Ján Kopernický, ešte ako riaditeľ Ústavu včelárstva v  Liptovskom Hrádku napísal pred pár rokmi pre denník "Pravda" článok o slovenskom mede.

Jeho slová platia dodnes!

Prečo sa oplatí jesť slovenský med?

Vďaka bohatej biodiverzite Slovenska včelárstvo poskytuje pestrú ponuku kvetových medov.

Ide najmä o med z kvetov vŕby, tiež púpava, ovocné stromy, repka, agát, lipa, malina, slnečnica, ďatelinoviny, pohanka, facélia, jedlý gaštan) a medovicové medy: z ihličnanov (borovica, smrek, jedľa, smrekovec) a z listnatých stromov (vŕba, trnka, javor, buk, dub, lipa).

Domáce kvetové medy sú viac vhodné pre deti, pre pacientov po úrazoch a ťažkých operáciách, kde je potrebná rýchla obnova tkanív. Sú ľahšie stráviteľné, menej zaťažujú zažívací trakt. Rýchlo dodávajú energiu, povzbudzujú trávenie a činnosť čriev. Pomáhajú aj pri infekčnej žltačke a pri poruchách pečene. Medovicové medy pomáhajú pri ochorení horných dýchacích ciest, obličiek, znižujú krvný tlak, ako aj pri chorobách srdca.

Predaj z dvora priamo od včelárov je zárukou pravosti medu, lebo včelár predáva len vlastnú produkciu a zákazník ho zvyčajne osobne pozná. Pri nedodržaní kvality medu včelár stráca nielen zákazníkov, ale aj dobré obchodné meno.

Kvalitu produktov z dvora včelár garantuje vlastným menom. Na etikete obalu musí byť v zmysle vyhlášky MP SR 352/2009 uvedené: Meno, priezvisko a adresa prvovýrobcu, pôvod medu (kvetový, medovicový, zmiešaný), dátum balenia a hmotnosť.

Predajcovia popri cestách a na priľahlých parkoviskách ponúkajú zvyčajne anonymný med bez etikety, čo v prípade spätnej kontroly alebo reklamácie znemožňuje skontaktovať sa s producentom. Priekupníci s medom v snahe o vyšší zisk zvyknú prifarbiť kvetové – svetlé medy potravinárskymi farbivami, lebo tmavé medy sú žiadanejšie a môžu ich predávať za vyššie ceny. Tým porušujú potravinový kódex a zavádzajú spotrebiteľa. Do medu sa nesmú nijaké látky pridávať ani z neho odoberať.

Medy slovenskej proveniencie sú pre domáce obyvateľstvo prirodzenou pochutinou, na ktorú je ich organizmus zvyknutý. Konzumáciou dovozových medov vznikajú časté alergie najmä u detí. Je to pre peľové zrnká v medoch z cudzokrajných rastlín, ale aj obsah iných cudzorodých látok, napr. zvyšky liečiv - antibiotík v mede.

Domáci med dlhodobo úspešne nahrádza repný cukor a v rámci racionálnej výživy obyvateľstva má oproti cukru širokú škálu výhod: dietetické, preventívne, liečebné, povzbudivé a iné priaznivé účinky na ľudský organizmus.

 Je vhodný na využitie v modernej medicíne, farmaceutickom, kozmetickom a potravinárskom priemysle.

O slovenský med je v poslednom období vysoký záujem, čo je nielen v dôsledku jeho ocenenia dvoma zlatými medailami na vlaňajšej svetovej včelárskej výstave Apimondie v Montpelliere, ale aj vďaka väčšej informovanosti domáceho obyvateľstva o jeho priaznivom účinku na ľudský organizmus. Najlepšiu reklamu medu robia včelári dodržaním jeho vysokej kvality a podaním presných neskreslených informácií pre konzumentov.

Zostavil: Ján Kopernický, riaditeľ Ústavu včelárstva, Liptovský Hrádok - pre Pravdu

Zdroj: http://www.n-vcelari.sk/view.php?cisloclanku=2014050002

Ak by ste radi vyskúšali kvalitný med od slovenského včelára, navštívte náš MEDOVÝ ESHOP.

MEDÁREŇ Slnečnicový med 950g Pravý včelí med od včelára.. Product #: SK00002M based on 2 reviews Regular price: $9.00 $9.00

Slnečnicový med 950g

Značka: MEDÁREŇ

Cena: 9.00 €

Dostupné možnosti

Doplnky:
Značky: slnečnicový med , med

Slovenský produkt zo slnečnicových polí regiónu Požitavie - Širočina.

Slnečnicový med účinkuje pri astme a žalúdočnej kolike. Je s vysokým obsahom glukózy, pri kryštalizácii sa tvoria typické dve vrstvy a veľké kryštály.

Má zlatožltú farbu a sladko-kyselkavú chuť. Obsahuje viac selénu. Viac informácii o slnečnicovom mede sa dočítate v článku: Slnečnicový med a jeho účinky.

Slovenský výrobok
MEDÁREŇ Pravý včelí med
Eleonóra Rezáková Pridané 18-02-2015 04:55 PM
Úžasný med, už sa teším na ďalší :)
Tomáš a Jana Jurčekoví Pridané 10-03-2015 02:53 PM
Veľmi chutný med! Donedávna som nevedel, že existuje aj slnečnocový med. Zobrali sme si jeden na skúšku a sme veľmi spokojní...
Napísať recenziu
ZleExceletné

Facebook komentáre