Rodinná včelia farma MEDÁREŇ

Môže vaše dieťa jesť med?

dreamstime_xs_44451347

Ide o jednu z najčastejších otázok, ktorú si matky kladú, na ktorú sa pýtajú doktora alebo odpoveď hľadajú na internete.

V našom článku sa pokúsime odpovedať na túto otázku. Med je zdravou a prírodnou potravinou. Napriek tomu ho neodporúčame podávať dieťaťu do 12 mesiaca života. Prečo je tomu tak?

Med môže obsahovať spóry baktérie Clostridium botulinum, ktorá sa môže rozvíjať v telíčku dieťaťa a môže spôsoboť botulizmus detí, čo je veľmi zriedkavé ochorenie a môže byť smrtelné.

Tieto spóry sú zvyčajne neškodné pre dospelých a deti staršie ako 1 rok, pretože mikroorganizmy v črevách zabraňujú rastu baktérií.

Symptómy botulizmu dieťaťa:

- ťažkosti s dýchaním

- svalová slabosť

- zápcha

- uvoľnená čeľusť (problémy so saním)

- letargia a nadmerné slzenie

- slabý plač

Ak máte podozrenie z botulizmu, odporúčame ihneď navštíviť doktora a zoberte aj vzorku jedla, ktoré obsahovalo med. Botulizmus je možné úplne vyliečiť, ak je diagnostikovaný a liečený včas.

Je bezpečné, aby dojčiaca matka konzumovala med?

Väčšina matiek má za to, že med v období dojčenia nemôžu jesť. Myslia si, že vďaka dojčeniu sa botulizmus v mede môže preniesť do dieťaťa cez materské mlieko. Je tomu naozaj tak? Stránka infantbotulism.org uvádza, že konzumácia medu je pre dojčiacu matku bezpečná a neprenáša sa prostredníctvom dojčenia na dieťa.

Buďte však opatrní...pri kontakte s medom si dôkladne umyte ruky a tiež ho odstráňte z povrchov, ktoré by sa mohli dostať do styku s ústami dieťaťa. Niektoré matky namáčajú detský cumlík do medu, aby bol pre dieťa sladký a lákavý. Toto určite neodporúčame robiť, mohla by to byť život ohrozujúca chyba.

Ak Vás zaujíma, či je propolis vhodný pre deti, odporúčame vám článok: Sú propolisové kvapky vhodné pre deti?

 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie