Rodinná včelia farma MEDÁREŇ

Včely zvíťazili! A my spolu s nimi! EÚ zakázala niektoré pesticídy!

EÚ zakázala tri najrozšírenejšie neonikotinoidné látky, ktoré ohrozujú zdravie včiel. Neonikotinoidom sa dáva za vinu zásadný podiel na masívnom úhyne včiel a ďalšieho hmyzu opeľujúceho rastliny.

O tom, čo to vlastne neonikotinoidy sú, som písal v článku Včelárenie vs. veľký biznis. Odporúčam prečítať.

Úplný zákaz vstúpi do platnosti do konca roku 2018 a znamená, že sa tieto neonikotinoidy nebudú môcť použiť nikde, okrem skleníkov, kde sa výskyt včiel nepredpokladá.

Vo februári 2018 bola zverejnená štúdia, ktorá preukázala, že včely a divoký hmyz sú ohrozované neonikotinoidmi a tieto sa kumulujú vo vode a aj v pôdeNeonikotinoidy pôsobia na nervový systém a preukázalo sa, že včelám poškodzujú pamäť.

V Nemecku nedávny prieskum preukázal, že sa počet liejúceho zmyzu znížil o ¾, takže sa začalo hovoriť o varovaní pred „ekologickým Armagedonom“.

Európský komisár pre zdravie a ochranu spotrebiteľa Litevec Vytenis Andriukaitis, povedal, že pohoda a zdravie včiel je pre neho zásadná téma, pretože se týka biologickej rozmanitosti, produkcie potravín i životného prostredia.“

Kooridnátor na záchranu včiel Martin Dermine, z Pesticide Action Network Europe, povedal: „Schváliť používanie neonikotinoidov pred cca 25 rokmi bolo chybou, ktorá viedla k ekologickej katastrofe. Toto hlasovanie má historický význam.

Proti rozhodnutiu vystupovali hlavne zástupcovia výrobcov pesticidov. Hovorca ich bruselskej lobistickej organizácie European Crop Protection Association Graeme Taylor povedal: „Europske poľnohospodárstvo v dôsledku dnešného rozhodnutia utrpí. Možno nie hneď. Možno nie zajtra. Ale v dlhodobom výhľade to poškodí výnosy.“ citoval jeho vyjadrenie denník Guardian.

Slovenská republika sa zdržala hlasovania a Česi boli dokonca proti zákazu.

Hlavný argument, a to ochrana včiel i divokého hmyzu nebol dostatočný ani pre Maďarsko, Rumunsko a Dánsko, ktoré tiež hlasovali proti.

Zákaz sa dotýká troch látok. Imidacloprid a clothianidin vyrába nemecký Bayer, thiamethoxam švajčiarska Syngenta. Európsky komisár pre zdravie a ochranu spotrebiteľa Vytenis Andriukaitis povedal: „Nikto teraz nemôže obviňovať Európsku komisiu, že by bola v rukách nejakej lobby.”

Zdroje:

https://www.medaren.sk/blog/110-vcelarenie-vs-velky-biznis

https://www.treehugger.com/environmental-policy/eu-declares-total-ban-bee-harming-pesticides.html

https://euractiv.sk/section/ekonomika-a-euro/news/pesticidy-ohrozuju-vcely-potvrdila-dalsia-analyza/

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie