Keďže je zima, okrem prípravných včelárskych prác som sa rozhodol navštíviť zopár kolegov včelárov v zahraničí. Tentokrát som sa vybral za včelármi do Kataru, Thajska a Laosu.

Do Dohy, hlavného mesta Kataru prilietam neskoro večer s Qatar Airlines. Doha sa nachádza na pobreží Perského zálivu a žije tam takmer jeden a pol milióna ľudí. Noc trávim v hoteli a na včeliu farmu vyrážam na ďalší deň skoro ráno. 

Využil som Uber taxi, natrafil som na milého pána Muhammada, pochádzajúceho z Pakistanu, ktorý žije v Dohe už vyše 30 rokov.

Nasledujeme GPS súradnice, ktoré som dostal cez whatsapp priamo zo včelej farmy. Čoskoro však zisťujeme, že sú trochu nepresné. Ocitli sme sa v strede púšte a po farme ani stopy. Nakoniec po asi polhodine hľadania sme sa vďaka Muhammadovi a jeho znalosti miestneho jazyka na farmu šťastne dostali. Včelia farma sa nachádza v púšti asi 11 kilometrov od mestečka Al Khor, necelé dve hodiny od Dohy. Je to jedna z najstarších rodinných fariem v Katare, bola založená v roku 1950. Privítala ma celá delegácia vrátane pána Fatgallu. Veľmi milo ma to prekvapilo, vôbec som to neočakával.

Nie je to len včelia farma, ale majú aj obrovské stádo oviec, ktoré lemovali jedinú prístupovú cestu smerujúcu k farme. Chovajú tiež stovky kačíc a sliepok, ktoré majú voľný výbeh. Pestujú jablone odrody Kanar, je to také malé zelené kyslé jabĺčko. Tieto stromy samozrejme opeľujú včielky. Keďže včely prirodzene v púšti nežijú, tu chované včely pochádzajú z Egypta. Farma produkuje takzvaný „Sidr honey“ (lat. Ziziphus Jujuba, v arabskom svete sa používa výraz Elb), čiže je to med z ďatlových stromov. Med z Kataru je jeden z najvzácnejších a najluxusnejších na svete a je doslova pôžitkom pre medových gurmánov. O tomto tekutom zlate sa píše už v Koráne a odporúča sa ho použiť takmer pri každom zdravotnom probléme. Keďže sa farma nachádza v strede púšte, nie je tu veľa rastlín, ktoré by mali tak prepotrebný nektár pre včielky. Produkcia medu z jedného úľa je maximálne 6-7 kilogramov medu ročne, čiže stáčanie medu sa koná len raz do roka. Včielky nedokrmujú cukrom.

Ako ďatlový med chutí? A ako vyzerá?

Je to veľmi hustý med s bohatou a sladkou chuťou, zlatistej farby, ktorá sa neskôr mení na červenú farbu. Je viacero druhov tohto medu. Môžu sa líšiť chuťou aj farbou, no jedno majú spoločné - obrovskú dávku rôznych antioxidantov a minerálnych látok. Kilo tohto medu stojí na trhu v Dohe asi 60€. Mal som tú česť a na záver mojej návštevy som dostal ďatlový med ako darček.
Okrem medu a jabĺk majú veľké plantáže na uhorky, tekvice a paradajky. Farme sa mimoriadne darí. Je to paradoxne vďaka sankciám / blokáde, ktoré na Katar uvalili okolité arabské krajiny. Na farme som strávil viac ako 5 hodín, bola to veľmi inšpiratívna návšteva po každej stránke. S takými milými a ochotnými ľudmi sa mi lúčilo veľmi ťažko, ale treba ísť ďalej...

A čo bude ďalej?

Podvečer sa vraciam späť do Dohy. V Dohe som ešte navštívil kolegu včelára z Jemenu od ktorého mám taktiež úžasný ďatlový med. Jemen je najznámejším producentom ďatlového medu na svete. Následne beriem batožinu z hotela a smerujem na letisko.

Hor sa za ďalším dobrodružstvom na včeliu farmu v Thajsku. Táto sa nachádza asi hodinu a pol od Bangkoku. O tom ale v ďalšom článku.

 Ak Vás zaujíma, ako sa včelári v Indonézii, prečítajte si článok: Včelárenie a permakultúra v Indonézii.

Fotky zo včelej farmy v Katare

Inšpekcia včelieho ú...
Včelia farma v Katar...
Včelársky sklad
Ručný medomed
Uskladnenie rámikov
Včelia farma v Katar...
Panenské dielo so vč...
Inšpekcia pokračuje ...
Včely
S rámikom na večné č...
Med z ďatlov
Rámik so včelami
Paradajky na farme
Pestovanie uhoriek
Pestujeme na púšti.....
Foliovník :)
Med z Jemenu kúpený ...
Plnenie pohára s med...
Doha, hlavné mesto K...
Včielky na farme v K...

 

Ak by vás zaujímalo viac informácii o farme v Katare, ktorú som navštívil, skuste si pozrieť ich facebookovú stránku https://www.facebook.com/pg/jerrysmeih/about/.

MEDÁREŇ Med v sklenenom macíkovi Pravý včelí med 398g.. Product #: SK00006M based on 5 reviews Regular price: $7.00 $7.00

Med v sklenenom macíkovi

Značka: MEDÁREŇ

Cena: 7.00 €

Dostupné možnosti

* Vybrať druh medu:
- +

Slovenský produkt z kvetov regiónu Požitavie - Širočina.

Kvetový med je prírodný koncentrát nektáru z kvetín a rastlín, v prevažnej väčšine z rastlín liečivých. Je ľahko stráviteľný vďaka vyššiemu obsahu jednoduchých cukrov - glukózy a fruktózy. Obsahuje peľové zrná rôznych rastlín, ktoré obohacujú med o významné prírodné látky s povzbudzujúcimi účinkami- rastlinné hormóny, éterické oleje, aromatické látky a pod. Kvetový med je veľmi cenným v prírodnom lekárstve.

 

V ponuke máme agátový medlipový medslnečnicový med, kvetový med, medovicový med a malinový med.

Naše medy sú kvalitné, čoho dôkazom sú aj medzinárodé ocenenia, ktoré sme pravideľne s našimi medmi získavame. Zoznam ocenení nájdete TU.

 

Hlavnou zložkou medu sú jednoduché cukry fruktóza a glukóza, ktorých obsah spolu predstavuje približne 70%. Nerozštiepená sacharóza a vyššie cukry tvoria do 10%. Približne 18% tvorí voda. Ďalej sú v mede zastúpené organické kyseliny, antioxidanty, aminokyseliny, enzýmy, bielkoviny, minerálne látky: vápnik, horčík, draslík a sodík, stopové prvky: železo, zinok, meď, kobalt, mangán, vitamíny najmä: B1, B2, B6, B12, C ale aj vitamíny D, A, P, K, E. Viac informácii o mede nájdete v článku Včelí med.

Slovenský výrobok
MEDÁREŇ Pravý včelí med
Janka Petríková z Brezna Pridané 18-07-2017 03:06 PM
Dobrý deň, ďakujeme za skoré dodanie medíku v sklenenom macíkovi. Pôvodne sme chceli objednať plastového macíka s medom, ale nakoniec sme sa rozhodli pre sklo. Dcérke sa macko veľmi páči a medík samozrejme veľmi chutí celej rodinke :)
Bea Vrábelová Pridané 04-02-2018 03:34 PM
Macka v plastovom mackovi som si kupovala ešte ako malá za socializmu. Tak som si povedala, že nová doba a kúpila som skleneného macka s agátovým medom. Veľmi nám medík chutí, čoskoro si objednáme ďalší. Objednám aj svokrovcom ako darček :)
Ján Doležal z BA Pridané 20-02-2018 08:29 AM
V prvom rade chcem pochváliť váš medík. Kupujeme si u vás med už niekoľko rokov a doteraz ste nás nesklamali. Práve naopak. Milo nás prekvapil tento produkt sklenený macík s medom. Veľmi sa deťom páči a s dávkovačom na pohári nie je problém ani s polepeným stolom od medu :) Držíme palce!
Zuzana Vargová z Nitry Pridané 11-06-2018 03:19 PM
Môj synček má nesmiernu radosť zo skleneného macka. Konečne je na trhu niekto, kto nepredáva len plastových mackov.
Juraj Vaverka Pridané 09-08-2018 06:27 PM
Skúsil som agátový medík aj s mojou manželkou. Ona ma primäla k tomu, aby som túto referenciu napísal. Váš agátový med nám veľmi chutí. Odporúčame vás našim priateľom a známym...
Napísať recenziu
ZleExceletné

Facebook komentáre