Včelia kráľovná je jedinečná. Preto sa považuje za najdôležitejšiu včelu v úli.

Ostatné včely v úli vďačia za život práve včelej kráľovnej, dnes často označovanej aj ako včelia matka. Včelia kráľovná síce začína svoj život ako každá iná larva, no už v tomto štádiu je jej podávaná špeciálna strava.

 

 

Špeciálna strava včelej kráľovnej

Nová včelia kráľovná, alebo neoplodnená kráľovná, začína svoj život ako vajíčko, ktoré nakládla dospelá a oplodnená včelia kráľovná, jej matka. Larva včelej kráľovnej je kŕmená materskou kašičkou, ktorá je sekrétom proteínu, ktorý vytvárajú mladé robotnice. Ostatné larvy v úli síce môžu byť kŕmené materskou kašičkou, avšak včelia kráľovná je jediná dospelá včela, ktorá prijíma materskú kašičku. Prijímanie materskej kačičky včelou kráľovnou jej zabezpečuje to, že v úli je jediná, ktorá má reprodukčnú schopnosť. Práve preto sa materská kašička považuje za elixír plodnosti včelej kráľovnej.

 

Včelia kráľovná eliminuje konkurenciu

Larva včelej kráľovnej sa vyvinie do kukly po ôsmich dňoch. Robotnice následne zo včelieho vosku vytvoria tzv. matečníky. Po úplnom vyvinutí včelia kráľovná prehryzie matečník, vďaka čomu sa dostane von z kukly. Hneď ako sa dostane von do úľa, jej prvou prioritou je zničenie akýchkoľvek kuklí, aby zabránila vyliahnutiu potencionálnych konkurentiek. Takúto kuklu otvorí a následne žihadlom zabije konkurentku v kukle. Ak sa už včelia kráľovná - konkurentka vyliahla obe sa stretu v smrtonosnom súboji. ktorý vyhrá tá silnejšia.

 

Nová včelia kráľovná si sadá na trón

Potom, ako mladá vyliahnutá včelia kráľovná zničí ostatné kukly – matečníky a prípadné konkurentky, snaží sa nájsť starú včeliu kráľovnú aby s ňou zviedla boj na život a na smrť. Zvyčajne stará kráľovná opustili úľ skôr, ako sa vyliahne nová včelia kráľovná, ak však úľ neopustí dostatočne včas, súboj kráľovien sa stane nevyhnutnosťou. Ak tento súboj vyhrá „stará“ kráľovná, ostáva na pomyselnom tróne a ďalej kladie vajíčka. Včelia kráľovná je tá včela v úli, ktorej žihadlo ostane pripevnené k telu aj po opakovanom bodnutí, podobne ako bodajú osy alebo aj včely "strážkyne letáča".

 

Oplodnenie včelej kráľovnej

Keď sa mladá včelia kráľovná stane jedinou vládkyňou včelieho úľa/včele rodiny, musí začať klásť vajíčka, aby sa mohli vyliahnuť mladé včielky. Vajíčka ale nenosí bocian, no včelia kráľovná sa musí spáriť s trúdmi. Za tým účelom vyletí z úľa s spári sa s 10 až 15 najschopnejšími trúdmi. Toto môže trvať až tri dni. Včelia kráľovná má spermie uložené v spermatéke, a to od každého trúda s ktorým sa spárila. Treba povedať, že toto je jediný krát v živote včelej kráľovnej, kedy sa spojí s trúdmi. Tieto spermie postupne používa najbližších 5 a niekedy až 7 rokov na oplodnenie vajíčok. Včelári však často menia včelie kráľovné už po 3 rokoch. Včelia kráľovná môže denne vyliahnuť až 2000 vajíčok, ktoré spoločnou váhou prekračujú telesnú hmotnosť matky - včelej kráľovnej. Každá včelia kráľovná vypúšťa pre ňu špecifické fermóny, podľa ktorých ostatné včely v úle včeliu kráľovnú hravo rozpoznajú. Feromóny novej včelej kráľovnej sú veľmi intenzívne, čiže robotnice nemajú motiváciu naťahovať nový matečník, aby sa vyliahla nová včelia kráľovná.

Kladenie vajíčok je v podstate jediná úloha, ktorú včelia kráľovná plní. O všetky jej ostatné potreby sa starajú iné včely v úle. Či už ide o kŕmenie alebo zbavovanie sa odpadu po strave...A na záver, ak by niekoho zaujímalo, čo sa stane s tými najsilnejšími trúdmi, ktorí oplodnia včeliu kráľovnú, tak tí zahynú. O tom ale v ďalšom článku.

 

Autor článku: Milan Kozický

Pri akejkoľvek reprodukcií tohto textu prosím použite link tohto článku alebo požiadajte autora článku o súhlas s reprodukciou.

Účelom tohto článku je priblíženie života včelej kráľovnej širokej verejnosti.

 

MEDÁREŇ Agátový med 950g Bronz APISLAVIA 2018, AGRA 2018.. Product #: SK00003M based on 9 reviews Regular price: $11.00 $11.00

Agátový med 950g

Značka: MEDÁREŇ

Cena: 11.00 €

Dostupné možnosti

Doplnky:

Agátový med je svetlo slamovej až zlatožltej farby. Vďaka vysokému obsahu fruktózy kryštalizuje len veľmi pomaly. 

Tekutý vám často vydrží aj dva roky, vždy záleží, či v období kvitnutia agátu nekvitlo súčasne aj niečo iné, čo spôsobí skoršiu kryštalizáciu. 

Má lahodnú a jemnú chuť. Pravý med vždy trochu škriabe v krku, avšak agátový najmenej. Niekedy sa stretneme s výrazom "najsladší med", a naozaj tak aj pôsobí, preto v porovnaní s inými medmi sa agátového dávkuje menej.

Viac o agátovom mede sa dočítate v článku Agátový med a jeho vlastnosti.

Slovenský výrobok
MEDÁREŇ Pravý včelí med
Tomino Pridané 10-11-2014 08:53 PM
Výborný a ľahodný agátový med. Ďakujeme. Anka a Tomáš :)
Andrej Holečka Pridané 18-02-2015 04:59 PM
Veľmi kvalitný medík, teda aspoň ako laikovi sa tak zdá. Úžasná chuť. Určite neporovnateľne lepší, ako tie medy z hypermarketov!!!
Markéta Osvald Pridané 01-11-2016 05:27 AM
Úžasný medík, blahoželáme k tretiemu miestu na súťaži medov!
Petr Belobrad Pridané 26-02-2017 06:22 AM
Agátový med kupujeme na vašej farme každý rok, mo musím povedať, že tento z roku 2016 je naozaj úžasný, lahodný, jemný. Agátovému medu od vás je verná celá naša rodina :)
Juraj Vaverka Pridané 13-03-2017 08:30 PM
Prvý kráť v živote som si objednal med cez internet a toto je moje prvé hodnotenie. Konzistencia a chuť tohto agátového medu je úžasná. Neviem to ani poriadne popísať. Tento med proste treba vyskúšať :)
Juraj Kopačka, Nitra Pridané 04-02-2018 03:29 PM
Úžasný med! Nečudujem sa, že ste s ním vyhrali bronzovú medailu na medzinárodnej súťaži. Držíme vám aj naďalej palce!
Jana Vaškovičová Pridané 14-06-2018 03:09 PM
Neuveriteľne ľahodná chuť, úžasný agátový med...ďakujem pekne, určite si objednám opäť...
Gizela Michalanska Pridané 08-10-2018 07:56 PM
Agátový med som si kupila už viackrát.
Medik je výborný , veľmi chutný a kvalitný .
Odporúčam vyskúšať .
Janka Vašková Pridané 21-10-2018 05:44 PM
Nečudujem sa, že s týmto medom vyhrávate v zahraničí rôzne medaile. Je úžasný :)
Napísať recenziu
ZleExceletné

Facebook komentáre

  • Ak by ste radi vyskúšali kvalitný med od slovenského včelára, navštívte náš MEDOVÝ ESHOP.