Optimal.
-
Myslite na budúcnosť. Ak plánujete mať viac ako 10 včelstiev, jednotná nízka miera vám výrazne uľahčí prácu.
3. Drevo alebo polystyrén?
Materiál úľa ovplyvňuje nielen jeho životnosť a údržbu, ale aj správanie včelstva.
Drevený úľ
Drevo je tradičný a stále najpoužívanejší materiál. Najčastejšie sa používa smrekové alebo borovicové drevo, prípadne céder (v zahraničí).
Výhody:
-
Pre včely najprirodzenejší materiál
-
Priedušnosť — drevo „dýcha" a reguluje vlhkosť
-
Dlhá životnosť pri správnej údržbe
-
Jednoduchá opraviteľnosť
-
Estetický vzhľad
-
Včely na drevo lepšie prijímajú propolis
Nevýhody:
-
Vyššia hmotnosť
-
Vyžaduje pravidelnú údržbu — náter, ochrana pred poveternostnými vplyvmi
-
Môže praskať a krútiť sa
-
Drahší na výrobu
Polystyrénový úľ (EPS / PUR)
Moderná alternatíva, ktorá si získava čoraz viac priaznivcov. Polystyrénové úle sú vyrobené z expandovaného (EPS) alebo extrudovaného polystyrénu, prípadne polyuretánovej (PUR) peny.
Výhody:
-
Výrazne nižšia hmotnosť — manipulácia je oveľa jednoduchšia
-
Vynikajúca tepelná izolácia — včely v zime menej spotrebujú zásoby
-
Rýchlejší jarný rozvoj — včelstvo skôr naberá silu
-
Nevyžaduje náter
-
Odolný voči poveternostným vplyvom (nehNije)
Nevýhody:
-
Menšia mechanická odolnosť — ľahšie sa poškodí
-
Náchylný na poškodenie ďatľami a hlodavcami
-
Nepriedušný — nutnosť riešiť vetranie
-
Kratšia životnosť (10–15 rokov oproti 20–30+ pri dreve)
-
Niektorí včelári hlásia, že včely horšie prijímajú propolis
-
Nie je to prírodný materiál
Porovnanie drevo vs. polystyrén
|
Vlastnosť |
Drevený úľ |
Polystyrénový úľ |
|---|---|---|
|
Hmotnosť |
Vyššia (ťažšia manipulácia) |
Nízka (ľahká manipulácia) |
|
Izolácia |
Dobrá pri uteplených / nižšia pri tenkostenných |
Výborná celoročná izolácia |
|
Životnosť |
20–30+ rokov pri správnej údržbe |
10–15 rokov |
|
Údržba |
Pravidelný náter |
Minimálna |
|
Prirodzenosť |
Maximálne prirodzené |
Umelý materiál |
|
Cena |
Vyššia |
Nižšia až porovnateľná |
|
Odolnosť voči škodcom |
Vysoká |
Nízka (ďatle, hlodavce) |
Odporúčanie: Pre začiatočníka môže byť polystyrénový úľ atraktívnou voľbou vďaka nízkej hmotnosti a minimálnej údržbe. Ak však plánujete včeláriť dlhodobo a vážite si tradičný prístup, drevo je stále osvedčenou klasikou. Mnoho skúsených včelárov kombinuje oba materiály — drevené plodisko a polystyrénové medníky.
4. Uteplený alebo tenkostenný úľ?
Toto rozhodnutie úzko súvisí s materiálom a lokalitou vášho stanovišťa.
Uteplený úľ
Steny majú hrúbku zvyčajne 25–40 mm a často obsahujú izolačnú vrstvu (polystyrén, korok, slama). Najznámejším slovenským utepleným úľom je takzvaný Tatranský profil.
Výhody:
-
Lepšia tepelná izolácia — včely v zime spotrebujú menej zásob
-
Vhodný do chladnejších oblastí a vyšších nadmorských výšok
-
Stabilnejšia vnútorná teplota počas celého roka
Nevýhody:
-
Vyššia hmotnosť
-
Vyššia cena
-
V teplých nížinách môže byť zbytočný
Tenkostenný úľ
Steny z dosiek hrúbky 19–25 mm, bez dodatočnej izolácie.
Výhody:
-
Nižšia hmotnosť
-
Nižšia cena
-
Jednoduchšia výroba
Nevýhody:
-
Horšia tepelná izolácia
-
Včely v zime spotrebujú viac zásob
-
Menej vhodný do chladných oblastí
Odporúčanie: Ak včelárite v nížine (do 400 m n. m.), vystačíte si s tenkostenným úľom. V podhorských a horských oblastiach sa uteplenie oplatí. Pri polystyrénových úľoch je izolácia zabezpečená automaticky — samotný materiál má výborné izolačné vlastnosti.
5. Dno úľa a ďalšie príslušenstvo
Moderný úľ by mal mať vysoké zasieťované dno (nazývané aj Varroa dno). Je to jeden z najdôležitejších prvkov súčasného včelárenia.
Zasieťované (Varroa) dno
Výhody:
-
Umožňuje prirodzený pád roztočov Varroa destructor mimo úľa
-
Lepšie vetranie — regulácia vlhkosti v úli
-
Možnosť monitorovať spad roztočov (diagnostika)
-
Jednoduchšie čistenie
-
Znižuje riziko plesní a chorôb
Nevýhody:
-
V zime môže byť potrebné dno uzavrieť (zasunúť podložku)
-
Mierne vyššia cena
Čo by mal obsahovať kompletný úľ pre začiatočníka?
Ak kupujete svoj prvý úľ, odporúčame kompletnú zostavu, ktorá obsahuje:
-
Dno — najlepšie vysoké zasieťované s varroa podložkou
-
2–3 nadstavky s rámikmi (jeden ako plodisko, jeden až dva ako medník)
-
Materskú mriežku — oddeľuje plodisko od medníka, matka nemôže klásť do medníkových plástov
-
Kŕmidlo — na podnecovanie a zimné kŕmenie
-
Prepážku — na oddelenie priestoru v nadstavku pri slabšom včelstve
-
Striešku — ochrana pred dažďom a slnkom
Koľko úľov na začiatok?
Skúsení včelári odporúčajú začať s dvoma až tromi úľmi. Dôvod je praktický: ak jedno včelstvo zoslabne alebo uhynie, môžete ho podporiť plodom alebo zásobami z druhého. S jedným úľom ste odkázaní len na pomoc od susedov.
Čo by ste mali vedieť pred kúpou — praktické rady
Kde kúpiť včelársky úľ?
Na Slovensku existuje viacero overených výrobcov a predajcov:
-
Včelárstvo Trizuliak — široká ponuka B10 aj iných systémov
-
Baranik — tradičný výrobca s dobrou dostupnosťou
-
Včelárske potreby (ivcelarskepotreby.sk) — kompletný sortiment
-
Bioúly (biouly.sk) — špecialista na Langstroth, Optimal a 39×24
-
BeeMax — potreby pre začiatočníkov
-
Apiprodukt — široký výber úľov a komponentov
Orientačné ceny (2025)
|
Položka |
Cena (približne) |
|---|---|
|
Kompletný úľ B10 (dno, 2 nadstavky, vrchnák, rámiky) |
150–250 € |
|
Samostatný nadstavok B10 s rámikmi |
35–50 € |
|
Zasieťované dno |
25–40 € |
|
Materská mriežka |
8–15 € |
|
Kŕmidlo |
10–20 € |
|
Súprava rámikov (10 ks, vypletené) |
20–35 € |
|
Včelstvo (odloženec) |
80–150 € |
Celková vstupná investícia na jeden kompletný úľ so včelstvom a základnými pomôckami sa pohybuje okolo 350–500 €. Ak začínate s dvoma úľmi, počítajte s približne 600–800 €.
Na čo si dať pozor pri kúpe?
-
Presnosť rozmerov — včelia medzera (8–10 mm) musí byť dodržaná. Nekvalitné úle s nepresnými rozmermi spôsobujú, že včely zastavujú priestory divým dielom.
-
Kvalita dreva — malo by byť dobre vysušené, bez hrčí a prasklín.
-
Typ spoja — pero-drážka alebo cink sú pevnejšie ako jednoduché zbitie.
-
Kompatibilita — ak kupujete od viacerých výrobcov, overte si, že diely sú navzájom kompatibilné.
-
Povrchová úprava — drevené úle by mali byť zvonka natreté (najlepšie ľanovou fermežou alebo ekologickým náterom), zvnútra zostať surové.
Aké rámiky do úľa?
Rámiky sú neoddeliteľnou súčasťou úľa a ich správny výber je rovnako dôležitý ako výber samotného úľa.
Typy rámikov podľa konštrukcie
-
Hoffmanove rámiky — majú rozšírené bočné lúčky, ktoré automaticky udržiavajú správny rozostup medzi rámikmi. Nepotrebujete medzerníky. Sú dnes štandardom.
-
Klasické rámiky s medzerníkmi — rovné bočné latky, rozostup sa vymedzuje kovovými medzerníkmi alebo klincami.
Materiál rámikov
Najčastejšie sa používa lipové drevo (ľahké, mäkké, nepraská) alebo smrekové drevo (pevnejšie, lacnejšie). Alternatívou sú plastové rámiky, ktoré sa nemusia drôtikovať, ale vyžadujú pravidelné zatieranie voskom.
Drôtikovanie
Rámiky sa vypletajú nerezovým alebo pozinkovaným drôtom (zvislo alebo vodorovne), na ktorý sa následne naťahujú alebo zatavujú medzistienky. Môžete si kúpiť:
-
Hotové vypletené rámiky — vyššia cena, ale ušetríte čas
-
Prírezy — lacnejšie, zložíte a vypletiete si ich sami
Odporúčané zostavy pre začiatočníka
🥇 Odporúčanie č. 1: B10, uteplený, 2 nadstavky, Varroa dno
Toto je najbezpečnejšia voľba pre väčšinu začínajúcich včelárov na Slovensku. Dôvody:
-
Najväčšia komunita — vždy nájdete pomoc
-
Najširšia dostupnosť dielov a príslušenstva
-
Osvedčený systém pre naše podmienky
-
Jednoduché získanie odložencov
🥈 Odporúčanie č. 2: Langstroth 2/3, polystyrén
Ak preferujete ľahkú manipuláciu, nízke nadstavky a moderný prístup:
-
Nízka hmotnosť — vhodné aj pre ženy a starších včelárov
-
Jednotná miera — všetky nadstavky sú rovnaké
-
Celosvetový štandard — obrovské množstvo zdrojov a literatúry v angličtine
-
Výborná izolácia
🥉 Odporúčanie č. 3: Optimal, drevený
Kompromis medzi tradíciou a moderným prístupom:
-
Šírka rámika 420 mm (podobná B10), nízka výška (170 mm)
-
Ľahšia manipulácia ako pri B10
-
Rastúca popularita
Časté chyby pri výbere prvého úľa
-
Kúpa lacného úľa neznámeho pôvodu — nepresné rozmery, zlé materiály. Úľ je investícia na desaťročia, nešetrite na ňom.
-
Výber exotického systému — ak si kúpite Dadant a v okolí všetci včelária na B10, budete mať problém s odložencami, radami aj náhradnými dielmi.
-
Začiatok s jedným úľom — ak prídete o včelstvo, ste bez ničoho. Dva až tri úle je minimum.
-
Zabudnutie na príslušenstvo — samotný úľ nestačí. Potrebujete aj rámiky, medzistienky, kŕmidlo, materskú mriežku a ochranné pomôcky.
-
Kúpa úľa bez zasieťovaného dna — v dnešnej dobe je to už prakticky nevyhnutnosť. Varroa dno výrazne uľahčuje boj s klieštikom.
FAQ
Čo je nadstavkový úľ?
Nadstavkový úľ je typ úľa, ktorý sa skladá z viacerých na seba naskladaných častí — nadstavkov. Každý nadstavok obsahuje rámiky s plástmi. Včelár pridáva alebo odoberá celé nadstavky podľa sily včelstva a znáškových podmienok. Je to najrozšírenejší typ úľa na Slovensku aj vo svete, pretože umožňuje flexibilnú a efektívnu prácu so včelstvom.
Aký typ úľa je najlepší pre začiatočníka?
Pre začiatočníka na Slovensku je najlepšou voľbou nadstavkový úľ B10. Je to najrozšírenejší systém, ku ktorému ľahko zoženiete rámiky, náhradné diely, odložence aj rady od skúsených včelárov. Alternatívou je Langstroth 2/3, ak preferujete ľahšiu manipuláciu a nevadí vám menšia komunita na Slovensku.
Drevený vs polystyrénový úľ — ktorý je lepší?
Neexistuje jednoznačná odpoveď. Drevený úľ je prirodzenejší, má dlhšiu životnosť a včely naň lepšie prijímajú propolis. Polystyrénový úľ je ľahší, má lepšiu izoláciu a nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Pre začiatočníka môže byť polystyrén atraktívnou voľbou, skúsení včelári často preferujú drevo.
Aké sú skúsenosti s polystyrénovým úľom?
Väčšina včelárov, ktorí prešli na polystyrén, si pochvaľuje nízku hmotnosť a výbornú tepelnú izoláciu. Včely v nich dobre zimujú a na jar rýchlejšie naberajú silu. Hlavné výhrady sa týkajú mechanickej odolnosti (ďatle, hlodavce) a obáv z chemického zloženia materiálu. Celkovo sú polystyrénové úle etablovanou a spoľahlivou voľbou.
Ako zložiť včelársky úľ?
Väčšina kupovaných úľov sa dodáva v demonte. Jednotlivé diely (dno, nadstavky, vrchnák) sa zvyčajne spájajú systémom pero-drážka alebo cink. Presný postup závisí od konkrétneho výrobcu — vždy sa riaďte priloženým návodom. Drevené časti je potrebné zvonka natrieť ochranným náterom (napr. ľanovou fermežou), vnútro nechajte surové.
Čo je to úľ so zasieťovaným dnom?
Zasieťované dno (Varroa dno) je moderný typ dna úľa, ktorého spodná časť je tvorená jemnou kovovou sieťkou. Umožňuje prirodzený pád roztočov Varroa destructor mimo úľa, zlepšuje vetranie a uľahčuje monitoring zdravotného stavu včelstva. Dnes sa považuje za štandardnú súčasť každého nového úľa.
Porovnanie B10, Langstroth a Optimal — čo si vybrať?
|
Faktor |
B10 |
Langstroth 2/3 |
Optimal |
|---|---|---|---|
|
Hmotnosť nadstavku |
15–20 kg |
10–14 kg |
10–15 kg |
|
Komunita na SK |
Najväčšia |
Stredná |
Menšia |
|
Vhodnosť pre kočovanie |
Stredná |
Výborná |
Dobrá |
|
Dostupnosť dielov |
Najlepšia |
Dobrá |
Dobrá |
|
Cena |
Stredná |
Stredná |
Stredná |
Vyberte si podľa toho, čo používajú včelári vo vašom okolí, a podľa vašej fyzickej kondície.
Včelársky úľ do malej záhrady — aký typ?
Do malej záhrady sa hodí akýkoľvek nadstavkový úľ. Limitujúcim faktorom nie je ani tak veľkosť úľa, ako skôr vzdialenosť od susedov a letová dráha včiel. Ak máte veľmi malý priestor, zvážte nízke nadstavky (Langstroth 2/3 alebo Optimal), s ktorými sa ľahšie manipuluje aj v stiesnených podmienkach.
Ako sa líši práca s nadstavkovým úľom od ležana?
Pri nadstavkovom úli pridávate a odoberáte celé poschodia — včelstvo sa rozširuje vertikálne. Pri ležane sa včelstvo rozširuje horizontálne a manipulujete s jednotlivými rámikmi. Nadstavkový systém je rýchlejší, menej fyzicky náročný a vhodnejší pre väčší počet včelstiev. Ležan môže vyhovovať starším včelárom s malým počtom úľov, ktorí nechcú dvíhať ťažké nadstavky.
Akú rámikovú mieru používa väčšina včelárov na Slovensku?
Približne 80 % slovenských včelárov používa rámikovú mieru B (najmä B10). Približne 10 % používa Langstroth a zvyšných 10 % pripadá na Optimal, Čechoslovák, Dadant a ďalšie systémy. B10 je teda suverénne najrozšírenejší — a to z dobrých dôvodov.
Záver: Ako sa rozhodnúť?
Výber včelárskeho úľa sa dá zhrnúť do niekoľkých jednoduchých krokov:
-
Opýtajte sa včelárov vo svojom okolí, aký typ a rámikovú mieru používajú. Ak je to B10, voľba je jasná.
-
Zhodnoťte svoju fyzickú kondíciu. Ak chcete ľahké nadstavky, choďte do Langstrothu 2/3 alebo Optimalu.
-
Rozhodnite sa pre materiál. Drevo je tradícia a dlhá životnosť, polystyrén je nízka hmotnosť a minimálna údržba.
-
Kúpte kompletnú zostavu — dno, 2–3 nadstavky s rámikmi, materskú mriežku, kŕmidlo a striešku. Nezabudnite na zasieťované dno.
-
Začnite s dvoma až tromi úľmi. Jeden úľ je málo — ak o včelstvo prídete, nemáte z čoho pokračovať.
Pamätajte si, že najlepší úľ nie je ten, ktorý vyhráva v teoretických porovnaniach. Najlepší úľ je ten, ktorý používajú včelári okolo vás — pretože včelárenie je v konečnom dôsledku o komunite, zdieľaní skúseností a vzájomnej pomoci.
