Najväčší predajca medu v Austrálii spoločnosť Capilano a najväčšie siete supermarketov boli obvinené z predaja falošného medu.

Podľa správy vypracovanej medzinárodným laboratóriom špecializujúcim sa na falšovanie medu, takmer polovica vzoriek medu zo supermarketov bolo falošných. Falošné boli nielen austrálske medy ale aj medy zo zahraničia.

Väčšina testovaných medov značky Capilano, kde na obale bolo uvedené, že ide o 100% včelí med bolo falošných. Išlo o medy zmiešané („Med z Austrálie a mimo Austrálie“). Ide o obdobu medov v podmienkach Európy „Med z EÚ a mimo EÚ“.

Spoločnosť Capilano odmieta akékoľvek pochybenie a kritizuje spôsob testovania medov, ktorá sa volá Nukleána magnetická rezolúcia („NMR“) („Nuclear Magnetic Resolution“), ktorá je odlišná od oficiálnych austrálskych testov.

Spoločnosť ALDI z bezpečnostných dôvodov stiahla predmetné medy z predaja.

Podľa Trevora Weatherheada, výkonného riaditeľa austrálskej rady pre včelársky priemysel je správa o falšovaní medov nejasná. Na jednej strane uvádzajú, že medy sú falošné, na strane druhej neuvádzajú to, čo je v nich falošné.

Na druhej strane podľa Phila McCabeho, prezidenta Medzinárodnej asociácie včelárov (APIMONDIA), sú zrealizované testy medov v poriadku a sú presné. Myslí si, že spotrebitelia v Austrálii nedostávajú to, za čo si zaplatili. Podľa neho v prípade testovaných vzoriek vôbec nejde o pravý včelí med. Do týchto „medov“ bol pridávaný sirup, ktorý na prvý pohľad vyzeral ako pravý včelí med.

Pre objektivitu ale treba na záver dodať, že aj v Austrálii majú kvalitné medy, okrem iného aj manukový med, o ktorom sa viac dozviete v článku Austrálsky manukový med a jeho liečivé účinky.

 Odporúčam kupovať med od miestneho včelára a nie v supermarkete.

ČLÁNOK POSTUPNE DOPĹŇAME A AKTUALIZUJEME

Autor článku: Milan Kozický

Pri akejkoľvek reprodukcií tohto textu prosím použite link tohto článku alebo požiadajte autora článku o súhlas s reprodukciou.

Zdroj:

https://www.news.com.au/lifestyle/food/a-report-has-accused-capilano-and-supermarket-giants-of-selling-fake-honey/news-story/c696334cc809427d059aa52bb1357d23

MEDÁREŇ Med v sklenenom macíkovi Pravý včelí med 398g.. Product #: SK00006M based on 5 reviews Regular price: $7.00 $7.00

Med v sklenenom macíkovi

Značka: MEDÁREŇ

Cena: 7.00 €

Dostupné možnosti

* Vybrať druh medu:

Slovenský produkt z kvetov regiónu Požitavie - Širočina.

Kvetový med je prírodný koncentrát nektáru z kvetín a rastlín, v prevažnej väčšine z rastlín liečivých. Je ľahko stráviteľný vďaka vyššiemu obsahu jednoduchých cukrov - glukózy a fruktózy. Obsahuje peľové zrná rôznych rastlín, ktoré obohacujú med o významné prírodné látky s povzbudzujúcimi účinkami- rastlinné hormóny, éterické oleje, aromatické látky a pod. Kvetový med je veľmi cenným v prírodnom lekárstve.

 

V ponuke máme agátový medlipový medslnečnicový med, kvetový med, medovicový med a malinový med.

Naše medy sú kvalitné, čoho dôkazom sú aj medzinárodé ocenenia, ktoré sme pravideľne s našimi medmi získavame. Zoznam ocenení nájdete TU.

 

Hlavnou zložkou medu sú jednoduché cukry fruktóza a glukóza, ktorých obsah spolu predstavuje približne 70%. Nerozštiepená sacharóza a vyššie cukry tvoria do 10%. Približne 18% tvorí voda. Ďalej sú v mede zastúpené organické kyseliny, antioxidanty, aminokyseliny, enzýmy, bielkoviny, minerálne látky: vápnik, horčík, draslík a sodík, stopové prvky: železo, zinok, meď, kobalt, mangán, vitamíny najmä: B1, B2, B6, B12, C ale aj vitamíny D, A, P, K, E. Viac informácii o mede nájdete v článku Včelí med.

Slovenský výrobok
MEDÁREŇ Pravý včelí med
Janka Petríková z Brezna Pridané 18-07-2017 03:06 PM
Dobrý deň, ďakujeme za skoré dodanie medíku v sklenenom macíkovi. Pôvodne sme chceli objednať plastového macíka s medom, ale nakoniec sme sa rozhodli pre sklo. Dcérke sa macko veľmi páči a medík samozrejme veľmi chutí celej rodinke :)
Bea Vrábelová Pridané 04-02-2018 03:34 PM
Macka v plastovom mackovi som si kupovala ešte ako malá za socializmu. Tak som si povedala, že nová doba a kúpila som skleneného macka s agátovým medom. Veľmi nám medík chutí, čoskoro si objednáme ďalší. Objednám aj svokrovcom ako darček :)
Ján Doležal z BA Pridané 20-02-2018 08:29 AM
V prvom rade chcem pochváliť váš medík. Kupujeme si u vás med už niekoľko rokov a doteraz ste nás nesklamali. Práve naopak. Milo nás prekvapil tento produkt sklenený macík s medom. Veľmi sa deťom páči a s dávkovačom na pohári nie je problém ani s polepeným stolom od medu :) Držíme palce!
Zuzana Vargová z Nitry Pridané 11-06-2018 03:19 PM
Môj synček má nesmiernu radosť zo skleneného macka. Konečne je na trhu niekto, kto nepredáva len plastových mackov.
Juraj Vaverka Pridané 09-08-2018 06:27 PM
Skúsil som agátový medík aj s mojou manželkou. Ona ma primäla k tomu, aby som túto referenciu napísal. Váš agátový med nám veľmi chutí. Odporúčame vás našim priateľom a známym...
Napísať recenziu
ZleExceletné

Facebook komentáre