V súťaži SHOP ROKU 2022 sme v kategórii CENA HEUREKY získali 3. miesto.

Prírodná medicína: Včelí jed – Apitoxín

vcela_280

Včelí jed je látka produkovaná jedotvornou žľazou včiel robotníc, no využíva sa aj v apiterapii. Včely brániace včelstvo pred votrelcom pomocou žihadiel aplikujú jed do jeho tela, čím votrelca usmrtia, paralyzujú, alebo aspoň odstrašia.

Včelí jed vytvára i včelia matka, ale používa ho len na súboj s inou matkou. Včelí jed je bezfarebná kapalina charakteristickej vône a kyslastej chuti.

Včelí jed pôsobí na nervovú sústavu, znižuje krvný tlak, rozkladá červené krvinky. Miesto bodnutia po bodnutí boli, neskôr môže zčervenať, opuchunúť. U citlivých osôb môže spôsobiť horúčkovitý stav alebo anafylaktický šok.

Zdravý človek môže prežiť aj viac ako 500 žihadiel, no alergik môže mať problém už po jednom bodnutí včelou.

Včelí jed nepoužívajú len včely na svoju obranu, no veľmi účelne a efektívne ho vie využiť aj človek v prírodnej medicíne.

Už pred mnohými storočiami prax ukázala, že včelí jed má terapeutické učinky, ale len nedávno veda preukázala apiterapeutické účinky včelieho jedu.

Včelí jed má lokálny anestetický účinok, zlepšuje funkcie pečene, pomáha pri liečení kostí, je imunizačným prostriedkom a má pozitívne účinky na nervový systém.

ZLOŽENIE VČELIEHO JEDU

Zložka

poddiel

sušina

20-30 %

melittin

50 % sušiny

fosfolipáza

12 % sušiny

apamin

2 % sušiny

minimin

2 % sušiny

MCD peptid

2 % sušiny

hyaluronidáza

2 % sušiny

do 1 %: quinin, secapin, procamin, adolapin, terpiapin, fosfomonoesteráza, lysofolipáza, alfa-glucosidáza, histamin, dopamin, noradrenalin, kyselina tau-aminomáselná

 

LEKÁRSKE VYUŽITIE VČELIEHO JEDU

  • pri zápalových reumatických procesoch
  • zápaloch kĺbov, šľachových systémov
  • chronických bolestiach chrbta
  • neuralgii trojklaného nervu
  • poruchách pohybového aparátu
  • na desenzibilizáčnú liečbu proti nežiaducim reakciám

 

Produkty z včelieho jedu

Pleťový krém s kvapkou včelieho jedu

Masť z včelieho jedu 20g

Artritída a osteoartritída sú nepríjemné bolestivé a chronické ochorenia a ľudia, ktorí nimi trpia, vedia, že celkové uzdravenie momentálne nie je nemožné. Produkt, ktorý pomáha zmierniť toto utrpenie, je práve apitoxínová masť.

Apitoxínové tablety

Tablety apitoxíny sú alternatívou k masti, hoci ich účinky sú rovnaké, okrem toho, že pôsobia aj ako analgetiká a majú protizápalový účinok.

Apitoxínová náplasť

Náplasti so včelím jedom majú rovnaké účinky ako masť z včelieho jedu a tablety z včelieho jedu. Cieľom apitoxínovej náplaste je tiež zbížiť reumatické bolesti a zápal. Jednotlivé náplaste sú vhodné pre ochorenia sedacieho nervu, známe ako ischias.

Gél z včelieho jedu 

Gély so včelím jedom sa používajú pri svalových poraneniach, hematómoch, tendonitíde. Gél z včelieho jedu zvyčajne obsahuje príjemnú arómu vďaka éterickým olejom z rozmarínu, levandule, eukalyptu atď.

Je zrejmé, že včelí jed je úžasným prírodným liekom s nespočetným množstvom možností aplikácií na rôzne ochorenia. Dokonca je čoraz bežnejšie nájsť liečbu pomocou akupunktúry s pomocou včiel. Ide o starodávnu prax, ktorú Rimania používali na boj s migrénami a v súčasnosti sa používa na zníženie reumatických bolestí a bolestí, spôsobených skoliózou.

 

UPOZORNENIE:

Medzi včelármi je rozšírených viarero variánt liečby včelím jedom. Pre nevčelára je však táto terapia vždy spojená s istým rizikom, preto priamu terapiu včelím žihadlom bez lekárskeho dozoru neodporúčame, aj keď naši predkovia ju bežbe robili.

Odporúčame Vám článok: ČO ROBIŤ V PRÍPADE BODNUTIA.

Ak by ste radi vyskúšali výrobky zo včelieho jedu, kliknite navštívte náš eshop v sekcií VČELÍ JED.