V súťaži SHOP ROKU 2022 sme v kategórii CENA HEUREKY získali 3. miesto.

Na čo všetko je dobrý? 5 vecí, ktoré možno ešte neviete o mede

Zázrak prírody, najcennejšie zlato. Aj tak hovoria medu, ktorý je pre niekoho len sladkou pochúťkou, no v skutočnosti ide o neskutočne zdravý poklad z prírody. A prečo?

Med s jeho liečivými účinkami pre zdravie môže byť vašou spásou práve v tomto chladnom období plnom viróz, chorôb a všadeprítomných baktérií. Už aj malé deti vedia, že je plný vitamínov, minerálov a stopových prvkov. No dokáže liečiť i pomáhať a pokiaľ ste si doteraz neuvedomovali jeho plnú silu, prinášame vám týchto 5 vecí, ktoré ste o mede možno ešte nevedeli.

1. Med je účinnejší než antibiotiká

Možno ste už aj vy počuli, že med má antibakteriálne a antibiotické účinky, ale mali by ste vedieť, že to nie sú len také reči, je to aj vedecký fakt. Aktuálne to potvrdili švédski vedci, ktorí zverejnili výsledky svojho výskumu, pri ktorom zistili, že med obsahuje 13 unikátnych zdraviu prospešných baktérií mliečneho kvasenia, ktoré sa doň dostávajú z medového vačku včiel. Tie dokázali poraziť také patogéénne baktérie, akými je zlatý stafylokok, ktorý spôsobuje časté ochorenia dýchacích ciest či pseudomonas aeruginosa - tá zas najčastejšie môže za zápaly močových ciest.

2. Med pomáha liečiť rany

Prvá zmienka o mede ako liečivej masti na otvorené rany a rezy sa datuje približne do roku 2000 pred naším letopočtom. To je poriadne dlhá história, pre ktorú sa oplatí na med nezabúdať ani v prípade takýchto problémov. A tento fakt opäť potvrdila aj nedávna, už spomínaná štúdia zo Švédska, kedy niekoľkým koňom ošetrili medom otvorené poranenia, na ktoré iné lieky neúčinkovali, no vďaka medu a jeho antibakteriálnym i antibiotickým účinkom sa im napokon zahojili.

3. Med vám dodá energiu

Napriek tomu, že sladké väčšinou patrí do skupiny tých zlých sacharidov, ktoré spomaľujú metabolizmus a ľudí okrádajú okrem iného aj o energiu, med je jedným z tých, ktoré vám naopak energiu dodajú. Odborníci odporúčajú dať si med, pokiaľ počas dňa strácate energiu a ste unavení a rovnako ho odporúčajú napríklad aj po cvičení alebo tréningu. Okrem toho, že je med antioxidant, dokáže dlhší spoľahlivo regulovať hladiny krvného cukru a inzulínu, čo potvrdil aj výskum vedcov z National Institutes of Health v USA.

4. Med lieči kašeľ

Áno, každý vie, že pri chorobe je med skvelým pomocníkom, no len málokto si uvedomuje, že med dokáže skutočne liečiť kašeľ lepšie, než akékoľvek iné lieky. Veď aj WHO - Svetová zdravotnícka organizácia odporúča med na upokojenie kašľa a podráždeného hrdla počas chrípky či nachladnutia. Štúdia zverejnená v magazíne  Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine zas skúmala účinky medu na deťoch s prechladnutím a kašľom a bolo jasne preukázané, že sa lepšie zotavili a aj pokojnejšie spali, pretože ich nedráždil kašeľ tie deti, ktorých liečba zahŕňala aj dávky medu.

5. Aj proti lupinám

Rôzne omladzovacie a skrášľovacie kúry s medom sú viac než populárne, pretože med skutočne pomáha zastaviť prejavy starnutia a pomáha aj pri problémoch s pleťou. Možno ale netušíte, že med dokáže pomôcť aj s lupinami či pri ochorení zvanom seboroická dermatitída (ekzém). Výsledky štúdie uverejnenej v magazíne European Journal of Medical Research hovoria o tom, že pacienti s týmto ochorením či pacienti s lupinami a inými kožnými ochoreniami sa lepšie liečili a aj ich symptómy rýchlejšie ustupovali po liečbe roztokom s medom (90% medu zriedili s teplou vodou). Svrbenie ustúpilo už po týždni a lupiny do dvoch.

Samozrejme - med má v domácej medicíne široký záber použitia, toto je 5 menej známych možností, o ktorých sa však tiež oplatí vedieť. Okrem toho je samozrejme vitamínovou bombou, ktorá pomáha podporiť imunitu človeka, ako pri chorobe, tak i priebežne počas celého roka. Rovnako zlepšuje trávenie a detoxikuje organizmus od nahromadených toxínov. Pozor si však treba dať na výber medu, rozhodne by to mal byť skutočný med a nie len upravený obyčajný cukor. Preto by ste mali poznať pôvod jeho výroby - ideálne je teda kupovať domáci med, priamo od včelára.

Zdroj: http://www.aktuality.sk/clanok/262417/na-co-vsetko-je-dobry-5-veci-ktore-mozno-este-neviete-o-mede/

Ak by ste radi vyskúšali kvalitný med od slovenského včelára, navštívte náš MEDOVÝ ESHOP.