Rodinná včelia farma MEDÁREŇ

Bodla ma včela, čo mám robiť?

vcela_280

Ak vás bodne nejaký hmyz, či už včela, osa či sršeň, je potrebné miesto bodnutia poriadne prezrieť. Ak v mieste bodnutia uvidíte niečo hnedo-čierne, tak vás „uštipla“ včela a to, čo tam vidíte, je včelie žihadlo, ktoré je potrebné odstrániť. Ale ako na to?

AKO ODSTRÁNIŤ ŽIHADLO PO BODNUTÍ VČELOU?

Včela, ktorá Vás bodne do vašej kože žihadlom s jedovatým vačkom, vás už viac nebodne. Príde nielen žihadlo, ale i o kus zadočku a zažívacieho traktu a umiera. Je to smutné, ale tak to príroda zariadila.

Žihadlo nevyberáme úchopom, ale odstrňujeme ho prostredníctvom predmetu s ostrou hranou, či už pinzetou alebo vyškriabnutím prostredníctvom nechtu.

AKÝ JE ROZDIEL PRI BODNUTÍ VČELOU A BODNUTÍ OSOU ALEBO SRŠŇOM?

Osa a sršeň sú nebezpečnejší hmyz z toho dôvodu, že žihadlo ostáva po bodnutí v ich tele a pri ich vyššej agresivite ho môžu použiť opakovane. Bodnutie sršňom je často bolestivejšie ako bodnutie včelou a prejaví sa možno intenzívnejšou bolesťou a aj väčším opuchom. Pri bodnutí akýmkoľvek hmyzom netreba podliehať panike.

Citliví ľudia, najmä tí, ktorí majú nejaké alergické ochorenie, môžu užiť antihistaminikum, ktoré bežne užívajú, a to vo zvýšenej dávke.

Dezinfekcia koncentrovaným alkoholom sa odporúča hlavne pri bodnutí osou. Na miesto bodnutia  sa odporúča priložiť studený obklad.

Stav treba bodnutého človeka treba sledovať. Ak sa v mieste bodnutia vytvorí len bolestivý opuch, ktorý dosahuje najväčší rozsah na tvári a nič iné sa do polhodiny nedeje, ide v zásade o bežnú reakciu po bodnutí.

V prípade, ak sa objaví triaška, nevoľnosť alebo bolesti hlavy, treba vyhľadať lekára.

Určite však vyhľadajte lekára v prípade, že na ovocí, do ktorého ste zahryzli, bola včela alebo častejšie osa. Bodnutie v oblasti ústnej dutiny je životu nebezpečné aj pri normálnej reakcii u nealergika.

Ak by ste radi vyskúšali kvalitný med od slovenského včelára, navštívte náš MEDOVÝ ESHOP.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie