Rodinná včelia farma MEDÁREŇ

Možno skladovať med v hliníkových konvách?

 

horsky_220

Skladovanie medu je veľmi podstatná, no zároveň medzi včelármi aj kontroverzná téma. Niektorí včelári skladujú med v nerezových nádobách, iní v plastových nádobách, či hliníkových konvách  v minulosti používaných na prepravu mlieka.

Je skladovanie medu v hliníkových nádobách bezpečné? Mnohí včelári tvrdia, žé áno. Poďme sa ale pozrieť na fakty.

Hliníkový riad vyrábaný z hliníka a jeho zliatin je podľa Výnosu Ministerstva pôdohospodárstva SR a Ministerstva zdravotníctva SR z 9. júna 2003 č. 1799/2003-100, ktorým sa vydáva piata hlava Potravinového kódexu SR upravujúca materiály a predmety určené na styk s potravinami, je možné používať len ak príde do krátkodobého kontaktu s potravinami s pH nižšim ako 4,5.

Podľa odbornej literatúry sa pH medu pohybuje v rozmedzí od 3,95 do 4,10.

Zároveň krátkodobý kontakt je v zmysle citovaného výnosu definovaný ako kontakt kratší ako 4 hodiny, ak ide o kvapaliny a pri ostatných potravinách tuhej konzistencie alebo pastovitej konzistencie do 48 hodín.

V prípade dlhodobého kontaktu s potravinami musí byť povrch hliníkového riadu pokrytý zdravotne nezávadnou povrchovou úpravou.

Na základe vyššie uvedených skutočností Úrad verejného zdravotníctva SR neodporúča skladovať med v hliníkových konvách.

Ak Vás zaujíma viac informácii o skladovaní medu, odporúčam prečítať si článok: Správne skladovanie medu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie