Na začiatok by bolo dobré zadefinovať si pojem „Paleo“. Paleo je skrátená verzia slova "paleolit", čo je obdobie rokov asi 90 000 - 100 000 rokov pred našim letopočtom do 10 000 pred nl..

Je to v podstate začiatok toho, čo nazývame doba kamanná, počas ktorej žil Homo sapiensidaltu, najznámejší neandertál. 

Asi 1,5 milióna rokov pred ním žil Homo erectus a Homo habilis. Paleo dieta – životný štýl bola síce zrejme založená počas obdobia Homo sapiensidaltu, ale je tu dôvod domnievať sa, že aj Homo erectus a Homo habilis jedli, čo sa dnes označuje ako Paleo.

Poľnohospodárstvo ešte neexistovalo a ľudia jedli to, čo bolo regionálne, sezónne a chutné. Neexistovalo žiadne kultivované ovocie ani zelenina, ako ich poznáme dnes, a v tej dobe ešte neexistovali žiadne "zrná", len divé trávy. V skutočnosti bolo všetko divoké vrátane stromov, krov, viniča, koreňov a hľúz, orechov a semien a samozrejme zvierat.

Paleolitický človek ešte nedomestikoval zvieratá a nedojil ani divoké horské kozy, teda nemal mlieko na pitie. Všetko bolo jedené surové, pretože oheň bol objavený až niekde okolo roku 6000 pred nl. Vtedajšie kmene lovili zvieratá a zberali všetkého ostatné, čo bolo jedlé.

Medzi jedlom, ktoré zhromaždili, bol aj med. Med je divoká strava produkovaná včelami a včely sú medzi nami asi tak dlho ako samotné rastliny, a to asi 100 miliónov rokov. Dôkazom sú najstaršie objavené fosílie včiel zabalených do jantáru. Človek v tej dobe nezberal včelí peľ a ani propolis. Teda minimálne o  tom chýbajú relevantné dôkazy.

Med ako paleo potravina

Možno pre vyššie uvedené považovať med za PALEO. Samozrejme! Už človek v dobe kamennej („Paleo človek“) zistil, kedy je optimálne vybrať včelie plásty s medom. Teda prišiel na to, kedy je vo včelom pláste najviac medu. Prišiel aj na to, kedy je v úle najmenej včiel, a teda, kedy je med najbezpečnejšie z úľa zobrať. Samozrejme, išlo o divoké včely, a preto neexistovali včelie úle tak ako dnes, išlo skôr o divoké  stavby. Včely v tom čase ešte neboli domestifikované.

Paleo med počas celého roka

Paleo človek mal obmedzen zdroje, nemal kefy na ometanie včiel, nemal dymáky na vydymovanie včiel a nevkladal do „úľov“ rámiky, aby ich včely naplnili medom. Napriek tomu, paleo človek nebol hlúpy a poradil si. Odmenou mu bol sladký medík, plný energie. Med v tej dobe bol počas celého roka, či už to bolo z ďateliny, divokej šalvie, púpavy, levanduľe, rašeliny alebo z čajovníku. Je teda med Paleo? Je to pravdepodobne jedna z najstarších "Paleo" potravín, ktoré existovali.

Autor článku: Milan Kozický

Pri akejkoľvek reprodukcií tohto textu prosím použite link tohto článku alebo požiadajte autora článku o súhlas s reprodukciou.

MEDÁREŇ Medovicový med 950g Pravý včelí med od včelára.. Product #: SK00021M based on 11 reviews Regular price: $15.00 $15.00

Medovicový med 950g

Značka: MEDÁREŇ

Cena: 15.00 €

- +
Značky: med , medovicovy med

Medovicový med sa vytvára pri premnožení vošiek prevažne na listnatých a zmiešaných porastoch.

V porovnaní s kvetovými medmi obsahujú viac fruktózy a dextrínov, ale hlavne väčšie množstvo minerálnych látok a stopových prvkov. Jedna kávová lyžička medovicového medu obsahuje toľko minerálov a živín, koľko sa skrýva v 2-4 lyžičkách bledého medu.

Medovicový med obsahuje len malé alebo žiadne množstvo peľu, čo ho robí vhodným pre alergikov a astmatikov. Používa sa pri poraneniach a ťažko sa hojacich ranách.

Lenka Vitecká Pridané 18-02-2015 04:53 PM
Úžasný medík!!! Toto je fakt topka! Dakujem velmi pekne za skore dodanie...rada si objednam aj nabuduce
Tomáš Kudlák Pridané 23-01-2018 06:31 PM
Váš medovicový med som kúpil koncom roka na trhu v Bratislave. Keďže sa nám medovicový med minul, objednali sme si ďalší. Objednal som aj svokrovcom, ktorým taktiež neuveriteľne chutí. Držíme palce vašim včielkam, nech aj naďalej robia takú úžasnú prácu.
Jana Rezníková Pridané 20-02-2018 05:21 PM
Najlepší medovicový med, aký som kedy jedla. Nedá sa to slovami opísať, teda ja to neviem :) Držíme palce a určite si objednáme opäť
Juraj Zeman Pridané 11-06-2018 03:18 PM
Ľahôdka! Kúpili sme si u vás medovicový med už druhý krát a môžem povedať, že nič lepšie som ešte nejedol. ĎAKUJEM
Tomáš Zeman Nitra Pridané 09-08-2018 06:21 PM
Tak ničo podobné som už dlho nejedol, waaaaw, ĎAKUJEM PEKNE!!! Kúpim opäť a odorúčam vašu medáreň a medovicový med ďalej
Vladimír Čenteš Pridané 21-10-2018 05:45 PM
Waaaaaaaaaaaaaaaaaaaaw, úžasná chuť. Je to rarita! Odporúčame!
Juraj Tomašovič z BB Pridané 18-11-2018 09:42 PM
Kvalita! Rýchle dodanie! Spoľahlivosť! Zabudol som na niečo? :) Už druhý rok podporujeme vašu včeliu farmu a pokiaľ si zachováte doterajšiu kvalitu, s našom podporou môžete počítať aj naďalej...medovicový med je skvelý :)
Stano a Jana Kordošoví Pridané 11-02-2019 09:33 PM
Už dlho sme hľadali kvalitný medovicový med, no mali sme problém s kvalitou. Po ochutnaní tohoto medovicového medu sme pochopoli, že toto je to, čo sme dlhé roky hľadali. Práve sme urobili ďalšiu objednávku, aby sa nám ešte tento výnimočný med ušiel. Prajeme veľa zdravia vašim včielkam :)
Ilja Novakovič Pridané 14-02-2019 10:20 PM
Skvelá chuť, príťažlivá farba. Už sme si kúpili medy 2x cez váš eshop a ani raz ste nás nesklamali. Kúpime si u vás slovenský med aj nabudúce!
Peter Pridané 04-05-2019 04:18 PM
Naozaj doteraz najchutnejší (aj najhutnejší) medovicový med, aký sme mali možnosť ochutnať. Silná, medovicovo korenistá chuť aj vôňa, presne takú milujeme aj my, aj náš 4.5-ročný syn (ktorý ho, mmch., volá "šiškový med", lebo má na etikete nakreslené smrekové šišky).
Tomáš Záhorec, Stupava Pridané 25-10-2019 09:03 PM
Krásna chuť, nádherná vôňa, úžasný med...
...skoré dodanie, príjemná komunikácia...objednáme opäť...
Napísať recenziu
ZleExceletné

Facebook komentáre