Rodinná včelia farma MEDÁREŇ

Propolis

tinktura_280_280

Propolis je najprírodnejšie antibiotikum aké kedy človek objavil. Tento objav sa udial pred 2000 rokmi, ale veľa ľudí pravdepodobne nepočulo o propolise doteraz.

A predsa staroveké knihy popisujú propolis pre početné prednosti. Baktericídne kvality tohto lieku sú známe od počiatku písomnej histórie.
Naše včely zbierajú propolis (živicu) ako základnú hmotu z kvetov topoľov, briez, borovíc atď.

Potom, ako je živica rozžuvaná včelami a doplnená ich slinami vznikajú nové látky. Výsledný produkt označujeme propolis. Propolis je životne dôležitý pre prežitie včiel. Ochraňuje ich pred chorobami, ale tak isto pred klimatickými zmenami ako vietor a chlad.
Propolis je lepkavá ochranná látka, ktorú vylučujú rastliny k ochrane pupencov a kvetov pred infekciou.

Je to účinná, mimoriadne vyvážená antibiotická látka, veľmi vhodná na liečebné použitie. Obsahuje napríklad živicu, balzamy, aromatické a éterické oleje, kyselinu škoricovú, vanilín, chryslín, galangín, tectochrisín, isalpinín, pinocebrín, kyselinu ferulovú a iné. Má široké použitie v kozmetike a medicíne.

ZLOŽENIE PROPOLISU

Analýzy preukázali, že propolis obsahuje priemerne asi 14,5 % prchavých substancií, 14 % mechanických prímesí, 11 % peľu, 17 % včelieho vosku, 6 % vosku s vlastnosťami podobnými rastlinným voskom, 10,5 % trieslových substancií a 33 % živice. Potvrdená v ňom bola prítomnosť železa a v závislosti od jeho pôvodu aj rad rôznych mikroelementov, napr. vápnik, meď, bór, chróm, mangán, zinok, kobalt, kremík, hliník, vanádium, stroncium, magnézium a iné.

Propolis sa používa sa na vyplnenie nežiadúcich otvorov v úli, predovšetkým menších, väčšie sa vypĺňajú voskom. V závislosti od zloženia môže mať rôznu farbu, od zelenej po červenohnedú, najčastejšie je tmavohnedý.

Pri izbovej a vyššej teplote je propolis lepkavý, pri nižších teplotách tuhne a drobí sa.

Propolisu sa v súčasnosti pripisujú nasledovné funkcie:

  1. Posilňuje stabilitu úľa
  2. Zoslabuje vibrácie
  3. Zvyšuje obranyschopnosť úľa zabezpečením otvorov
  4. Chráni včelstvo pred chorobami a zabraňuje vstupu parazitov do úľa
  5. Zabraňuje hnilobným procesom v úli

Včely väčšinou vynášajú odpad z úľa, ale keby sa dovnútra dostala jašterica alebo myš a zahynula tam, včelám sa nemuselo podariť vyniesť ju von. V tom prípade by sa ju pokúsili obaliť propolisom, čím by ju vlastne mumifikovali, zbavili zápachu a zneškodnili.

Ak by ste chceli vyskúšať propolisovú tinktúru, pozývamé Vás do nášho PROPOLISOVÉHO ESHOPU.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie