Rodinná včelia farma MEDÁREŇ

Výskum ukázal, aký vplyv na zdravie malo 6-mesačné užívanie materskej kašičky

Včelia materská kašička je vylučovaná žľazami včiel robotníc (Apis mellifera) medzi šiestym až dvanástym dňom ich života a je nevyhnutnou potravinou pre vývoj včelej matky. Materská kašička je komplexná látka obsahujúca jedinečnú kombináciu bielkovín (12 - 15 %), cukrov (10 - 12 %), lipidov (3 - 7 %), aminokyselín, vitamínov a minerálov. 

Aký vplyv mala materská kašička na zdravie dobrovoľníkov?

Blahodárne účinky materskej kašičky sa prejavilii už pri včelách. V porovnaní s krátko žijúcimi a neplodnými včelami sa včelia matka, ktorá sa kŕmi výlučne kašičkou, vyznačuje predĺženou životnosťou a dobre vyvinutými pohlavnými žľazami. Preto sa materská kašička používa ako doplnok na podporu zdravia, proti starnutiu alebo riešenia neplodnosti.

Preukázalo sa, že včelia materská kašička vykazuje u experimentálnych zvierat veľa farmakologických aktivít vrátane protinádorových, antioxidačných, protizápalových, antibakteriálnych, antialergických a anti-aging vlastností. Perorálne užitie zlepšuje metabolizmus lipoproteínov a znižuje hladinu celkového cholesterolu. Materská kašička tiež vyvolala vyšší obsah testosterónu a intenzívnejšiu spermatogenézu v semenníkoch škrečkov. 

Materská kašička je často prijímaným doplnkom výživy pre zdravie, ale jeho účinky na človeka nie sú dobre známe. Vedci sa tieto účinky rozhodli preveriť aj u ľudí. Vybrali si zdravú, randomizovanú skupinu dobrovoľníkov. Cieľom bolo vyhodnotiť účinky dlhodobého užívania materskej kašičky na človeka. Materskú kašičku užívali každý deň po dobu 6 mesiacov. Aby sa výsledky dali porovnať, vedci si zvolili placebo skupinu, ktorej podávali 6 mesiacov len sladký roztok. 

Aké boli výsledky po 6 mesiacoch užívania materskej kašičky? 

Šesťmesačné užívanie včelej materskej kašičky u ľudí zlepšilo erytropoézu, glukózovú toleranciu aj duševné zdravie. Ukázala sa zvýšená hladina testosterónu u mužov a vyvážená hladina hormónov u žien po menopauze. Ukázali sa rovnaké účinky ako pri zvieratách. Včelia materská kašička blahodárne pôsobí na celkové zdravie organizmu, proti stresu, zlepšuje zdravie pohlavných orgánov a spomaľuje starnutie. 

Celý výskum si môžete prečítať tu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3499288/

Ak sa chcete dozvedieť viac o včelej materskej kašičke, prečítajte si aj náš článok: Materská kašička - elixír plodnosti včelej kašičke.

Materskú kašičku si môžete kúpiť v našom eshope.

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie