Spôsobov ako rozpoznať pravý med je viacero, ale dovolím si povedať, že žiaden nie je stopercentne spoľahlivý. Stopercentnú istotu by sme mali až po laboratórnej analýze.

 

1. Pravý med časom skryštalizuje

Ak sa med, ktorý ste si kúpili časom „neskryštalizoval“, môže byť sfalšovaný, pretože čistý med kryštalizuje v priebehu času alebo pri uchovávaní v chladničke. Dokonca aj čistý agátový med po roku či dvoch skryštalizuje.

2. Čítajte etikety na mede

Spotrebiteľom odporúčam čítať etikety na medoch. Ak je tam uvedené „zmes medov z EÚ a mimo EÚ“, takýto med neodporúčam kupovať. Niekedy je na etikete uvedené, že med obsahuje tzv. komerčnú glukózu alebo kukuričný sirup. Tomuto medu sa radšej vyhnite, aj keď cena často môže byť veľmi lákavá.

3. Pridajte jód do medu

Dobrým indikátorom pravosti medu je aj pridanie pár kvapiek jódu do pohára s vodou a pridajte trochu medu. Ak med zmodrie, je s najväčšou pravdepodobnosťou falošný.

4. Test s lyžicou a vodou

Skúste položiť lyžicu s medom do pohára s vodou. Ak sa med sa veľmi rýchlo rozpustí, taktiež môže ísť o falošný med. Pravý včelí med vydrží v tekutom stave dlhší čas.

5. Rodinny včelár

Mojou poslednou radou je, aby ste si našli svojho včelára, ktorému dôveruje. Neuškodí, ak si so včelárom dohodnete obhliadku jeho priestorov, aby ste videli, či je dodržaná hygiena a či má vlastné včelstvá, alebo je to len priekupník medu.
Okrem rady mám na záver aj jednu prosbu. Keďže včelia pastva je často monokultúrna, chcel by som požiadať každého, kto má možnosť vysadiť včelomilné rastliny alebo stromy, aby tak urobil. Aby včielky neboli závislé hlavne na znáške z repkových a slnečnicových polí, potom aj med bude chutnejší a ešte zdravší.

Milan Kozický, včelár

MEDÁREŇ Med v sklenenom macíkovi Pravý včelí med 378g.. Product #: SK00006M based on 1 reviews Regular price: $7.00 $7.00

Med v sklenenom macíkovi

Značka: MEDÁREŇ

Cena: 7.00 €

Dostupné možnosti

Doplnky:
* Vybrať druh medu:

Slovenský produkt z kvetov regiónu Požitavie - Širočina.

Kvetový med je prírodný koncentrát nektáru z kvetín a rastlín, v prevažnej väčšine z rastlín liečivých. Je ľahko stráviteľný vďaka vyššiemu obsahu jednoduchých cukrov - glukózy a fruktózy. Obsahuje peľové zrná rôznych rastlín, ktoré obohacujú med o významné prírodné látky s povzbudzujúcimi účinkami- rastlinné hormóny, éterické oleje, aromatické látky a pod. Kvetový med je veľmi cenným v prírodnom lekárstve.

Hlavnou zložkou medu sú jednoduché cukry fruktóza a glukóza, ktorých obsah spolu predstavuje približne 70%. Nerozštiepená sacharóza a vyššie cukry tvoria do 10%. Približne 18% tvorí voda. Ďalej sú v mede zastúpené organické kyseliny, antioxidanty, aminokyseliny, enzýmy, bielkoviny, minerálne látky: vápnik, horčík, draslík a sodík, stopové prvky: železo, zinok, meď, kobalt, mangán, vitamíny najmä: B1, B2, B6, B12, C ale aj vitamíny D, A, P, K, E. Viac informácii o mede nájdete v článku Včelí med.

Slovenský výrobok
MEDÁREŇ Pravý včelí med
Janka Petríková z Brezna Pridané 18-07-2017 03:06 PM
Dobrý deň, ďakujeme za skoré dodanie medíku v sklenenom macíkovi. Pôvodne sme chceli objednať plastového macíka s medom, ale nakoniec sme sa rozhodli pre sklo. Dcérke sa macko veľmi páči a medík samozrejme veľmi chutí celej rodinke :)
Napísať recenziu
ZleExceletné

Facebook komentáre