Myanmarsko. Vedci oregonskej univerzity objavili najstaršiu fosíliu primitívnej včely na svete. Unikátny na tomto náleze je nielen vek fosílie, ale aj to, že na včele sa stále nachádza včelí peľ.

Táto primitívna včela bola nájdená v jantáre a má zhruba 100 miliónov rokov (obdobie strednej kriedy). Keďže išlo o doposiaľ neznámy druh včely, dostala názov Discoscapa apicula. Táto primitívna včela má niektoré podobné znaky ako moderná včela, a to napríklad ochlpenie, či krídlové žily. Fosílie ako je táto nám môžu pomôcť pri výskume toho, akým spôsobom sa zmenila včela za milióny rokov.

Podobné nálezy primitívnych včiel sú veľmi vzácne, no pochádzajú z mladších geologických období. Prvé včely, ktoré sa živili peľom sa objavili asi pred 130 miliónmi rokov. Kvitnúce rastliny zrejme vznikli o niečo skôr. Od tejto doby je evolučná cesta kvitnúcich rastlín a včiel navzájom tesne prepojená.

Zdroj: https://phys.org/news/2020-02-fossilized-insect-million-years-oldest.html?fbclid=IwAR11q9o5miaMsdtjnCwjQ9IMk8mEETu0eTAu5BkXDa5JOc0e2DMhcXnqOC4

MEDÁREŇ Lipový med 950g Pravý včelí med od včelára.. Product #: SK00019M based on 5 reviews Regular price: $11.00 $11.00

Lipový med 950g

Značka: MEDÁREŇ

Cena: 11.00 €  10.70 €

Dostupné možnosti

Doplnky:
- +

Lipový med patrí medzi celkovo najlepšie medy. Lipový med má svetložltú až zelenkavú farbu, je číry, má lahodnú, príjemnú chuť a voňavú arómu lipového kvetu. Podobne ako agátový, kryštalizuje pomaly a neskôr.

Med obsahuje vysokú enzymatickú aktivitu. Pôsobí proti nachladnutiu v horšom počasí, horúčkam, má protizápalový účinok, pôsobí tiež pri liečbe akútnych aj chronických zápaloch horných dýchacích ciest, prieduškovej astme, zápaloch krku, nosných dutín, priedušiek, pri angíne, podporuje vykašliavanie a potenie.

Viac o lipovom mede nájdete v článku Účinky lipového medu.

Slovenský výrobok
MEDÁREŇ Pravý včelí med
Andrea Kukučková Pridané 18-02-2015 04:58 PM
Úžasná vôňa a ešte lepšia chuť. Práve som sa zamiloval do lipy...nemyslím Petra Lipu :))
ĎAKUJEM
Angelika Vargová Pridané 01-11-2016 05:29 AM
Úžasná chuť, farba, vôňa. Toto je obľúbený med mojej dcéry, ale vlastne aj mňa...mňam :)
Alexandra Belobradová Pridané 26-02-2017 06:25 AM
Lipový medík z vašej rodinnej včelej farmy je skvelý. Už druhý rok ho od vás kupujeme. S lipovým medom ľahšie prekonávame jesenné a zimné obdobie. Držíme palce vo vašej záslužnej práci!
Juraj Vaverka Pridané 13-03-2017 08:31 PM
úžasný med, kupoval som ho spolu s agátovým medom. Ťažko povedať a zhodnotiť, ktorý je lepší. Ja tvrdím, že agátový med je chutnejší a moja žena tvrdí, že tento lipový med. Tak ja neviem :) Držíme palce
Tatiana Surová Pridané 20-02-2018 05:16 PM
Výborný hustý med, mňam :) Ďakujeme za skoré dodanie, odporúčame vás ďalej
Napísať recenziu
ZleExceletné

Facebook komentáre