Ide o jednu z najčastejších otázok, ktorú si matky kladú, na ktorú sa pýtajú doktora alebo odpoveď hľadajú na internete.

V našom článku sa pokúsime odpovedať na túto otázku. Med je zdravou a prírodnou potravinou. Napriek tomu ho neodporúčame podávať dieťaťu do 12 mesiaca života. Prečo je tomu tak?

Med môže obsahovať spóry baktérie Clostridium botulinum, ktorá sa môže rozvíjať v telíčku dieťaťa a môže spôsoboť botulizmus detí, čo je veľmi zriedkavé ochorenie a môže byť smrtelné.

Tieto spóry sú zvyčajne neškodné pre dospelých a deti staršie ako 1 rok, pretože mikroorganizmy v črevách zabraňujú rastu baktérií.

Symptómy botulizmu dieťaťa:

- ťažkosti s dýchaním

- svalová slabosť

- zápcha

- uvoľnená čeľusť (problémy so saním)

- letargia a nadmerné slzenie

- slabý plač

Ak máte podozrenie z botulizmu, odporúčame ihneď navštíviť doktora a zoberte aj vzorku jedla, ktoré obsahovalo med. Botulizmus je možné úplne vyliečiť, ak je diagnostikovaný a liečený včas.

Je bezpečné, aby dojčiaca matka konzumovala med?

Väčšina matiek má za to, že med v období dojčenia nemôžu jesť. Myslia si, že vďaka dojčeniu sa botulizmus v mede môže preniesť do dieťaťa cez materské mlieko. Je tomu naozaj tak? Stránka infantbotulism.org uvádza, že konzumácia medu je pre dojčiacu matku bezpečná a neprenáša sa prostredníctvom dojčenia na dieťa.

Buďte však opatrní...pri kontakte s medom si dôkladne umyte ruky a tiež ho odstráňte z povrchov, ktoré by sa mohli dostať do styku s ústami dieťaťa. Niektoré matky namáčajú detský cumlík do medu, aby bol pre dieťa sladký a lákavý. Toto určite neodporúčame robiť, mohla by to byť život ohrozujúca chyba.

MEDÁREŇ Med v sklenenom macíkovi Pravý včelí med 398g.. Product #: SK00006M based on 5 reviews Regular price: $7.00 $7.00

Med v sklenenom macíkovi

Značka: MEDÁREŇ

Cena: 7.00 €

Dostupné možnosti

* Vybrať druh medu:
- +

Slovenský produkt z kvetov regiónu Požitavie - Širočina.

Kvetový med je prírodný koncentrát nektáru z kvetín a rastlín, v prevažnej väčšine z rastlín liečivých. Je ľahko stráviteľný vďaka vyššiemu obsahu jednoduchých cukrov - glukózy a fruktózy. Obsahuje peľové zrná rôznych rastlín, ktoré obohacujú med o významné prírodné látky s povzbudzujúcimi účinkami- rastlinné hormóny, éterické oleje, aromatické látky a pod. Kvetový med je veľmi cenným v prírodnom lekárstve.

 

V ponuke máme agátový medlipový medslnečnicový med, kvetový med, medovicový med a malinový med.

Naše medy sú kvalitné, čoho dôkazom sú aj medzinárodé ocenenia, ktoré sme pravideľne s našimi medmi získavame. Zoznam ocenení nájdete TU.

 

Hlavnou zložkou medu sú jednoduché cukry fruktóza a glukóza, ktorých obsah spolu predstavuje približne 70%. Nerozštiepená sacharóza a vyššie cukry tvoria do 10%. Približne 18% tvorí voda. Ďalej sú v mede zastúpené organické kyseliny, antioxidanty, aminokyseliny, enzýmy, bielkoviny, minerálne látky: vápnik, horčík, draslík a sodík, stopové prvky: železo, zinok, meď, kobalt, mangán, vitamíny najmä: B1, B2, B6, B12, C ale aj vitamíny D, A, P, K, E. Viac informácii o mede nájdete v článku Včelí med.

Slovenský výrobok
MEDÁREŇ Pravý včelí med
Janka Petríková z Brezna Pridané 18-07-2017 03:06 PM
Dobrý deň, ďakujeme za skoré dodanie medíku v sklenenom macíkovi. Pôvodne sme chceli objednať plastového macíka s medom, ale nakoniec sme sa rozhodli pre sklo. Dcérke sa macko veľmi páči a medík samozrejme veľmi chutí celej rodinke :)
Bea Vrábelová Pridané 04-02-2018 03:34 PM
Macka v plastovom mackovi som si kupovala ešte ako malá za socializmu. Tak som si povedala, že nová doba a kúpila som skleneného macka s agátovým medom. Veľmi nám medík chutí, čoskoro si objednáme ďalší. Objednám aj svokrovcom ako darček :)
Ján Doležal z BA Pridané 20-02-2018 08:29 AM
V prvom rade chcem pochváliť váš medík. Kupujeme si u vás med už niekoľko rokov a doteraz ste nás nesklamali. Práve naopak. Milo nás prekvapil tento produkt sklenený macík s medom. Veľmi sa deťom páči a s dávkovačom na pohári nie je problém ani s polepeným stolom od medu :) Držíme palce!
Zuzana Vargová z Nitry Pridané 11-06-2018 03:19 PM
Môj synček má nesmiernu radosť zo skleneného macka. Konečne je na trhu niekto, kto nepredáva len plastových mackov.
Juraj Vaverka Pridané 09-08-2018 06:27 PM
Skúsil som agátový medík aj s mojou manželkou. Ona ma primäla k tomu, aby som túto referenciu napísal. Váš agátový med nám veľmi chutí. Odporúčame vás našim priateľom a známym...
Napísať recenziu
ZleExceletné

Facebook komentáre