Dňa 7.3.2020 sa v priestoroch hotela Gate One v Bratislave konala prvá medzinárodná konferencia o budúcnosti európskeho včelárenia. Túto konferenciu organizovala Helena Proková, ktorá je zakladateľkou úspešného projektu Blesabee.

Organizácia konferencie bola podľa mňa na veľmi vysokej úrovni, určite sme sa nemuseli hanbiť ani pred zahraničnými účastníkmi. Prednášali odborníci z verejného aj súkromného sektora z Francúzska, Rakúska, Fínska, Švajčiarska, či Slovenska. Vo svojich príspevkoch rozoberali problém so Sršňom ázijským, boj s klieštikom včelím, nedostatok včelej pastvy, falšovanie medu a ďalšie aktuálne témy.

Sršeň ázijský vo Francúzsku

Jednou z nosných tém bol Sršeň ázijský (Vespa velutina nigrithorax). Na túto tému prednášali hostia z Francúzska, kktorí nám priblížili problémy francúzskych včelárov so Sršňom ázijským. Vo Francúzsku sa objavilo prvé hniezdo v roku 2012 a v roku 2018 tých hniezd bolo už 3000! Tento druh sršňa predstavuje vysoké riziko osobitne pre včely medonosné, keďže nemá prirodzeného predátora.

Treba ale povedať, že sršeň ázijský predstavuje riziko aj pre iné druhy európskeho hmyzu. Sršňa ázijského prvý krát spozorovaný na juhozápade Francúzku, pravdepodobne sa do EÚ dostal lodnou dopravou z Číny.

Aký je vlastne Sršeň ázijský?

Sršen ázijský je o niečo menší, než jeho európsky príbuzný sršeň. Kráľovná sršňa ázijského dosahujú dĺžku 30 mm, samce sú o niečo menšie 24 mm a ostatné jedince merajú okolo 20 mm. Sršeň ázijský je čierny, len zadoček má žltej farby. Primárne hniezda stavajú zvyčajne v nízkych kroch respektíve v nižších častiach stromov. Neskôr budújú sekundárne hniezda, ktoré sú umiestnené vyššie v korunách stromov.

Následne svoje pôvodné hniezda opúšťajú a sťahujú sa do novovybudovaného sekundárneho hniezda. V jednom hniezde sa nachádzajú stovky až tisíce jedincov. Je to denný hmyz, čiže v noci je neaktívny. Sršňe svoje obete – včely rozoznávajú podľa feromónov. Odhryznú strednú časť tela včely, ktorá má najviac živín a odnesú ju do hniezda. Včely sa voči tomuto predátorovi nedokážu ubrániť.

Najviac sršňov je v mesiacoch august a September. Samce a robotnice hynú pred zimou. Zimuje osamotená matka – kráľovná. Na jar kráľovná buduje hniezdo. Tam nakladie vajíčka. Hniezdo rastie veľmi rýchlo až do jesene...

Ako bojovať voči Sršňovi ázijskému?

Francúzki prednášajúci (Dr. Etienne Calais a Dr. Jean-Luc Denechere) odporúčali ničiť hniezda večer, keď je matka v hniezde. Pasce na sršne nastavujú od konca februára do polovice mája. Odchytené sršne dávajú do mrazničky na 24 hodín, no sem tam sa stáva, že aj po 24 hodinách sa srčne zobudia, preto treba byť pri použití tejto metódy dôsledný.

Klieštik včelí (Varroa Destructor)

Druhou nosnou témou bol boj voči klieštikovi včeliemu. Tu by som za všetkých prednášajúcich vyzdvihol prednášku Dr. Wolfganga Wimmera z Rakúska o hypertermii. Pán Wimmer do detailov rozobral spôsob, ako bojovať voči klieštikovi včeliemu prostredníctvom tepla. Žiadna chémia. Žiadne rezidua. O tomto prístroji napíšem neskôr samostatný článok, určite si ho zaslúži.

Poučnými boli aj prednášky Doc. Roberta Chleba, Ing. Pavla Fiľa, či Stanislava Jaša. Aj tieto prednášky si zaslúžia samostatný článok. Už čoskoro.

 Autor: Milan Kozický, www.medaren.sk

 

MEDÁREŇ Propolisová tinktúra 50ml Propolis.. Product #: SK00043M based on 5 reviews Regular price: $7.60 $7.60

Propolisová tinktúra 50ml

Značka: MEDÁREŇ

Cena: 7.60 €  7.50 €

- +

Propolisová tinktúra je zložená z čistého 100% - ného propolisu a 80% -ného prírodného alkoholu, bez akéjkoľvek chemickej či konzervačnej prísady.

Podľa tradičnej ľudovej medicíny propolisová tinktúra zaberá aj v tých prípadoch, keď už aj klasické lieky zlyhávajú.

Propolis obsahuje: 

- vitamíny – B1, B2, B3, B6, E, kyselinu listovú
- minerálne látky – vápnik, železo, mangán, kremík, chróm, kobalt, zinok, nikel, stroncium
- enzýmy
- bioflavonoidy
- esenciálne aminokyseliny

Účinky propolisovej tinktúry:

 • stimuluje imunitný systém

 •  dezinfekčné vlastnosti

 • pôsobí protivírusovo a protibakteriálne

  je účinný aj pri salmonele a kandide

 • pomáha predchádzať bakteriálnym a vírusovým ochoreniam hrdla, sínusitíde, dentálnym ochoreniach ako afty

 • pomáha pri kožných ochoreniach ako akné, bradavice, plesne

 • pomáha pri sennej nádche

 • pri ochoreniach žalúdka

 • pôsobí proti gangréne v počiatočnom štádiu

 • je účinný proti hemeroidom, vyrážkam, vredom

 • pri liečbe popálenín regeneruje tkanivo

 • poskytuje najrýchlejšiu pomoc pri hlbokých rezných ranách

 • zastavuje krvácanie a urýchľuje hojenie rán a to aj zastaralé rany

 • má účinky v prevencii zápalových ochorení kĺbov a pri reumatickej horúčke

 • pomáha zlepšiť funkciu endokrinných žliaz

 • je účinný pri regulácii krvného tlaku

 • pôsobí upokojujúco na centrálny systém

 • kladne ovplyvňuje spánok

Viac o využití propolisovej tinktúry sa dočítate v našom článku: Na čo slúži propolisová tinktúra.

Slovenský výrobok
MEDÁREŇ Propolis produkovaný našou rodinnou farmou
Tomáš Varhaník Pridané 25-02-2017 08:53 PM
Ďakujeme pekne za skoré dodanie a vysvetlenie účinkov propolisu. :)
Jana Rezníková Pridané 09-08-2018 06:24 PM
Asi pred troma mesiacmi som si u vás kúpila 3 propolisové tintkúry. Mala som kurie oká a nevedela som si rady. Skúšala som takmer všetko. Potom som natrafila na vás. V priebehu asi 2 mesiacov mi kurie oká úplne zmizli. ĎAKUEEEEEEM :)))
Jana Rezníková Pridané 11-02-2019 09:37 PM
Propolisovú tinktúru od vás kupujeme už niekoľko rokov a povedali sme si, že sa vám poďakujeme aspoň takto pozitívnou recenziou. Sme veľmi vďačný za tento jedinečný a účinný produkt. V rodine ho používame na herpesy a na afty. Ja ho užívam aj preventívne vnútorne. A aby som nezabudla, vaša propolisová tinktúra je veľmi účinná pri bolesti hrdla. ĎAKUJEME
Jana Záhorcová, Košice Pridané 15-03-2020 07:33 PM
Ďakujem za veľmi rýchle dodanie, najmä v týchto dňoch, keď nás ohrozuje koronavírus. Držím vám palce vo vašej práci!
Janka, Košice Pridané 22-03-2020 07:35 PM
Skvelý produkt, prírodné antibiotikum. Sme milo prekvapení účinkami vašej propolisovej tinktúry. Už sme ich vyskúšali veľmi veľa a žiadna nebola taká kvalitná ako tá vaša...objednáme opäť
Napísať recenziu
ZleExceletné

Facebook komentáre