Ak Vás bodne nejaký hmyz, či už včela, osa či sršeň, je potrebné miesto bodnutia poriadne prezrieť. Ak v mieste bodnutia uvidíte niečo hnedo-čierne, tak vás „uštipla“ včela a to, čo tam vidíte, je včelie žihadlo, ktoré je potrebné odstrániť. Ale ako na to?

AKO ODSTRÁNIŤ ŽIHADLO PO BODNUTÍ VČELOU?

Včela, ktorá Vás bodne do vašej kože žihadlom s jedovatým vačkom, vás už viac nebodne. Príde nielen žihadlo, ale i o kus zadočku a zažívacieho traktu a umiera. Je to smutné, ale tak to príroda zariadila.

Žihadlo nevyberáme úchopom, ale odstrňujeme ho prostredníctvom predmetu s ostrou hranou, či už pinzetou alebo vyškriabnutím prostredníctvom nechtu.

AKÝ JE ROZDIEL PRI BODNUTÍ VČELOU A BODNUTÍ OSOU ALEBO SRŠŇOM?

Osa a sršeň sú nebezpečnejší hmyz z toho dôvodu, že žihadlo ostáva po bodnutí v ich tele a pri ich vyššej agresivite ho môžu použiť opakovane. Bodnutie sršňom je často bolestivejšie ako bodnutie včelou a prejaví sa možno intenzívnejšou bolesťou a aj väčším opuchom. Pri bodnutí akýmkoľvek hmyzom netreba podliehať panike.

Citliví ľudia, najmä tí, ktorí majú nejaké alergické ochorenie, môžu užiť antihistaminikum, ktoré bežne užívajú, a to vo zvýšenej dávke.

Dezinfekcia koncentrovaným alkoholom sa odporúča hlavne pri bodnutí osou. Na miesto bodnutia  sa odporúča priložiť studený obklad.

Stav treba bodnutého človeka treba sledovať. Ak sa v mieste bodnutia vytvorí len bolestivý opuch, ktorý dosahuje najväčší rozsah na tvári a nič iné sa do polhodiny nedeje, ide v zásade o bežnú reakciu po bodnutí.

V prípade, ak sa objaví triaška, nevoľnosť alebo bolesti hlavy, treba vyhľadať lekára.

Určite však vyhľadajte lekára v prípade, že na ovocí, do ktorého ste zahryzli, bola včela alebo častejšie osa. Bodnutie v oblasti ústnej dutiny je životu nebezpečné aj pri normálnej reakcii u nealergika.

Ak by ste radi vyskúšali kvalitný med od slovenského včelára, navštívte náš MEDOVÝ ESHOP.

MEDÁREŇ Med z jarných kvetov 950g Pravý včelí med od včelára.. Product #: SK00001M based on 4 reviews Regular price: $9.00 $9.00

Med z jarných kvetov 950g

Značka: MEDÁREŇ

Cena: 9.00 €

Dostupné možnosti

Doplnky:

Slovenský produkt z kvetov regiónu Požitavie - Širočina.

Kvetový med je prírodný koncentrát nektáru z kvetín a rastlín, v prevažnej väčšine z rastlín liečivých. Je ľahko stráviteľný vďaka vyššiemu obsahu jednoduchých cukrov - glukózy a fruktózy. Obsahuje peľové zrná rôznych rastlín, ktoré obohacujú med o významné prírodné látky s povzbudzujúcimi účinkami- rastlinné hormóny, éterické oleje, aromatické látky a pod. Kvetový med je veľmi cenným v prírodnom lekárstve.

Hlavnou zložkou medu sú jednoduché cukry fruktóza a glukóza, ktorých obsah spolu predstavuje približne 70%. Nerozštiepená sacharóza a vyššie cukry tvoria do 10%. Približne 18% tvorí voda. Ďalej sú v mede zastúpené organické kyseliny, antioxidanty, aminokyseliny, enzýmy, bielkoviny, minerálne látky: vápnik, horčík, draslík a sodík, stopové prvky: železo, zinok, meď, kobalt, mangán, vitamíny najmä: B1, B2, B6, B12, C ale aj vitamíny D, A, P, K, E. Viac informácii o mede nájdete v článku Včelí med.

Slovenský výrobok
MEDÁREŇ Pravý včelí med
Jarmila Šabíková Pridané 18-02-2015 04:54 PM
Úžasný medík, ďakujem v mene celej našej rodiny!
Petra Viglašská Pridané 10-03-2015 02:51 PM
Veľmi chutný medík, ďakujem pekne :)
Andrea Keszegová Pridané 13-07-2016 06:46 PM
Stará dobrá klasika! Úžasný kvetový med! Kvetový medom sladíme kávu a kvetový med je tiez super na pecenie, hlavne do medovnikov. Nech sa Vám dari! :)
Adriana Jančárová Pridané 20-02-2018 05:18 PM
Stará dobrá klasika. Výborný medík, chuť a vôňa. Kúpili sme aj lipový med s materskou kašičkou a sme veľmi spokojní, aj môj manžel :)
Napísať recenziu
ZleExceletné

Facebook komentáre