Rodinná včelia farma MEDÁREŇ

Je med skutočne paleo potravina?

lesny_280x280

Na začiatok by bolo dobré zadefinovať si pojem „Paleo“. Paleo je skrátená verzia slova "paleolit", čo je obdobie rokov asi 90 000 - 100 000 rokov pred našim letopočtom do 10 000 pred nl..

Je to v podstate začiatok toho, čo nazývame doba kamenná, počas ktorej žil Homo sapiensidaltu, najznámejší neandertál. 

Asi 1,5 milióna rokov pred ním žil Homo erectus a Homo habilis. Paleo dieta – životný štýl bola síce zrejme založená počas obdobia Homo sapiensidaltu, ale je tu dôvod domnievať sa, že aj Homo erectus a Homo habilis jedli, čo sa dnes označuje ako Paleo.

Poľnohospodárstvo ešte neexistovalo a ľudia jedli to, čo bolo regionálne, sezónne a chutné. Neexistovalo žiadne kultivované ovocie ani zelenina, ako ich poznáme dnes, a v tej dobe ešte neexistovali žiadne "zrná", len divé trávy. V skutočnosti bolo všetko divoké vrátane stromov, krov, viniča, koreňov a hľúz, orechov a semien a samozrejme zvierat.

Paleolitický človek ešte nedomestikoval zvieratá a nedojil ani divoké horské kozy, teda nemal mlieko na pitie. Všetko bolo jedené surové, pretože oheň bol objavený až niekde okolo roku 6000 pred nl. Vtedajšie kmene lovili zvieratá a zberali všetkého ostatné, čo bolo jedlé.

Medzi jedlom, ktoré zhromaždili, bol aj med. Med je divoká strava produkovaná včelami a včely sú medzi nami asi tak dlho ako samotné rastliny, a to asi 100 miliónov rokov. Dôkazom sú najstaršie objavené fosílie včiel zabalených do jantáru. Človek v tej dobe nezberal včelí peľ a ani propolisTeda minimálne o  tom chýbajú relevantné dôkazy.

Med ako paleo potravina

Možno pre vyššie uvedené považovať med za PALEO. Samozrejme! Už človek v dobe kamennej („Paleo človek“) zistil, kedy je optimálne vybrať včelie plásty s medom. Teda prišiel na to, kedy je vo včelom pláste najviac medu. Prišiel aj na to, kedy je v úle najmenej včiel, a teda, kedy je med najbezpečnejšie z úľa zobrať. Samozrejme, išlo o divoké včely, a preto neexistovali včelie úle tak ako dnes, išlo skôr o divoké  stavby. Včely v tom čase ešte neboli domestifikované.

Paleo med počas celého roka

Paleo človek mal obmedzen zdroje, nemal kefy na ometanie včiel, nemal dymáky na vydymovanie včiel a nevkladal do „úľov“ rámiky, aby ich včely naplnili medom. Napriek tomu, paleo človek nebol hlúpy a poradil si. Odmenou mu bol sladký medík, plný energie. Med v tej dobe bol počas celého roka, či už to bolo z ďateliny, divokej šalvie, púpavy, levanduľe, rašeliny alebo z čajovníku. Je teda med Paleo? Je to pravdepodobne jedna z najstarších "Paleo" potravín, ktoré existovali.

Autor článku: Milan Kozický

Pri akejkoľvek reprodukcií tohto textu prosím použite link tohto článku alebo požiadajte autora článku o súhlas s reprodukciou.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie