Viete, prečo sa pri konzervovaní potravín používajú látky ako soľ, ocot a cukor

Sú antibakteriálne, vytvárajú prostredie, v ktorom baktérie nemôžu prežiť. Neuveriteľne sladká tekutina, ktorú nazývame med nie je v tomto smere žiadnou výnimkou. Med sa už dlho používa v tradičnej medicíne na liečbu a hojenie povrchových rán. Existujú dôkazy, že med sa používal na liečbu a hojenie rán už pred viac ako 2000 rokmi.

Účinky medu

Antibakteriálny účinok medu sa môže líšiť v závislosti od typu kvetov, z ktorých bol použitý nektár, aby sa med získal. Predpokladá sa, že manukový med (včely zbierajú nektár z kvetov manuka) je oveľa účinnejší ako iné druhy medu, pokiaľ ide o hojenie rán. Mám za to, že nielen manukový med je vhodný na hojenie rán. V domácich podmienkach používame náš domáci med na liečenie rán a výsledky su často ohromujúce.

Treba povedať, že konvenčná medicína nedávno znovu objavila med a jeho schopnosť účinkovať aj tam, kde sú moderné liečebné metódy nedostatočné alebo už neúčinné. Zaujímavé je, že sa ukázalo, že med môže účinne neutralizovať určité typy baktérií, ktoré sa stali rezistentnými voči antibiotickej liečbe. Z tohto dôvodu sa med používa na liečbu ťažko liečiteľných rán.

Sila medu

V mede sa nachádza enzým, ktorý pri riedení produkuje peroxid vodíka vhodný na čistenie rán. Štúdie o mede identifikujú mnoho ďalších bioaktívnych zložiek v mede. Bioaktívny znamená, že pracujú na bunkách a tkanivách živých organizmov. Vďaka týmto zložkám sa med považuje za „biologický obväz na rany”.

Čiže med pomáha uzdravovať rany. Intenzívna sladkosť medu má za následok vytiahnutie lymfatickej tekutiny z tkanív, ktoré ranu obklopujú. Táto lymfatická bunka je životne dôležitá pre liečenie rany a spolu s lymfou vyvíja med aj baktérie, ktoré potom nie sú schopné prežiť v príliš sladkom prostredí, ktoré vytvorili.

Výhody medu pri ošetrovaní rán

podporuje hojenie

rýchlo odstraňuje infekcie bez negatívnych vedľajších účinkov

stimuluje imunitný systém

podporuje rast tkaniva na rane

potláča zápal a použitie medu na rane môže viesť k zníženiu bolesti a opuchu rany

Ďalším účinkom použitia medu na ošetrovanie rán je odstránenie nepríjemného zápachu, ktorý často sprevádza ranu. Výhodou medu je aj to, že odstraňovanie obväzu z rany ide oveľa ľahšie, pričom všetky mŕtve tkanivové bunky sa odstránia spolu s medom, zatiaľ čo takéto odstránenie obväzu zabezpečí ochranu novo vypestovaných buniek. Takže odstraňovaním obväzu sa nepoškodia.

Použitie medu na ranách má preto za následok oveľa menej zjazvenú pokožku ako pri použití iných postupov a metód. Mnohí ľudia med jednoducho aplikujú priamo na postihnutú oblasť. Med sa často používa na rezné poranenia, modriny, popáleniny (vrátane opálenia od slnka) a diabetické vredy na nohe. Je tiež dobré vedieť, že okrem liečby rany med môže byť tiež použitý na úľavu od žalúdočných vredov, hnačky, astmy, kašeľ či pri sennej nádche.

MEDÁREŇ Medovicový med 950g Pravý včelí med od včelára.. Product #: SK00021M based on 11 reviews Regular price: $15.00 $15.00

Medovicový med 950g

Značka: MEDÁREŇ

Cena: 15.00 €

- +
Značky: med , medovicovy med

Medovicový med sa vytvára pri premnožení vošiek prevažne na listnatých a zmiešaných porastoch.

V porovnaní s kvetovými medmi obsahujú viac fruktózy a dextrínov, ale hlavne väčšie množstvo minerálnych látok a stopových prvkov. Jedna kávová lyžička medovicového medu obsahuje toľko minerálov a živín, koľko sa skrýva v 2-4 lyžičkách bledého medu.

Medovicový med obsahuje len malé alebo žiadne množstvo peľu, čo ho robí vhodným pre alergikov a astmatikov. Používa sa pri poraneniach a ťažko sa hojacich ranách.

Lenka Vitecká Pridané 18-02-2015 04:53 PM
Úžasný medík!!! Toto je fakt topka! Dakujem velmi pekne za skore dodanie...rada si objednam aj nabuduce
Tomáš Kudlák Pridané 23-01-2018 06:31 PM
Váš medovicový med som kúpil koncom roka na trhu v Bratislave. Keďže sa nám medovicový med minul, objednali sme si ďalší. Objednal som aj svokrovcom, ktorým taktiež neuveriteľne chutí. Držíme palce vašim včielkam, nech aj naďalej robia takú úžasnú prácu.
Jana Rezníková Pridané 20-02-2018 05:21 PM
Najlepší medovicový med, aký som kedy jedla. Nedá sa to slovami opísať, teda ja to neviem :) Držíme palce a určite si objednáme opäť
Juraj Zeman Pridané 11-06-2018 03:18 PM
Ľahôdka! Kúpili sme si u vás medovicový med už druhý krát a môžem povedať, že nič lepšie som ešte nejedol. ĎAKUJEM
Tomáš Zeman Nitra Pridané 09-08-2018 06:21 PM
Tak ničo podobné som už dlho nejedol, waaaaw, ĎAKUJEM PEKNE!!! Kúpim opäť a odorúčam vašu medáreň a medovicový med ďalej
Vladimír Čenteš Pridané 21-10-2018 05:45 PM
Waaaaaaaaaaaaaaaaaaaaw, úžasná chuť. Je to rarita! Odporúčame!
Juraj Tomašovič z BB Pridané 18-11-2018 09:42 PM
Kvalita! Rýchle dodanie! Spoľahlivosť! Zabudol som na niečo? :) Už druhý rok podporujeme vašu včeliu farmu a pokiaľ si zachováte doterajšiu kvalitu, s našom podporou môžete počítať aj naďalej...medovicový med je skvelý :)
Stano a Jana Kordošoví Pridané 11-02-2019 09:33 PM
Už dlho sme hľadali kvalitný medovicový med, no mali sme problém s kvalitou. Po ochutnaní tohoto medovicového medu sme pochopoli, že toto je to, čo sme dlhé roky hľadali. Práve sme urobili ďalšiu objednávku, aby sa nám ešte tento výnimočný med ušiel. Prajeme veľa zdravia vašim včielkam :)
Ilja Novakovič Pridané 14-02-2019 10:20 PM
Skvelá chuť, príťažlivá farba. Už sme si kúpili medy 2x cez váš eshop a ani raz ste nás nesklamali. Kúpime si u vás slovenský med aj nabudúce!
Peter Pridané 04-05-2019 04:18 PM
Naozaj doteraz najchutnejší (aj najhutnejší) medovicový med, aký sme mali možnosť ochutnať. Silná, medovicovo korenistá chuť aj vôňa, presne takú milujeme aj my, aj náš 4.5-ročný syn (ktorý ho, mmch., volá "šiškový med", lebo má na etikete nakreslené smrekové šišky).
Tomáš Záhorec, Stupava Pridané 25-10-2019 09:03 PM
Krásna chuť, nádherná vôňa, úžasný med...
...skoré dodanie, príjemná komunikácia...objednáme opäť...
Napísať recenziu
ZleExceletné

Facebook komentáre