Rodinná včelia farma MEDÁREŇ

Môže propolis pomôcť pri predchádzaní Alzheimerovej chorobe a srdcovým chorobám?

Odporúčame, aby ste si zapamätali pojem 'AGEs'. Je to skratka pre Advanced Glycation End Products. AGE môžu ovplyvniť takmer každý typ buniek a molekúl vo vašom tele a sú kľúčovým faktorom starnutia a chorôb, ako je cukrovka, srdcové choroby, zlyhanie obličiek a teraz aj Alzheimerova choroba.

Moderná strava je z veľkej časti tepelne spracovaná a má zväčša vysoký obsah rafinovaného cukru. Výsledkom je, že obsahujú vysoké hladiny AGE. Tvoria sa aj v tele v dôsledku prebytku cukrov v tele.

AGE urýchľujú oxidačné poškodenie buniek a menia ich normálne správanie. Vďaka nim proces starnutia prebieha rýchlejšie.  

Medzi zlúčeniny, o ktorých sa zistilo, že inhibujú tvorbu AGE, patrí vitamín C, benfotiamín, pyridoxamín, kyselina alfa-lipoová, taurín, aspirín, karnozín a liek na cukrovku metformín. Teraz môžeme do tohto zoznamu pridať propolis.  

Ako sa uvádza v časopise Journal of Agricultural Food Chemistry, vedci sa rozhodli merať antioxidačný a anti-AGE potenciál propolisu. Predpokladalo sa, že ako antioxidačná superstar má propolis obrovský potenciál, pokiaľ ide o AGEs. 

Propolis nesklamal – vykazoval „veľmi dobré“ anti-AGE aktivity. Zistilo sa, že zlúčenina pinobanksin-3-acetát (nájdená v propolise) je zodpovedná za väčšinu anti-AGE účinkov propolisu.    

Na obmedzenie AGE v tele a rizika predčasného starnutia sa odporúča užívať propolis niekoľkokrát počas dňa (vo forme tinktúry alebo kapsúl) spolu s vitamínom C a aspirínom. Tiež sa odporúča vysokokvalitný multivitamínový a minerálny doplnok pre ďalšie antioxidanty.

Vyvarujte sa príliš vysokej tepelnej úprave vášho jedla, najmä mäsa, a snažte sa jedlo variť v pare alebo dusiť tak často, ako je to možné. Jedzte čo najviac surových potravín, ako je čerstvé ovocie a zelenina, pretože neobsahujú žiadne AGE. Nakoniec sa vyhýbajte spracovaným a rafinovaným potravinám, ako len môžete.

Odporúčame vám naše články:

Propolis pomáha pri liečbe ušných infekcií

Sú propolisové kvapky vhodné pre deti?

 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie