Vedci z univerzity vo Valladolide v spolupráci s regionálnym včelárskym centrom Marchamalo, objavili resveratrol v komerčných vzorkách včelieho peľu.

Svoj výskum popísali v článku vo vedeckom časopise "Food Analytical Methods".

Resveratrol je chemická látka (fenolová zlúčenina patriaca do rodiny stilbénov), ktorá sa prirodzene nachádza vo vinnej réve, najmä v červenom hroze a jeho vedľajších produktoch (červené víno a mušt), ale aj v orechoch, arašidoch alebo čučoriedkach.

Resveratrol má úžasný vplyv na zdravie človeka. Resveratrol má podľa viacerých zdrojov antioxidačný, protirakovinový účinok a má potenciál na kontrolu aterosklerózy, artritídy a kardiovaskulárnych ochorení.

Resveratrol vo včelom peľe?

O tom, čo je včelí peľ a na čo slúži sa tu rozpisovať veľmi nebudem.peľ 280

Napísal som o tom dva články:

Včelí peľ, áno či nie?

Včelí peľ - praktické rady

Podstatné je, že Dr. José Bernal del Nozal, jeden z výskumníkov podieľajuci sa na tomto výskume zistil, že resveratrol je prítomný v rastlinách, ktorých peľ zbierajú aj včely. Preto predpokladal, že by resveratrol mohol byť prítomný aj vo včelom peľe.

"Aby sme túto hypotézu potvrdili alebo vyvrátili, analyzovali sme vzorky šiestich komerčných vzoriek včelieho peľu zadováženého v supermarketoch. Zistilo sa, že v piatich z nich sú zvyšky trans-resveratrolu" hovorí. Hoci množstvo trans-resveratrolu sa líšilo v závislosti od vzorky, v niektorých komerčných vzorkách včelieho peľu bol obsah blízky jednému miligramu na kilogram, čo je "pomerne vysoká" hodnota, ktorú výskumníci neočakávali.

Tím vedcov vyvinul metódu analýzy založenú na kvapalinovej chromatografii spojenej s hmotnostnou spektrometriou (jediný kvadrupolový analyzátor so zdrojom ionizácie elektroforézy) schopný identifikovať štyri zlúčeniny za menej ako 35 minút.

Analytická metóda navrhnutá vedcami, je jedným z najdôležitejších aspektov tejto štúdie. Predtým nebola publikovaná žiadna iná metóda na analýzu týchto zlúčenín vo včelom peľe, umožňujúca efektívne a jednoduché kvantifikovanie štyroch zlúčenín.

Zdroje:

Komunikačný úrad Univerzity vo Valladolide,

Ak by ste radi vyskúšali kvalitný včelí peľ od slovenského včelára, navštívte náš PEĽOVÝ ESHOP.

MEDÁREŇ Sušený včelí peľ 190g Včelí peľ - najkomplexnejšia potravina z darov prírody.. Product #: SK00027M based on 4 reviews Regular price: $10.00 $10.00

Sušený včelí peľ 190g

V prírodnej liečbe a prevencii má včelí peľ mimoriadne dôležité postavenie so širokým spektrom použitia. Včelí peľ obsahuje 185 živín s 22 aminokyselinami, ďalej tisíce rôznych enzýmov, hormónov, vitamínov, aminokyselín a ďalších látok. Včelí peľ ďalej obsahuje 35% proteínu, obrovské množstvo B komplexu, vitamíny A, C, D a E, ďalej 10 aminokyselín a 27 minerálnych látok. Viac o včelom peľe a jeho vlastnostiach sa dočítate TU.

SKLADOVANIE VČELIEHO PEĽU

Včelí peľ treba uskladňovaľ v tmavej, suchej miestnosti pri teplote nižšej ako 20C alebo v chladničke.

Chráňte ho pred slnkom, svetlom a vlhkosťou. Peľ, podobne ako med, nasáva vlhkosť a pachy z ovzdušia.

Po jednom roku uskladnenia stráca peľ 75% svojich vlastností, preto ho odporúčame spotrebovať do jedného roka.

DÁVKOVANIE VČELIEHO PEĽU

DOBA UŽÍVANIA VČELIEHO PEĽU

Slovenský výrobok
MEDÁREŇ Obnôžkový včelí peľ
Jaroslava Fekete Pridané 24-02-2017 04:16 PM
Včelí peľ užívam už skoro mesiac a nemôžem si ho vynachváliť. Peľ som začala dávať aj manželovi, iné mu neostáva, len ma poslúchať a včel každé ráno užívať :) Výborný!
Adriana Rezáková Pridané 17-06-2017 05:33 PM
Spočiatku mi včelí peľ moc nechutil, no rýchlo som si na tú chuť zvykla a teraz si ráno bez peľu ani nedokážem predstaviť :) Spoločne s medom je to veľmi zdravá a chutná delikatesa. Med sa mi už míňa, čoskoro si opäť objednám :)
Stanislav Mihalík Pridané 04-02-2018 03:31 PM
Úprimne...sprvoti mi peľ moc nechutil, no keď som si naň zvykol, nemôžem naň dopustiť. Užívať som ho začal ako náhradu proteinových práškov. Už som si ho od vás objednal asi 3-4 krát a som veľmi spokojný. Peľ od vás odporúčam aj kamošom a známym, čo majú radi zdravú stravu.
Lukáš Vanko Pridané 11-02-2019 09:38 PM
Ďakujeme za rýchle dodanie včelieho peľu pre nášho syna. Keď včelí peľ minieme, objednáme si u vás zas...
Napísať recenziu
ZleExceletné

Facebook komentáre