V útrobách Himalájskych lesov žije najväčšia včela na svete (má niečo viac ako 3 cm), ktorá produkuje halucinogénny med (pre porovnanie včela medonosná má asi 1,5 cm).

Miestni obyvatelia Nepálu a Číny ochotne riskujú svoje životy, aby získali červený med a predali ho bohatým ľuďom v Ázii a taktiež zvedavým turistom, ktorí navštevujú túto oblasť. Cena takéhoto medu je 4 až 5 krát vyššia ako cena obyčajného medu. Tieto včely stavajú v skalných previsoch a útesoch gigantické hniezda, a to vo výške až 2500 metrov nad morom. Takéto hniezdo môže obsahovať až 60 kg medu. Miestni obyvatelia, pre ktorých je zber medu často jediným zdrojom obživy, obvykle zberajú med 2x ročne, na jar a na jeseň.

Čo je na tomto „šialenom“ mede také zvláštne a prečo je taký žiadaný?540g med

„Šialený“ med, ktorý je známejší ako červený med je produktom včely himalájskej (Apis laboriosa). Táto je jediným opeľovačom v oblasti, ktorý má prístup k halucinogénnym kvetom Rododendrónu. Nektár týchto kvetov obsahuje jedovaté toxíny a silne halucinogénne látky, ktoré používajú miestni obyvatelia aj ako „rekreačnú drogu“ ale hlavne na medicínske účely. Tento med je účinný pri liečbe diabetes a je aj silné afrodiziakum, ktoré významne zvyšuje sexuálnu výkonnosť, avšak len za predpokladu, že sa užíva v malých množstvách. Med pôsobí opojne a relaxačne, avšak väčšie množstvo červeného medu spôsobuje tzv. „medové opojenie“. Môže spôsobiť závrate, zvracanie, srdečnú nevoľnosť, ba môže byť aj fatálne.

Podľa legendy v roku 67 pred naším letopočtom armáda kráľa Mithridatésa IV Pontského použila tento med ako akýsi druh chemickej vojny proti Rímskej armáde. Keď rímski vojaci zjedli väčšie množstvo medu, ich organizmus bol intoxikovaný a Mithridatésova armáda ich poľahky porazila.

Zdroj: http://www.trueactivist.com/psychedelic-honey-exists-but-only-this-bee-produces-it/
Voľný preklad: Medáreň

Ak by ste radi vyskúšali kvalitný med od slovenského včelára, navštívte náš MEDOVÝ ESHOP.

MEDÁREŇ Med z jarných kvetov 950g Pravý včelí med od včelára.. Product #: SK00001M based on 4 reviews Regular price: $9.00 $9.00

Med z jarných kvetov 950g

Značka: MEDÁREŇ

Cena: 9.00 €

Dostupné možnosti

Doplnky:
- +

Slovenský produkt z kvetov regiónu Požitavie - Širočina.

Kvetový med je prírodný koncentrát nektáru z kvetín a rastlín, v prevažnej väčšine z rastlín liečivých. Je ľahko stráviteľný vďaka vyššiemu obsahu jednoduchých cukrov - glukózy a fruktózy. Obsahuje peľové zrná rôznych rastlín, ktoré obohacujú med o významné prírodné látky s povzbudzujúcimi účinkami- rastlinné hormóny, éterické oleje, aromatické látky a pod. Kvetový med je veľmi cenným v prírodnom lekárstve.

Hlavnou zložkou medu sú jednoduché cukry fruktóza a glukóza, ktorých obsah spolu predstavuje približne 70%. Nerozštiepená sacharóza a vyššie cukry tvoria do 10%. Približne 18% tvorí voda. Ďalej sú v mede zastúpené organické kyseliny, antioxidanty, aminokyseliny, enzýmy, bielkoviny, minerálne látky: vápnik, horčík, draslík a sodík, stopové prvky: železo, zinok, meď, kobalt, mangán, vitamíny najmä: B1, B2, B6, B12, C ale aj vitamíny D, A, P, K, E. Viac informácii o mede nájdete v článku Včelí med.

Slovenský výrobok
MEDÁREŇ Pravý včelí med
Jarmila Šabíková Pridané 18-02-2015 04:54 PM
Úžasný medík, ďakujem v mene celej našej rodiny!
Petra Viglašská Pridané 10-03-2015 02:51 PM
Veľmi chutný medík, ďakujem pekne :)
Andrea Keszegová Pridané 13-07-2016 06:46 PM
Stará dobrá klasika! Úžasný kvetový med! Kvetový medom sladíme kávu a kvetový med je tiez super na pecenie, hlavne do medovnikov. Nech sa Vám dari! :)
Adriana Jančárová Pridané 20-02-2018 05:18 PM
Stará dobrá klasika. Výborný medík, chuť a vôňa. Kúpili sme aj lipový med s materskou kašičkou a sme veľmi spokojní, aj môj manžel :)
Napísať recenziu
ZleExceletné

Facebook komentáre